Proč se rozhodnout pro zdravé bydlení ve dřevostavbě

Zdravý životní styl je trendem doby a vztahuje se i na oblast bydlení. Lidé přemýšlejí, jaký domov zvolit, aby se svými nejbližšími žili v nezávadném a pohodlném prostředí. Jasnou volbou pro svědomité jsou dnes obytné dřevostavby. Ty prodělaly překotný vývoj a nyní odpovídají těm nejvyšším nárokům na domácí zázemí.

Dřevostavby mají pro bydlení řadu zdravotních benefitů. Jsou zhotoveny převážně z přírodních materiálů bez škodlivin a chemikálií, což zlepšuje vnitřní prostředí. Navíc dřevěné domy voní a je prokázáno, že vůně dřeva má pozitivní dopad na lidskou psychiku a pohodu. Správně vybrané a ošetřené dřevo má vynikající izolační vlastnosti, což může přispět k udržení stabilní teploty v domě a snížení energetických nákladů. „Dříve lidé řešili hlavně náklady na vytápění. Díky inovativnímu difuzně otevřenému konstrukčnímu systému Difutech majitelé dům rychleji vytopí a teplo v něm udrží déle. Ovšem stejně významné je v posledních letech udržení příjemného chládku v horkých letních dnech. Právě tento systém kombinuje moderní technologie s ekologickými materiály a zároveň dosahuje vynikajících parametrů v odolnosti vůči letnímu přehřívání. Konstrukce také zajišťuje skvělé akustické vlastnosti a nízké energetické ztráty při naprosté zdravotní nezávadnosti,“ vysvětluje Jan Šebek, vedoucí projekce firmy ATRIUM zabývající se stavbou dřevostaveb Vedle toho má dřevo schopnost regulovat vlhkost v interiéru, což může pomoci předcházet problémům s plísněmi a alergiemi.

„Na tuzemském trhu se posledních osm let pohybuje podíl dřevostaveb okolo 14 %, a bude se velmi pravděpodobně zvyšovat. Dřevo je spolehlivým materiálem a svými vlastnostmi a životností se vyrovná klasickým zděným nebo betonovým konstrukcím. Dopady na životní prostředí jsou navíc několikanásobně nižší,“ shrnula výhody ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Lenka Trandová.


Pro koho se hodí dřevostavby?

Bydlení v dřevostavbách se hodí pro každého. Stabilní vnitřní prostředí ocení alergici i rodiny s dětmi. Dřevostavby bývají navrženy tak, aby byly energeticky úsporné a snadno udržovatelné, což je ideální pro starší obyvatele. Jednoznačně je ocení i ti, kdo dbají na zdraví. Oproti zděným domům se u dřevostaveb nepotýkají jejich obyvatelé s některými škodlivinami, jako jsou těkavé látky z ošetřených povrchů a stavebních materiálů, nebezpečný azbest u starších zděných budov, formaldehyd z izolací nebo olovo vyskytující se stále ještě u některých letitějších objektů.

Dřevostavby jsou jasnou volbou i pro ekologicky smýšlející lidi. „Dřevo je jediným skutečně obnovitelným materiálem. Na stavbu domů používáme pečlivě vybrané a několik let vysoušené smrkové, jedlové a modřínové dřevo z našeho kontinentu. Evropa je dnes jediným světadílem, kterému se daří lesy obnovovat. Česká republika je dokonce více zalesněná, než v 90. letech. Teď máme lesy na 34 % našeho území,“ upozorňuje Jan Šebek.

Jednodušší a rychlejší proces výstavby

Na trhu je dnes řada firem specializujících se na výstavbu typizovaných dřevostaveb sestavených z modulů. Ty se vyhotovují ve výrobních halách a na místo se přivezou prakticky hotové, moduly se sesadí dohromady a opatří se potřebnými sítěmi. Základy objektu jsou vyřešeny někdy jednodušeji patkami či piloty, takže není ani potřeba betonovat základovou desku.

Dřevo je snadno tvarovatelné a umožňuje větší flexibilitu v designu a úpravách. Předem „přednastavené“ moduly v různých sestavách umožňují rovněž variabilitu konečné stavby. Hmota je lehčí než cihly a beton; i proto mohou být základy méně robustní a levnější.

Specializovaní výrobci a stavitelé dřevostaveb často rovněž poskytují zájemcům servis zahrnující i zajištění stavebního řízení, protože disponují zkušenými specialisty na ne právě snadný postup, jakému dnes u nás investoři čelí.

Na co si dát pozor

Dřevostavba je zkrátka moderní volbou pro bydlení. Na trhu je bohatá nabídka. Při výběru dodavatele se však vyplatí obezřetnost. Transparentnost dodavatele poznáte i podle toho, jak podrobně informuje už na webu o ceně jednotlivých řešení v různých stupních dokončení. „Rozhodně doporučuji sledovat recenze a požádat o návštěvu některého realizovaného projektu v provozu, aby zájemce zjistil, jaké zkušenosti mají majitelé jak se svým domem, tak i s procesem jeho výstavby. Vyplatí se rovněž zajet na výrobní halu zhotovitele během „výroby“ modulů pro budoucí dům a seznámit se s technologiemi a kvalitou práce. A pro závěrečnou fázi samotného sestavení objektu na pozemku se hodí odborný stavební dozor. Ten dohlédne na kvalitu provedení a dodržení správných postupů při stavbě – tento dohled pomůže předejít chybám, které by mohly vést ke zbytečným nákladům nebo komplikacím během stavby. Navíc vám poskytne nezávislý pohled na průběh prací a pomůže ochránit vaše investice,“ radí lidem chystajícím se objednat si dřevostavbu Jan Šebek.

You may also like...