Proč vlastně teď přijímat euro? Eurové Slovensko má vyšší inflaci
V okurkové sezóně se v Česku rozjíždí nekolikátá mediální kampaň za přijetí eura. Část veřejnosti v uplynulých měsících totiž získala pocit, že s eurem by byla inflace znatelně nižší.
Nicméně pro letošek i roky 2024 a 2025 už české, slovenské a mezinárodní instituce prognózují citelně nižší inflaci Česku než Slovensku, jak vyplývá z údajů agentury Bloomberg. Letos to má být ještě celkem těsné. V Česku má být inflace celoročně 10,9 %, na Slovensku 11,3 %. Příští rok už ale v Česku jen 2,5 %, kdežto na Slovensku 5,2 % (více než dvojnásobná!). Roku 2025 to pak má být 2,1 % vs. 3,4 %, opět ve prospěch Česka.
To však není vše. Třeba podle dnes vydané statistiky Eurostatu vykazuje Česko v posledních třech měsících průměrnou míru nezaměstnanosti mladých lidí do 25 let věku ve výši 10,5 %, zatímco Slovensko 18,8 %.
Jak to souvisí s inflací? Nižší míra nezaměstnanosti má tendenci tlačit inflaci vzhůru, neboť související nouze o vhodné pracovníky nutí zaměstnavatele více přidávat. Což působí inflačně. Slovensko tedy má letos i v příštích dvou letech vykazovat citelně vyšší inflaci než Česko, přestože vykazuje dramaticky vyšší nezaměstnanost mladých a přestože vykazuje vyšší celkovou nezaměstnanost!
Spotřebitelské ceny rostou – a podle všeho porostou – na Slovensku rychleji než v Česku, přestože by tamní mnohem vyšší nezaměstnanost (zejména, ale nejen mladých) měla jejich růst tlačit pod úroveň české inflace!
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank