Procházka podzimní Zoo Praha s mobilní aplikací
Zoo Praha zve k návštěvě i během sychravého počasí. Zvířatům roste zimní srst a řada z nich se tak může pyšnit huňatými kožichy. Spadané listí zpestřuje jídelníček mnoha druhů a současně poskytuje působivou kulisu pro zraky návštěvníků i objektivy fotografů. Zatímco losi, vlci nebo levharti mandžuští si v listopadovém počasí libují, lidé se po jejich pozorování mohou ohřát hned v patnácti vytápěných pavilonech.
K návštěvě vybízí také právě spuštěná mobilní aplikace Zoo Praha, která nabídne vstupenky za výhodnou cenu, usnadní pohyb v areálu a obsahuje řadu dalších funkcí včetně medailonků chovaných druhů nebo upozornění na jejich krmení. Komentovaná krmení a setkání u zvířat probíhají aktuálně během víkendových dní.
Areál Zoo Praha je v listopadu otevřen od 9 do 16 hodin. V 17 hodin poté otevírá brány Světelná zoo, která představuje 110 obřích lampionů v podobě afrických zvířat a rostlin, interaktivní projekce či 70 metrů dlouhý světelný tunel. Světelnou zoo naleznou lidé v dolní části areálu a platí pro ni zvláštní vchod i vstupné.
Oblíbená lanová dráha spojující dolní a horní část pražské zoo zůstává letos mimořádně v provozu nejen o víkendech, ale i ve všední dny, a to až do ledna.
Foto 1: Vlčí smečce začíná růst zimní srst, která tyto šelmy výborně chrání před chladem. Může za to její speciální uspořádání, které vytváří na klíčových místech těla jakýsi pláštík, po kterém stéká voda. Na snímku samec vlka eurasijského Grim.
Foto 2: Slonům indickým nedělají nižší teploty problém. Aktuálně tráví čas ve venkovních výbězích Údolí slonů zpravidla mezi 11. a 14. hodinou. Na snímku je nejmladší členka stáda, čtyřletá Lakuna (vlevo), se svou devatenáctiletou matkou Tamarou (vpravo).
Foto 3: Páru losů – samci Lokimu (na snímku) a samici Freye – podzimní atmosféra sluší. I jim roste na zimu hustší srst, která v porovnání s letní srstí není tak matná. Tyto největší zástupce jelenovitých naleznou lidé v expozičním celku Severský les v horní části zoo. Samec Loki se dá jednoduše poznat podle paroží, které samice losů (na rozdíl od sobů) nemají.
Foto 4: Levharty má nejspíš většina lidí spojené spíš s tropickým pásmem, avšak kriticky ohrožený levhart mandžuský – jedna z nejvzácnějších kočkovitých šelem planety – obývá chladné lesy Dálného východu. Na snímku je charismaticky vyhlížející samec Manchurian, kterému však nikdo neřekne jinak než Hugo.
Foto 5: Psouni prérioví jsou zvyklí na drsné severoamerické zimy. Ty středoevropské jsou pro ně lehko zvladatelné, avšak i přesto lze nyní skupinu těchto hašteřivých hlodavců pozorovat, jak si nory vystlávají senem. Na krmení po 10. hodině ale vylézají na povrch své expozice vedle výběhu bizonů.
Foto 6: Samice hyeny čabrakové Jubari je už starší dámou, avšak apetit ani chuť do života jí nechybí. Hyeny čabrakové naleznou návštěvníci ve výběhu naproti Údolí slonů, poblíž sochy Radegasta v horní části zoo.
Foto 7: Vydrám severoamerickým podzimní teploty svědčí. Jejich hbité plavání lze dobře pozorovat v průběhu celé otevírací doby zoo, nejlépe však hned ráno nebo při krmení mezi 14. a 15. hodinou. Tehdy dostávají ryby, myši a střídavě pro zpestření křepelku či králíka. Na snímku je samec Cory, který je oproti své družce Taře trošku mohutnější.
Foto Petr Hamerník, Zoo Praha