Projekt #CreateYourLight pokračuje, čarujte se světlem, objevte kouzlo abstraktní fotografie
Projekt #CreateYourLight pomáhá najít to správné světlo v temném období karantény a propojuje všechny, kdo se zajímají o krásné fotografie. Můžete díky němu získat cenné rady, vyzkoušet si nově nabyté znalosti v praxi a sdílet své snímky na sociálních sítích prostřednictvím uvedeného hashtagu. Dalším tématem je: „Abstrakt“. Naučte se, jak vytvořit netradiční uměleckou fotografii. Profesionální fotograf a Nikon Ambassador Petr Jan Juračka nám dal několik tipů.
Vstupte do makro světa
Využitím makra se otevírá široký vesmír – i některé obyčejné předměty, které najdete v domácnosti, mohou při bližším pozorování vizuálně působit velmi nezvykle. A co teprve, když se zblízka ponoříte do světa zvířat a hmyzu! „Makrofotografie je podle mě asi nejvíce tvůrčí disciplína, protože si člověk může dělat úplně, co chce. Miluju všechny typy světla, barev i tvarů,“ říká Petr Jan Juračka, který vytváří fotografie zejména na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Fotím za pomoci světelných i elektronových mikroskopů, bezdrátově řízených blesků a časosběru,“ dodává. Zaměřte se proto na detaily, podívejte se, jak vypadají textury jednotlivých materiálů nebo jakým způsobem lesklé plochy (například příboru, skleněné vázy, ale i vody v misce) odrážejí jiné prvky…
Správný objektiv
„Makrofotografie je hodně technický obor a vyžaduje alespoň trochu pochopení toho, jak funguje“ vysvětluje Juračka. Přiblížit objekt můžete zoom objektivem (zaostřovat na blízké detaily umožňuje například NIKKOR Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR) , anebo přímo makroobjektivem. „U makroobjektivu záleží na ohniskové vzdálenosti s tím, že kratší makroobjektiv je levnější, delší je pak obvykle dražší, ale zase umožňuje důležitou věc – má větší odstup. Takže když fotíte nějaké zvíře, které by mohlo utéct, je lepší mít delší objektiv, zatímco pokud fotíte například květiny, můžete mít makroobjektiv kratší. Já jsem naprostou většinu makrofotografií ve svém životě udělal „sto pětkou“ – často totiž fotím něco, co se mě bojí, a potřebuji mít odstup. Je také výborná v protisvětle, nebojím se namířit objektiv do sluníčka nebo do blesku,“ sdílí své osobní zkušenosti profesionální fotograf.
Čarování se světlem
Světlo bylo již prvním tématem výzvy #CreateYourLight – a kreativně s ním lze pracovat i při tvoření abstraktních fotografií. Můžete vyzkoušet různou intenzitu, odrazy nebo paprsky dopadající skrze barevné sklo, případně využít odlesků, vrženého stínu či siluety. Zajímavý efekt má také takzvané kreslení světlem, které se dá vytvořit ve tmě s různými světelnými zdroji jako je baterka, prskavka, svítící barevná tyčinka nebo LED dioda, s nimiž lze kroužit, hýbat (při použití samospouště či dálkové spouště), ale též se mohou připevnit třeba na větráček, pružinu nebo káču, které pohyb zajistí za vás… Fotoaparát umístěte na stativ a nastavte dlouhou expozici.
Nový pohled na svět
Podívejte se na svět jinýma očima a zjistíte, že kromě her světla a stínu můžete měnit scénu i různými úhly pohledu. V tomto případě má přínos výklopný LCD displej některých bezzrcadlovek. „Tato výhoda přijde k duhu při focení z náročných úhlů těsně nad zemí, nebo naopak nad hlavou,“ uvádí Petr Jan Juračka.
Vyzkoušejte efekty
Můžete rovněž využít různých kreativních filtrů, které bývají v digitálních fotoaparátech již přednastavené, a navíc lze regulovat jejich intenzitu. Elektronický hledáček bezzrcadlovek (např. Nikon Z50, Z6 nebo Z7) má oproti zrcadlovkám výhodu v tom, že zobrazuje již elektronicky zpracovaný obraz, takže fotografovi umožňuje přímo vidět konečný vzhled. „Zatímco v hledáčku zrcadlovek vidíte vždy reálnou skutečnost, v elektronickém hledáčku bezzrcadlovek je zobrazen obraz tak, jak bude vypadat na výsledné fotografii,“ vysvětluje Nikon Ambassador.
Hrátky s ostřením
V abstraktní fotografii si může dovolit i to, co by bylo u jiného žánru považováno za faux pas – můžete zkusit rozostření, pohrát si s hloubkou ostrosti, švenkovat. A především naplno popusťte uzdu své obrazotvornosti!