Projekt Zodpovědné hraní slaví dva roky. Pomáhá rizikovým hráčům

Již druhým rokem projekt Zodpovědné hraní sjednocuje trh, podporuje organizace, které pomáhají hráčům a vzdělává a informuje širokou veřejnost. Hlavním cílem projektu je vytvořit jednotný přístup legálních provozovatelů na českém trhu k rizikovým hráčům, a to mimo jiné v podobě nástroje na detekci rizikových hráčů IRIS. Pomocí osvěty zároveň pomáhá v oblasti prevence a sdružuje centra pomoci, na která se mohou hráči a jejich blízcí obrátit.

Projekt, fungující pod záštitou Institutu pro regulaci hazardních her, díky navázaným spolupracím propojuje všechny zainteresované strany – provozovatele, odbornou veřejnost, regulátory i samotné hráče a jejich blízké. Hlavními partnery jsou od jeho vzniku největší online hráči na trhu – Chance, Fortuna, Sazka a Tipsport.

Provozovatelé se zavázali k odpovědnosti

Činnost provozovatelů projekt monitoruje prostřednictvím auditu Závazků zodpovědného hraní, k jejichž implementaci se firmy zavázaly. Provozovatelé na sebe tak převzali 29 závazků, které jdou dál za to, co nařizuje stát. Konkrétně se jedná o úpravu webových stránek ale i produktů tak, aby byly méně rizikové. Speciální disciplínou auditu je oblast marketingu – provozovatelé se například zavázali, že nebudou své služby inzerovat na dezinformačních serverech, a také k odpovědné reklamě. Podle auditu společnosti Deloitte za necelé dva roky provozovatelé implementovaly úspěšně více než 90 % Závazků zodpovědného hraní. „Jsme rádi, že hlavní partneři projektu berou závazky opravdu vážně a musím říct, že to u mne budí opravdu velký respekt. Společnosti je implementovaly například v oblasti komunikace a kampaní. A to znamenalo nejen nemalé náklady, ale i komplexní změnu marketingových strategií a úpravu interních firemních procesů,” říká Petra Šebo, manažerka projektu Zodpovědné hraní. Další z oblastí, na kterou se momentálně projekt zaměří, je například omezení vysílacího času a četnosti reklamy.

IRIS pomůže s včasnou detekcí rizikového hraní

Jedním ze zásadních úspěchů projektu je vývoj IRIS – jednotného nástroje pro včasnou detekci rizikového chování při hazardním hraní. Světově unikátní nástroj dokáže na základě dat vyhodnotit změnu chování hráče a odhalit první symptomy rizikového chování. Hráč bude následně na rizikové chování upozorněn a bude mu nabídnuta pomoc. „Díky možnosti vyzkoušet tři rozdílné přístupy k hodnocení rizikovosti hráčů, hloubkové expertýze u každého provozovatele, velkému množství dat i ochotě hledat průnik, se nám podařilo definovat si jednotné ukazatele rizikového chování. V současné době hledáme průsečíky ve všech třech přístupech. Výsledkem bude jednotný způsob, jak určovat rizikovost hráče u všech čtyř hlavních partnerů. Model začneme testovat na konci tohoto roku a do ostrého provozu ho plánujeme uvést na konci roku 2024,” říká Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her.

Vyhrává každý

Náplní projektu je také osvěta a prevence před rizikovým hraní. „V oblasti hazardního hraní panuje spousta mýtů. Téma je stále v naší společnosti tabu. To se snažíme díky našim osvětovým kampaním měnit,” říká Petra Šebo a pokračuje: „Součástí problému je i obecná úroveň finanční gramotnosti v České republice. Proto se snažíme díky našim stránkám www.zodpovednehrani.cz i sociálním sítím, učit lidi nejen hrát zodpovědně, ale i zodpovědně zacházet s vlastními penězi,” vysvětluje Petra Šebo, podle které je dosah kampaní projektu Zodpovědné hraní na vzestupu. Do srpna letošního roku jich bylo realizováno šest se zásahem milionů lidí.

Půl milionu znamená 884 hodin pomoci ročně navíc

Stejně jako v předchozím roce, tak letos přispěl projekt Zodpovědné hraní na rozšířený provoz pomocné linky Naberte kurz Společnosti Podané ruce, a to konkrétně částkou 560 tisíc korun. „Jsme rádi, že můžeme s projektem Zodpovědné hraní spolupracovat. Pro nás tyto peníze znamenají možnost být tu pro lidi i o víkendu, kdy často dochází ke krizím a zlomovým okamžikům,” říká Lukáš Carlos Hrubý, adiktolog a odborný ředitel Společnosti Podané ruce. Za dva roky podpory počet telefonních hovorů na číslo +420 777 477 877 narostl o stovky procent. Největší zájem je evidován v Praze (36 %), poté v Olomouckém a Jihomoravském kraji (shodně 11 %). Více než třetina volajících (34 %) se na Linku obrací opakovaně.

You may also like...