Prudký nárůst chronického onemocnění ledvin je desátá nejčastější příčina úmrtí
Chronické onemocnění ledvin jako příčina úmrtí stále rychleji stoupá v globálním žebříčku. Aktuálně je na 10. příčce, a pokud nenastalou rychlé změny v přístupu občanů, vlád a zdravotních systémů k této civilizační výzvě, do roku 2040 to bude už pátá nejčastější příčina smrti člověka v celosvětovém měřítku. Takové a jiná varování zazněla od celorepublikových expertů na léčbu onemocnění ledvin, kteří se před několika dny sešli v Hradci Králové na XI. edukačním sympoziu o moderní léčbě selhání ledvin. Sympozium se tradičně uskutečnilo pod záštitou České nefrologické společnosti a za podpory Fresenius Medical Care, celosvětově největšího poskytovatele produktů a služeb pro pacienty s chronickým selháním ledvin.
Důležitým tématem expertů byla prevence onemocnění ledvin a jeho včasná diagnostika. Shodli se na tom, že prevence musí začínat již u praktických lékařů, samozřejmě pak u specialistů, především diabetologů, kardiologů a obecně u internistů. Ve shodě s WHO a KDIGO volají nefrologičtí experti po populačně širším screeningu pacientů s hypertenzí, obezitou, s diabetem nebo s kardiovaskulárními onemocněními a obecně všech nad 50 let věku. „Naším cílem je dostat v populaci úroveň informovanosti o screeningu onemocnění ledvin a jeho reálného provádění alespoň na úroveň, jaká je dnes např. u kolorektálního karcinomu,“ řekl na odborném setkání prof. Ivan Rychlík, odborný garant sympozia a předseda České nefrologické společnosti.
Za prudkým nárůstem pacientů s chronickým onemocněním ledvin vidí lékařští experti kromě dědičných příčin primárně životní styl a s ním spojené choroby jako je obezita, vysoký tlak, ateroskleróza a cukrovka. Aktuálně je v celém světě na 850 milionů pacientů s nějakou fází chronického onemocnění ledvin, v Evropě je to pak 100 milionů lidí. Lékaři se na dvoudenním odborném setkání shodli, že řešením je zlepšení primární a sekundární prevence onemocnění ledvin, včasné zavedení moderních léků s ochranným účinkem na ledviny, zkvalitnění programů pro darování orgánů a transplantací v EU, a větší podpora inovace v léčbě onemocnění ledvin, jak se uvádí v tzv. Kidney Manifesto – evropském programu pro zlepšení ledvinové péče v letech 2024 až 2029.
Za velký a pozitivní posun lékaři označili rostoucí počet pacientů, kteří se při náhradě funkce ledvin přesouvají z klinické péče do domácí péče. „Domácí terapie, ať už v podobě peritoneální dialýzy nebo domácí hemodialýzy, znamenají zvýšení kvality života pacienta po zdravotní i sociální stránce. Odpadá nutnost dojíždění na dialyzační střediska několikrát týdně. Individuálně nastavená dialyzační léčba v domácím prostředí poskytuje lepší kardiovaskulární stabilitu, nižší výskyt komplikací, volnější dietní režim a často i úbytek medikace,“ vysvětluje prof. Ivan Rychlík.
Na XI. edukačním sympoziu podporovaném společností Fresenius Medical Care si experti kromě prevenčních témat vyměnili také zkušenosti o nejnovějších postupech v sodíkovém managementu u nemocných se selháním ledvin, probrali témata jako specifika pacientů na domácích terapiích (domácí hemodialýze nebo peritoneální dialýze), cévní přístupy pro domácí dialýzu, dávkování antibiotik při peritonitidě, očekávané změny u transplantací senzitizovaných nemocných nebo problematiku paliativní péče u pacientů s onemocněním ledvin.