První ročník Festivalu hudby na Zámku Dobříš

Zbrusu nový a dlouze očekávaný hudební festival v lokalitě proslulého a nádherného dobříšského zámku otevře své brány ve dnech 10.-14. srpna. Dramaturgie 1. ročníku je postavena na originalitě, a tak celovečerní koncertní projekty budou protkány nejen unikátní výstavou historických houslí čtyř staletí, ale také pestrým odpoledním víkendovým programem. 

Na své si tak přijdou kultury milovní návštěvníci všech generací. Skutečným a nevšedním lákadlem určitě bude koncertní a divadelní představení „NA VIVALDIHO!“ (13. 8. Francouzský park), kde si hudebníci a herečka mění role, nádhernou hudbu tohoto italského barokního génia hranou v originále na dobových houslích střídají scény z Vivaldiho života, které nepostrádají jemný humor, emoce i spoustu nečekaných informací. Herečka pražského Dejvického divadla Zdeňka Žádníková Volencová, která je zároveň i autorkou scénáře, rozehraje s houslistou Jaroslavem Svěceným a členy komorního orchestru Virtuosi Pragenses muzikantské a dramatické kreace, které budou ještě umocněny lokalitou půvabného zámeckého prostředí. „Nesmírně se těším na slovní humor členů orchestru, pánové zrají jako víno. Smích a barokní hudba k sobě patří, jakkoli překvapivé se to může zdát,“ dodává Zdeňka Žádníková. 

Slavnostní zahajovací koncert (10. 8.) i druhý Benefiční festivalový večer (11. 8.) umístilo umělecké vedení festivalu (Zdeňka Žádníková Volencová a Jaroslav Svěcený) do Zrcadlového sálu. Na prvním večeru, kde zazní hudba 18. a 19. století, vystoupí spolu s J. Svěceným a Z. Žádníkovou výborná virginalistka (a také varhanice) Michaela Káčerková, jeden z nejlepších českých violistů Karel Untermüller a třešinkou na pomyslném festivalovém dortu bude mladá arménská sopranistka Varine Mkrtchyan. Druhý, Benefiční koncert se ponese na vlnách autorské poezie Zdeňky Žádníkové a tónů klavíru a houslí v podání dvorní, mimořádné pianistky J. Svěceného Lucie Tóth. Vstupné je věnováno ve prospěch Sdružení pro podporu obnovy varhan v kostele Nejsvětější Trojice na Dobříši.

Sobotnímu večernímu koncertu (14. 8. Francouzský park) jazzového a swingového zpěváka Jana Smigmátora bude předcházet odpolední unikátní Výstava italských, francouzských, německých a českých houslí 17.-20. století! Houslista Jaroslav Svěcený, který je zároveň uznávaným soudním znalcem s mezinárodní působností v oboru smyčcové hudební nástroje, připravil od 13.00 do 17.00 hodin výstavu, jejíž obsah nemá doposud v ČR obdoby. Jeho komentované prohlídky (13.00, 13.45, 15.15 a 16.00) přenesou návštěvníky do dávné historie Evropy, uvidí a uslyší například cremonské housle Guarneriho z roku 1733, Ruggeriho (1699), „německého Stradivariho“ Jacoba Stainera (1672), „pařížského Stradivariho“ J. B. Vuillauma (1836) a řadu dalších klenotů tohoto kumštu. Kdo přijde na výstavu, může si vzít své housle či jiné smyčcové nástroje a dozví se od J. Svěceného vše o jejich původu a stavu.

Pro milovníky a obdivovatele sborového zpěvu od 15.00 hodin současně proběhne ve Francouzském parku koncert známého pěveckého sboru Pueri gaudentes. 

Sobotní dopoledne jsme zasvětili dětem a pohádce Český Honza (14. 8. 11h) v podání divadelního souboru LOKVAR herců z pražského Divadla v Dlouhé.

Vstupenky je možno zakoupit od 18. 5. 2021 na webu www.festivalhudbydobris.com, www.goout.net, od 21. 5. na pokladně Zámku Dobříš a v Informačním centru města Dobříš.

Vyjádření organizátorů festivalu:

Pane Svěcený, jste na Dobříši v posledních letech častým hudebním hostem. Před zhruba 2 lety jste hrál pro naše dobříšské varhany, pravidelně vystupujete na benefičních koncertech Nadačního fondu Zdeňky Žádníkové. Proč právě Dobříš?

Místo dělají lidé. Se Zdeňkou už 5 let spolupracuji na různých kulturních projektech, díky ní jsem se na Dobříši seznámil s řadou lidí, dnes už přátel, včetně mé úžasné klavírní partnerky Lucie Tóth. Na dobříšský zámek jsem jezdil hrát už jako student Akademie múzických umění. To místo mě opravdu inspiruje a jsem přesvědčen, že Dobříš je lokalita, která si festival tohoto typu zaslouží. Je to velký přínos pro prestiž a celoplošné pozitivní zviditelnění Dobříšska.

Jak se tvořil program festivalu přibližuje přímo jeho organizátorka Zdeňka Žádníková: Pro Dobříš jsme připravili nabitou dramaturgii 1. ročníku, kterou jsme představili radě města. Snažili jsme se vytvořit zajímavou srpnovou událost tak, aby byly spokojeny všechny věkové kategorie diváků. Kromě koncertů dojde na pěvecké sbory i odpolední divadlo pro děti, všechny akce budou mít navíc zázemí s prémiovým občerstvením pro diváky. Aby náš festival potěšil nejen duši, ale i chuťové pohárky, plánujeme mít pro publikum každý večer, o víkendu již od 11:00 hod., připraven takzvaný prosecco domeček s nefiltrovanými a speciálními edicemi prosecca, rovněž stánky s občerstvením od dobříšských kaváren. Mám ráda all inclusive přístup, komplexní noblesní zážitek. Do budoucna bychom k festivalu rádi přidali hudební kurzy pro děti a mládež vedené profesionálními hudebními špičkami svého oboru. Děti si ale už letos přijdou na své, protože v rámci výstavy slavných evropských houslí vytvoříme takzvané houslové stanoviště na nádvoří Zámku Dobříš, kde si budou moci spolu s panem Svěceným vyzkoušet, jak se hraje na všechny velikosti dětských houslí, a spolu s houslařem nahlédnout do houslařského řemesla.“

You may also like...