Putování Šumavou a Dobrou vodou, kde potkáme poustevníka Vintíře

Dobrá Voda u Hartmanic i nedaleká Vintířova skála jsou starými tradičními poutními místy. Poutní kostel a pramen na Dobré Vodě, tak jako kaple u Vintířovy skály, byly vyhledávány hlavně o svatodušních svátcích velkým počtem procesí poutníků z německé tak i z české oblasti. Hlavním předmětem úcty byla v Dobré Vodě asi jeden metr vysoká socha svatého Vintíře. Podle pověsti byla údajně nalezena v dutině stromu nedaleko světcovy poustevny. Později našla své místo na oltáři dobrovodského kostela. V současnosti je tato plastika z konce 15.stol. vystavena v Muzeu Šumavy a její kopie v kostele na Mouřenci.

Dobrá Voda vděčí podle legendy za svůj vznik poustevníku Vintířovi, který zde prožil poslední léta svého života. Nejvýznamnější pamětihodností je kostel sv. Vintíře, vybudovaný ve třech etapách v letech 1706-1777.

Poutní kostel sv. Vintíře

V roce 1706 baron František Karel Villani, pán na Kundraticích a Dobré Vodě, pro výstavbu kamenného kostela na místě původní dřevěné kaple z roku 1618. Kostel získal brzy faru a v roce 1754 se mu zvětšuje prostor přístavbou lodi a konečně v roce 1777 vzniká na východní straně věž s cibulovitou bání. Po druhé světové válce byl kostel ve vojenském výcvikovém prostoru a byl využíván jako stáj a skladiště dělostřeleckých granátů. Z původního interiéru se mnoho nezachovalo. Město Hartmanice započalo v devadesátých letech 20. stol. jeho renovaci. Obnoven a znovu vysvěcen byl roku 1995, při výročí 950 let od smrti sv. Vindře. Pozoruhodné je, že tento kostel je jediným farním kostelem ve světě, zasvěcený svatému Vintíři.

Muzeum Dr. Šimona Adlera 

Muzeum bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína
Dr. Šimona Adlera, který se zde narodil a v roce 1944 se stal obětí holocaustu. Jsou zde připomenuty významné životní mezníky, svátky a kultura židovských obyvatel v západočeském příhraničí.Část expozice připomíná 25 měst a obcí z regionu, kde před válkou existovaly židovské komunity a představuje zaniklé i zachráněné památky – synagogy, židovské hřbitovy atd. Poslední část nové expozice je věnována historii česko-izraelských vztahů a československé vojenské pomoci Izraeli v padesátých letech 20. století.

Foto: Petr Brodecký

You may also like...