Reálné mzdy rostou nejvíce od roku 2019, více, než se čekalo, i když stát šetří

Růst mezd v Česku v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání. Reálný meziroční vzestup průměrné měsíční mzdy, činící 4,8 procenta, je nejvýraznější od třetího čtvrtletí roku 2019. Přitom ještě nárůst mezd brzdil slabý vzestup v mnoha sektorech, kde má rozhodující slovo stát a tabulkové platy, jako je oblast vzdělávání, veřejné správy a obrany či sociálního zabezpečení. Je patrné, že se projevuje omezování výdajů státu, které souvisí se snahou konsolidovat veřejné finance.

Citelný vzestup mezd bude pokračovat i v dalších čtvrtletích letošního roku. Za celý rok tak nominální mzdy přidají 6,5 procenta, tudíž ty reálné poskočí o 3,7 procenta. Po dvou letech znatelných propadů reálné mzdy se tak do Česka letos vrací její růst, což podporuje spotřebu domácností. Ekonomika se proto vymaňuje ze spotřebitelské recese, do níž upadla vinou mimořádně vysoké inflace a energetické drahoty.

Současně probíhající mzdový růst není natolik výrazný, aby vyvolal mzdově-inflační spirálu nebo výrazněji oživil inflaci. Ta však přesto letos nebude až tak nízká, jak se čekalo ještě na přelomu zimy a jara. Česká národní banka i proto brzdí tempo své letošní realizované a vyhlížené redukce základních úrokových sazeb.

Přetrvávající vyšší než očekávané úrokové sazby, jež toho budou důsledkem napříč ekonomikou, nebudou pro hospodaření firem a podnik ovšem natolik dusivé, aby ty se musely uchýlit ke snížení tempa růstu nominálních mezd. Proto právě lze za letošek počítat s 3,7procentním vzestupem reálných mezd.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

You may also like...