Riziko úrazů na konci zimy je větší než v létě
Zima již pomalu končí, ale na hřebech je stále nemalé množství sněhu i zledovatělý terén. Právě toto období přináší celou řadu sportovních možností, je to však také doba, kdy se u dětí i dospělých v souvislosti se zimními radovánkami objevují úrazy častěji než v letních měsících.
Na horskou túru se dobře připravte
V posledních týdnech došlo v Krkonoších hned k několika tragickým pádům z nejvyšší české hory. Horští záchranáři se navíc každoročně během zimní sezóny vydávají zachraňovat turisty, kteří se dostali do nesnází. „Nejdůležitější je nepřeceňovat svoje technické dovednosti a fyzické síly. Před výjezdem do hor překontrolujte svoji výbavu, ať již sjezdovou, anebo výbavu pro horské túry. Pohyb v horách je navíc zapotřebí dobře plánovat s ohledem na povětrnostní podmínky, profil zvolené trasy, terénní podmínky v souladu s fyzickou kondicí a zkušenostmi,“ radí Marek Fryš, tiskový mluvčí Horské služby Krkonoše. Zároveň dodává, že v batohu by vám při zimní horské turistice rozhodně nemělo chybět náhradní oblečení, dostatek jídla a pití, lékárnička, včetně osobních léků, které užíváte. Dále mějte s sebou vždy plně nabitý telefon s mapovými aplikacemi a nainstalovanou aplikací záchranka. Vhodné je přibalit i čelovku, a jestliže se chystáte na pěší túru v zimních podmínkách, nezapomeňte ani na nesmeky, případně sněžnice. „Pokud s sebou berete děti, je naprosto zásadní hlavně plánování túry a přizpůsobení trasy a terénu jejich možnostem. Musíme myslet na horší termoregulaci u dětí, a tudíž vzít dostatek oblečení a vybavení,“ dodává Fryš.
Ledovka a vítr jen pro zdatné horaly
V žádném případě s sebou neberte děti do terénu, který je zledovatělý, anebo když fouká silný vítr. Ale i dospělí by měli za těchto okolností zvážit, zda se do hor vypravit či nikoliv. „Pokud jste zkušený turista, máte kvalitní vybavení, dostatečnou fyzickou kondici a technické dovednosti při používání pomůcek, jako jsou nesmeky, eventuálně mačky a cepín, tak proč do hor nevyrazit. Jestliže ale zkušenostmi neoplýváte, naplánujte si jinou aktivitu a do hor se vydejte za podmínek, které nejsou nad vaše síly a dovednosti,“ doporučuje Marek Fryš z Horské služby Krkonoše. Podle něj lze však jen těžko specifikovat, kolik procent úrazů je způsobeno nedbalostí. „Ve statistikách takovýto údaj neuvádíme, protože nikdo není schopen přesně definovat, zda šlo o nedbalost anebo souhru okolností, které k nehodě vedly,“ vysvětluje Fryš.
Během zimních sportů dochází k nejvíce úrazům
Lyžování, skialpinismus, jízdu na snowboardu milují malí i velcí a vzhledem k počtu aktivních lyžařů a snowboardistů je také jasné, že tyto sporty patří v zimě k těm s nejvyšším počtem úrazů. Nejčastější jsou zlomeniny a výrony, úrazy hlavy, úrazy kolenního kloubu či zranění vzniklá při nárazu nebo srážce (stromy, různé překážky, další lyžaři).
Jak úrazům při zimních sportech předcházet?
Jedním z nejrizikovějších faktorů je rychlost. Při sáňkování, lyžování i snowboardingu děti často podlehnou nadšení a neodhadnou správně svoji rychlost, terén a úroveň svých schopností. Následný nekoordinovaný pád nebo náraz do překážky pak může mít velmi nepříjemné následky. „Je velmi důležité dítě učit, aby nepřeceňovalo své síly a jezdilo na sjezdovkách, které technicky zvládne, a takovou rychlostí, v níž bude schopno se bezpečně vyhnout případné překážce. Dále je důležité naučit dítě základní pravidla chování na sjezdovce a také jak předcházet případným kolizím či pádům.,“ uvádí Alexandra Přibylová z pojišťovny Kooperativa, jež je koordinátorkou projektu Bezpečnost má zelenou, který se prevencí a bezpečností při sportech i v běžném životě zabývá.
Myslete na správné vybavení
Druhým nejčastějším faktorem pádu s následným zraněním je nekvalitní, špatně padnoucí či nefunkční vybavení. Své o tom ví i Roman Blažek ze společnosti Beany, která se specializuje na výrobu dětského sportovního vybavení: „Správný výběr hraje velmi důležitou roli v tom, jak se bude dítěti na lyžích nebo snowboardu jezdit a zda bude jízda bezpečná. Pokud budou příliš těžké a tvrdé, dítěti se bude špatně zatáčet a bude se mu i hůře jezdit. Jízda bude těžká a dříve jej unaví. Vždy je třeba myslet na to, že dítě není malý dospělý, a proto by rodiče měli vybírat takové sportovní vybavení, které bylo vyvinuto a vyrobeno přímo na míru dětem.“
Pádům je nejen třeba předcházet, ale také jejich následky co nejvíce zmírnit. Samozřejmostí každého lyžaře by tak měla být ochranná helma, která je v některých státech dokonce požadována zákonem. Chybět by neměl ani chránič páteře, případně také chrániče loktů, kolen a zápěstí – tedy míst, která jsou nejvíce vystavena potenciálnímu zranění.
A rada na závěr?
„Sportujte s dětmi pravidelně. Není totiž nic horšího než když dítko, které několik měsíců sedí doma u počítače, vyrazí na týden na hory. Pokud není zvyklé na sportovní zátěž, rychleji se unaví, což výrazně zvyšuje riziko úrazu. Ideální proto je sportovat po celý rok a vést dítě k tomu, aby vnímalo pohyb a sport jako zábavu a přirozenou součást života,“ říká Tomáš Pravenec, ředitel Petr Čech sport, agentury, která pro malé sportovce nabízí účast na lyžařských závodech Stopa pro život ZDARMA.
Fota: horská služba a BEANY