Schneider Electric má vývojové centrum v Napajedlích
Příliš se neví, že společnost Schneider Electric, hlavní hráč v oblasti digitální transformace, automatizace a řízení energií, má vývojové centrum v Napajedlích ve Zlínském kraji. Jeho historie sahá do roku 2004, kdy se zde pod značkou Merten DE začalo vyvíjet hardware i software KNX zařízení. Schneider Electric koupila tuto firmu v roce 2011. Od té doby se vývojové centrum prosazuje v globálním měřítku a přebírá některé vývojové aktivity ostatních vývojových center společnosti ve světě, přičemž se specializuje na systémy a zařízení pro chytré domácnosti – automatizuje osvětlení, rolety, stmívače, pohybová čidla, termostaty nebo motorové spouštěče.
Nové laboratoře společnosti
Od letošního roku má napajedelské centrum nový laboratorní prostor, v němž simuluje fungování takzvané chytré domácnosti a jejího technického zabezpečení včetně vytápění fotovoltaikou, dobíjecí stanice, ovládání osvětlení, vzduchotechniky či žaluzií. Vybudování laboratoře trvalo více než rok a stálo čtyři miliony korun. Smyslem nové laboratoře je seznámit s hospodařením s energiemi a zákazníkovi nabídnout funkci, aby věděl, kolik jeho dům spotřebovává energie, kolik je například schopný produkovat energie ze solárních panelů, jaká je spotřebovaná energie. Je možné sledovat, jak systém funguje a jednotlivé části spolu navzájem komunikují a jak se to zobrazuje v aplikaci.
Napajedelské vývojové centrum pracuje na řídicím zařízení, které dokáže sbírat data například z nabíječky, fotovoltaiky, otopného systému či data o tom, jak se energie v domě zrovna spotřebovává. Sebrané informace se pošlou do cloudu a pak majiteli domu do aplikace do mobilního telefonu. Vývojové centrum vyrábí i prototypy jednotlivých výrobků, postupně je testuje a vylepšuje. Výsledky jeho činnosti se vyrábějí v továrnách v Lotyšsku, Německu a Švýcarsku.
Nápady z Napajedel se využívají ve světě
Společnost Schneider Electric ČR je součástí francouzské skupiny Schneider Electric založené v roce 1836 bratry Schneidery. Dnes má obrat přes 700 miliard Kč a působí ve více než stovce zemí, je držitelem přes 20 000 patentů a ročně investuje pět procent obratu do výzkumu a vývoje. Důraz klade na udržitelnost a diverzitu, soustředí se na ekologická a úsporná řešení. V České republice pracuje pro Schneider Electric více než 900 lidí. Ve výrobním závodě v Písku se vyrábí kolem 18 mil výrobků ročně pro 50 zemí z celého světa. Výrobky, na jejichž vývoji se napajedelské vývojové centrum podílelo, mají ročně tržby asi 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun).
Text a foto: Bohumil Brejžek