Skautský institut odstartoval druhou sérii rozhovorů Nebát se
Válka na Ukrajině je další ze série globálních krizí s velkým dopadem na Česko. Události posledních let ukazují, že osud Česka není jen v rukou politiků, naopak jej každodenně utvářejí všichni občané – například odvahou k solidaritě, nebo strachem z neznámého. Kde tyto emoce vznikají, jak rostou, jak s nimi máme pracovat? I na tyto otázky bude odpovídat další série rozhovorů Nebát se, do které se s finanční podporou nadace Bakala Foundation pouští Skautský institut.
Druhou sérii Nebát se otevírá rozhovor s ředitelem Člověka v tísni Šimonem Pánkem, se kterým moderátorka Marianna Stránská probrala desetiletí zkušeností s humanitární pomocí, syndrom vyhoření, mesiášský komplex i změny v uspořádání světa. Krize nám podle Pánka dávají možnost začít nad světem uvažovat jinak a Česko se podle něj změnilo, chováme se po dlouhé době jako země s ideály, která je ochotna se za ně postavit.
Své ideály naplňují i skauti, v druhém rozhovoru si povídala s moderátorem Jiřím Paszem mluvčí skautů Bára Trojak: „Východiskem skautingu je dělat svět lepším. Pomoc si člověk může osvojit jako samozřejmost.“ Právě kvůli tomu se Skautský institut těmito rozhovory zabývá, jak popisuje jeho ředitel Miloš Říha: „Skauting nekončí u vázání uzlů. Snažíme se sloužit jako most mezi skautským hnutím, skautskými hodnotami a širší veřejností. A mezi základní skautské hodnoty patří práce se sebou samým, tedy i ovládání strachu a odvaha k tomu, měnit svět okolo nás k lepšímu.“
V průběhu roku 2022 se diváci, čtenáři a posluchači rozhovorů mohou dále těšit na horolezkyni Kláru Kolouchovou (první Češku, která zdolala tři nejvyšší hory na Zemi), na zakladatele Milionu chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře, nebo na romského klavírního virtuosa a stipendistu nadace Bakala Foundation Tomáše Kača.
Právě díky spolupráci s Bakala Foundation může tato druhá série, kterou má završit sociologický výzkum a vydání knihy, vzniknout. „Se Skautským institutem nás úzce spojuje filozofie podpory mladých lidí v zájmu pozvednutí celé společnosti. Motto „nebát se“ je navíc pevně zakotveno v základních hodnotách nadace, kterými jsou odvaha, svoboda, vzdělání,“ vysvětluje ředitel nadace Václav Pecha.
První série pořadu Nebát se vycházela v roce 2020 a čítala 43 rozhovorů s hosty se zajímavými zkušenostmi a osudy. Mezi nimi například novinářka Petra Procházková mluvila o rozdílech mezi ženskou a mužskou odvahou, herec David Vávra o ochrnutí a odvaze čelit nemoci, zpěvačka Tonya Graves o rasismu, generál Petr Pavel o odvaze přijmout odpovědnost. První sérii pak zakončil sociologický průzkum o symbolech českého strachu ve spolupráci se společností Behavio.
Preview prvního rozhovoru z nové série, v němž je hostem Šimon Pánek, a který veřejně vyjde o den později, je možno zhlédnout již nyní ZDE.
Rozhovory budou vycházet na těchto platformách: YouTube, Stream.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Medium.com
Foto: Skautský institut