Slavia pojišťovna před 155 lety raketově odstartovala se slavnými jmény
Slavia pojišťovna, která si letos připomíná 155 let od první smlouvy, byla založena ještě za vlády habsburského císaře Františka Josefa I. Už v roce 1868 se u jejího zrodu objevila zvučná jména českých velikánů, jako byl František Palacký, novinář a politik Julius Grégr nebo český vlastenec Josef Frič. Zakladatelem a prvním ředitelem Slavia pojišťovny byl František Ladislav Chleborád, český národohospodář a šiřitel družstevnictví. Měl nejenom organizační nadání, ale také dobře vyvinutou sociální gramotnost. Pokládal totiž za nutné získat na svoji stranu osobnosti, které udávaly směr v tehdejším veřejném a společenském životě.
Slavia od svých začátků důsledně dbala na to, aby v jejím spektru byla zastoupena nejširší společnost. K respektovaným zakladatelům se postupně přidali například kníže Jiří Lobkowicz, purkmistr Královského hlavního města Prahy František Dittrich, továrník Č. Daněk, nakladatel J. S. Vilímek nebo velkostatkář a kupec J. Rott.
Jméno pojišťovny dává tušit slovanskou vzájemnost, pochází z latiny a označuje místo, kde žili Slované. Je také odvozené od bohyně jménem Slawa, kterou latinsky psaná literatura rovněž přepisuje jako Slavia.
První vlnu expanze nová finanční instituce z Prahy zažila hned na začátku svého fungování. V roce 1869 začala působit v Kraňsku, což bylo území, které je dnes rozdělené mezi Rakousko a Slovinsko. Dále pak v Přímoří (dnešní Terst a Istrie), v Korutanech a Štýrsku. Pobočky se otevíraly i v Dolních a Horních Rakousích. Další rozmach přišel v roce 1875 v severních Uhrách a zejména ve Slovinsku a Chorvatsku.
S tím, jak se Slavii dařilo, začal počet zaměstnanců růst. Na tehdejší dobu byl vlastně obrovský! V období let 1918–1938 už jich měla stovku a kromě toho disponovala i velkou obchodní sítí, která jich zahrnovala kolem další tisícovky. Získat práci v pojišťovně Slavia byla prestižní záležitost. Zvlášť intenzivní obchodní růst zaznamenala v letech 1924–1929, kdy se kapitálově podílela na celkem 11 pojišťovacích ústavech, z toho tři byly v cizině. Od roku 1928 měla například podíl v americké pojišťovně Lion se sídlem v New Yorku.
Pojištění u Slavie tehdy patřilo ke zcela samozřejmým věcem. Důkazem toho byly i populární smaltované tabulky, které bylo možné v době jejího největšího rozmachu vidět téměř všude. Pojišťovna je nechávala vyrobit pro označení míst, kde sídlili její zástupci (šlo o stovky adres v Čechách, na Moravě i v zahraničí) a poctivě byly označeny i nemovitosti, které Slavia pojistila.
Jak vypadal svět v roce 1869 kdy vystavila Slavia první pojistku?
- Eiffelova věž v Paříži ještě nestála, protože byla dostavěna až o 20 let později.
- Neexistoval ještě střelný prach, protože Alfréd Nobel si jej nechal patentovat až za dalších 18 let.
- Napoleon III. před sebou měl ještě jeden rok vládnutí ve Francii.
- Budoucímu německému konstruktérovi a vynálezci Rudolfu Dieslovi bylo pouhých devět let.
- Puberta zrovna cloumala sedmnáctiletým T. G. Masarykem. O tom, že se za půlstoletí stane prvním prezidentem země, která ještě neexistovala, nemohl mít ani tušení. Zatím díky podpoře policejního ředitele Antona Le Monniera studoval brněnské gymnázium.