SOČR a dirigentka Mathieson zvou na pohádkový večer
Na dalším abonentním večeru rozhlasových symfoniků se v pondělí 13. prosince setkáte nejen s pozoruhodnou dirigentkou Holly Mathieson, rodačkou z Nového Zélandu dnes žijící v Glasgow, ale také s mladou britskou pěvkyní Grace Durham, která přednese cyklus písní Maurice Ravela Šeherezáda. Atraktivní program dále nabídne Poému-pohádku od Sofie Gubajduliny a výběr z baletu Popelka Sergeje Prokofjeva. Pohádky pro děti i dospělé proměněné do hudby si vychutnejte přímo ve Dvořákově síni Rudolfina či při poslechu ČRo Vltava (přímý přenos) a ČRo D-dur (záznam).
Poéma-pohádka od jedné z největších a nejzajímavějších osobností hudby druhé poloviny dvacátého a počátku našeho století, letošní jubilantky Sofie Gubajduliny je vynalézavě instrumentovaným orchestrálním dílem z roku 1971. Jako inspirace jí posloužila česká pohádka o školní křídě, která by ráda malovala sluníčko, cizí země, krásné zámky a moře, ale místo toho musí psát na tabuli slova a čísla. Kdo v tom chce vidět metaforu stesku nad ubíjenou kreativitou, určitě se nemýlí.
Barvitý, tajemný i vášnivý cyklus tří písní Šeherezáda na verše Tristana Klingsora napsal Maurice Ravel v roce 1902. První z písní, jakési snění, vyjadřuje opojení Východem. Druhá, ve které vzdálený zvuk flétny jako kdyby přinášel polibky, je záhadným příběhem ukrývajícím touhu po mladém muži. Poslední je nostalgickým až mystickým setkáním okouzlené ženy a lhostejného muže. Souznění orchestru a zpěvního hlasu se Ravelovi podařilo dokonale. Triptych vyznívá pikantně, dráždivě, ani trochu sentimentálně.
Pohádkový balet o Popelce si od Sergeje Prokofjeva objednali v Leningradě v roce 1941, ale válečná blokáda města oddálila premiéru až na rok 1945. Volnému sledu tanců vévodí něžně melancholické téma titulní postavy i motiv snění o štěstí. Baletní hudbou se proplétají stylizace tanců ze 17. a 18. století a jejím vrcholem jsou tři valčíky.
Program:
Sofia Gubajdulina (1931)
Poéma-pohádka
Maurice Ravel (1875–1937)
Šeherezáda. Cyklus písní na verše Tristana Klingsora
Sergej Prokofjev (1891–1953)
Popelka. Výběr z baletu
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Holly Mathieson – dirigentka
Grace Durham – mezzosoprán
Rudolfinum, pondělí 13. prosince 2021 od19.30 hod.
Přímým přenosem ČRo Vltava Vás provede Jitka Novotná, záznam koncertu vysílá ČRo D-dur 15. prosince ve 20.00 hod.
Holly Mathieson, dirigentka
Rodačka z Nového Zélandu žije v Glasgow, kde v minulosti získala prestižní Leverhulmeovo stipendium na Royal Conservatoire of Scotland. Má doktorát z hudební ikonografie a v roce 2016 byla oceněna jako jedna z padesáti nejvýznamnějších ženských osobností Nového Zélandu. Od sezony 2020/21 je novou hudební ředitelkou Symphony Nova Scotia v kanadském Halifaxu. Také zastává funkci umělecké ředitelky Rata Music Collective a umělecké spoluředitelky Nevis Ensemble. Donedávna byla zastupující dirigentkou u Royal Scottish National Orchestra a hostující dirigentkou u National Youth Orchestras of Scotland. Díky nevšedním komunikačním schopnostem, křišťálově čisté technice a vynikajícímu smyslu pro spolupráci sklízí široké uznání. Holly spolupracovala s mnoha předními dirigenty, z nichž následující považuje za své mentory: Marin Alsop, Esa-Pekka Salonen, Christoph von Dohnányi, Peter Oundjian, Donald Runnicles, Thomas Søndergård a Garry Walker.
V nedávném období měla Holly několik vystoupení na Novém Zélandu, také debutovala s orchestrem Královského dánského baletu v Kodani (Čajkovského Louskáček) a dnes se SOČRem. Čeká ji opětovná spolupráce s Royal Scottish National Orchestra a Philharmonia Orchestra, s nímž připravuje turné, na kterém ve světové premiéře zazní nové dílo současného britského skladatele Jonathana Dovea.V loňském roce dirigovala poprvé orchestry Scottish Opera Orchestra, Philharmonia Orchestra a Sinfonia Viva, dále pak English Touring Opera (s Mozartovou operou Così fan Tutte), Opera North (s novým dílem Willa Todda Píseň našeho srdce) a New Zealand Opera (v Brittenově opeře Utahování šroubu). Už dříve se Holly dostala ke spolupráci téměř se všemi významnými orchestry Velké Británie, včetně London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic, City of Birmingham Symphony, London Philharmonic, BBC Scottish Symphony Orchestra, BBC Philharmonic Orchestra, BBC Concert Orchestra a BBC National Orchestra of Wales, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, a dále se vracela ke spolupráci se Scottish Chamber Orchestra, Salomon Orchestra či Southbank Sinfonia. Hollyino debutové CD u vydavatelství Decca s nahrávkou klavírního koncertu Kláry Schumannové s interpretkou Isatou Kanneh-Mason a Royal Liverpool Philharmonic Orchestra vyšlo v červenci 2019 a okamžitě zaujalo 1. místo v žebříčku klasické hudby ve Velké Británii.
Grace Durham, mezzosoprán
Mladá britská pěvkyně, rodačka z Londýna, získala 1. cenu na 10. mezinárodní soutěži barokní opery Pietra Antonia Cestiho a také Grand Prix na soutěži Concours international d’interprétation de la Mélodie française de Toulouse v roce 2019. Původně se vzdělávala v lingvistice a s vynikajícími výsledky završila studium francouzštiny a italštiny na Clare College v Cambridge. Poté získala stipendium „Independent Opera Voice“ a pokračovala ve studiu zpěvu na Guildhall School of Music and Drama, Royal Conservatoire of Scotland a National Opera Studio. Její současnou pedagožkou je Valérie Guillorit.
V sezoně 2021/2022 uslyšíme Grace Durham v roli Mercedes v opeře Carmen v Théâtre du Capitole, Toulouse, jako Kuchtíka v Rusalce v Garsington Opera ve Wormsley, dále v Chaussonově cyklu písní Poème de l’amour et de la mer se Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz na Festivalu Murten Classics a v roli Jobovy ženy v Jobovi Gregora Josepha Wernera se souborem Les Talens Lyriques na festivalu Haydneum v Budapešti. Se souborem Les Talens Lyriques bude rovněž vystupovat s programem Plaisir d’amour ne dure qu’un moment (v Berlínské státní opeře a na festivalu Antiqua Bolzano) a se souborem Collectif Lovemusic se objeví v představení Talking Music, premiérách děl Philipa Venablesa Čísla 81-85 a Čísla 96-100 na Festivalu Musica ve Štrasburku a na Festivalu d’Automne v Paříži. S recitály ji pak čekají debuty v takových operních domech, jako jsou Opéra national de Bordeaux, Opéra de Lille a Opéra de Montpellier či v Musée d’Orsay. Rovněž vystoupí s Académie-Orsay Royaumont v londýnské Wigmore Hall.
Grace Durham byla členkou souboru Junges Ensemble v drážďanské Semperoper, kde vystupovala v roli Cherubína ve Figarově svatbě. K jejím dalším rolím patří Rosina v opeře Lazebník sevillský v National Concert Hall Dublin nebo 2. služka v Elektře v divadle Théâtre du Capitole v Toulouse. Vystupovala spolu s Les Talens Lyriques v programu From Purcell with Love na Innsbrucker Festwochen der Alten Musik 2020 a v recitálech na Royal Conservatoire of Scotland a Théâtre du Capitole v Toulouse.
Foto: Martin Stewart