SOČR, Alexander Liebreich a Kristina Reiko Cooper zahrají Velkou symfonii C dur

Nadcházející koncert v Rudolfinu představí hudbu raného romantismu i skladbu soudobou. Od Lery Auerbach poznáme Symfonii č. 6 pro violoncello, sbory a orchestr Vessels of Light, skladbu inspirovanou příběhem japonského diplomata, který během druhé světové války zachránil tisíce židovských životů. Po přestávce za­zní Velká symfonie C dur Franze Schuberta. Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí v pondělí 27. března společně se SOČRem violoncellistka Kristina Reiko Cooper, Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, který připravila Věra Hrdinková. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

Mezinárodně uznávaná rakousko-americká skladatelka, dirigentka a pianistka, ale také básnířka, spisovatelka a výtvarnice Lera Auerbach se narodila na Uralu. Po zániku Sovětského svazu odjela studovat na Juilliard School do New Yorku. V Americe i v Evropě rozvinula bohaté aktivity jako klavíristka. Současně si u ní od 90. let objednávají skladby renomované hudební instituce, festivaly, umělci a soubory. Tvorba Lery Auerbach odráží komplexní umělecké vidění světa. Její hudba je propracovaná, emotivní a odvážně nápaditá. Zatím poslední symfonie Lery Auerbach vznikla na objednávku památníku obětí a hrdinů holokaustu v Jeruzalémě Jad Vašem a podnět k dílu dala violoncellistka Kristina Reiko Cooper, jejíž otec byl mezi zachráněnými. Dílo je věnováno těm, kteří riskují všechno, aby zachránili ostatní.

Hudba Franze Schuberta tvoří pomyslný most mezi klasicismem a raným romantismem. Měl velký melodický talent a prokázal mimořádný umělecký dar vystihnout poetické a lyrické nálady. Jeho poslední symfonie, takzvaná Velká, mu vynesla značné uznání a zařadila ho jako symfonika hned za Beethovena. Premiéru výjimečně rozsáhlé skladby měla realizovat vídeňská Společnost přátel hudby, ale dílo se nepodařilo nastudovat. První uvedení se tak uskutečnilo až roku 1839 v Lipsku, a to díky iniciativě Roberta Schumanna a za řízení Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Program:

Lera Auerbach (1973)
Symfonie č. 6 „Vessels of Light“ pro violoncello, sbory a orchestr        

Franz Schubert (1797–1828)
Symfonie C dur Velká         

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Alexander Liebreich dirigent
Kristina Reiko Cooper violoncello
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek
 sbormistr
Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu
Věra Hrdinková
 sbormistryně

Dvořákova síň Rudolfina, 27. března od 19.30 hod. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabízí ČRo D-dur ve středa 29. března od 20.00 hodin.

Alexander Liebreich, šéfdirigen a umělecký ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu, umělecký ředitel Richard Strauss Festival.

Alexander Liebreich, foto Petr Horník

V sezóně 2018/19 se Alexander Liebreich ujal funkce šéfdirigenta a uměleckého ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V květnu 2021 byl jmenován budoucím šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Orquesta de Valencia.

Od roku 2012 do konce sezóny 2018–2019 zastával funkci šéfdirigenta a uměleckého ředitele Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu (NOSPR). V roce 2014 dirigoval koncert u příležitosti slavnostního otevření nové koncertní síně „NOSPRu“ v domovském městě orchestru Katovicích, na kterém zazněl mj. Brahmsův Koncert pro klavír č. 1 v podání Krystiana Zimermana. Ze spolupráce s orchestrem a nahrávací společností Accentus Music vzešly nahrávky skladeb Lutosławského a dalších skvělých polských děl. Jejich třetí CD se skladbami Karola Szymanowského a Witolda Lutosławského vyhrálo mezinárodní soutěž klasické hudby International Classical Music Awards 2017 v kategorii „Best Collection“ (nejlepší výběr).

Kristina Reiko Cooper

Violoncellistka Kristina Reiko Cooper proslula po celém světě pro svou hudební rozmanitost a charismatický sólový přednes. Své vzdělání získala na Juilliard School v New Yorku a současně působí jako profesorka hry na violoncello na univerzitě v Tel Avivu v Izraeli. Jako sólistka vystupovala v těch nejznámějších koncertních sítích po celém světě včetně Carnegie Hall, Lincoln Center, The Kennedy Center, Suntory Hall of Tokyo, Radio France v Paříži, po boku těles jako je Pražská komorní filharmonie, Torontský symfonický orchestr a Tokijský symfonický orchestr. Mezi její četná festivalová vystoupení patří účast na festivalech The Lincoln Center Summer Festival, Mostly Mozart, Musicians from Marlboro, Bang on a Can All-Stars, Stresa International Music Festival, Aspen Music Festival a Spoleto Festival USA. Mezi nedávné úspěchy Kristiny patří například debut s Tel Aviv Academy Orchestra v Carnegie Hall.

You may also like...