Speciální prohlídky a programy pro školáky v Pivovarském muzeu v Plzni
Unikátní Pivovarské muzeum, které sídlí v právovárečném domě z 15. století ve Veleslavínově ulici v centru Plzně, připravilo pro školáky a studenty tři speciální výukové programy: Zapomenutá řemesla, Kapitoly z historie města Plzeň I. a II. Atraktivním oživením školního rozvrhu jsou také prohlídky Pivovarského muzea s průvodcem či prohlídky Plzeňského historického podzemí. Je možné navštívit i pivovar Plzeňský Prazdroj, kam ovšem musí nezletilé osoby doprovodit odpovědná osoba starší 18 let. Veškeré programy jsou dostupné za zvýhodněnou cenu a výklad může být i v cizím jazyce.
Program Zapomenutá řemesla seznámí s tradičními řemesly, jako je formanství, bednářství či ledařství. Kapitoly z historie města Plzně I. – Jak se staví město a navazující Kapitoly z historie města Plzně II. – Jak se žilo ve středověku zábavnou a interaktivní formou prohloubí znalosti z historie nejen města Plzně. Žáci se dozvědí, co naši předci ve středověku jedli, jak si hráli nebo například jak vypadala jejich hygiena. Společně pak pracují s malovanými dřevěnými panely v životní velikosti, které zobrazují moderní a historickou domácnost. Starobylá budova Pivovarského muzea dokonale navozuje atmosféru středověkého města. Programy mají 90 minut a jsou vhodné jak pro žáky základních škol, tak je lze individuálně přizpůsobit i pro děti ve školce od 4 let nebo pro studenty středních škol.
Zážitkem je také samotná návštěva Pivovarského muzea, jediného odborného muzea svého druhu v Čechách, které je pojetím a šíří expozice výjimečné i v celosvětovém kontextu. Jsou zde k vidění například autentické nástroje na výrobu i stáčení piva, pivovarská laboratoř, gotická sladovna, pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, kolekce pivních lahví, nejmenší džbánek na světě měřící 1 centimetr i obří korbel ze Sibiře a další sběratelské kuriozity.
Přímo z Pivovarského muzea je přístupné Plzeňské historické podzemí, které je s délkou 13 km jedním z největších komplexů podzemních prostor u nás. Veřejnosti se otevřelo před více než 35 lety po pečlivých archeologických výzkumech a náročné obnově, ta vyzdvihla staletou historii sahající až k počátkům města. Labyrint podzemních chodeb sloužil k výrobě piva, skladování potravin, ale také jako obranný systém během dob nepokojů.
Více na https://www.prazdrojvisit.cz/prohlidky/nabidka-prohlidek-a-programu-pro-skoly/