Špičkové nahrávací studio nejen pro online výuku vybudovali na FIT ČVUT

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje kvalitní online výuku svým studentům, prezentuje vědu a nabízí své služby také v rámci celého ČVUT. 

Na FIT ČVUT propojili technické možnosti IT fakulty a odborné zkušenosti s nahráváním a pro své zaměstnance, vyučující i studenty vybudovali moderní audiovizuální studio. Vyučující zde streamují přednášky pro studenty, ke kterým pořizují i záznam ze streamu, vznikají tu rozhovory s vědci a každý měsíc se za mikrofonem rodí další díl fakultního podcastu Jedničky a Nuly.

„Technicky vyspělou kvalitu výsledného záznamu zajišťuje především profesionální osvětlení, kvalitní bezdrátové mikrofony, broadcastové a filmové kamery s vysokým rozlišením 4K a 12K,“ uvádí k vybavení studia jeho vedoucí Ing. Jakub Jančička, a dodává: „Studio disponuje také zeleným pozadím, které lze využít ke klíčovánítedy k počítačovému nahrazení pozadí za řečníkem. To vše dohromady umožní záznam v prvotřídní kvalitě, což je stěžejní pro následnou postprodukci.“

Odborníci z nahrávacího studia zájemce kompletně připraví na natáčení audia i videa, provedou samotnou produkci i následný střih či úpravu zvuku natočeného materiálu. Do ruky tak zájemce dostane kompletní produkt v profesionální kvalitě.

„Studio jsme vybavili na základě letitých zkušeností. Pořídili jsme vysoce kvalitní technické vybavení studia, protože jsme se nechtěli spokojit s běžnou technikou používanou při výuce,“ říká Ing. Jančička. „K dosažení požadovaného osvětlení se dají světelné panely pomocí pojezdových kolejnic posouvat, intenzitu a barevnou teplotu světla je možné ovládat vzdáleně. Ve studiu jsou k dispozici bezdrátové audio sety, profesionální mikrofony a ruchové mikrofony. Bezdrátový odposlech do sluchátka je vhodný pro zpětnou komunikaci od režie k řečníkovi během živého vysílání,“ doplňuje Ing. Jančička. 

Nedílnou součástí studia je režie, která se nachází ve vedlejší místnosti. Režie umožňuje streamovat pořady na internetové portály a slouží ke zpracování nahraných materiálů. Je vybavena střihacím pultem, který umožňuje přepínat mezi osmi vstupy, podporuje obrazové korekce, různorodou škálu přechodových efektů a vkládání grafik do obrazu. Díky dílčí mobilitě studia je možné využívat jeho vybavení ke streamování video vstupů, které budou vznikat i v jiných místnostech po fakultě, a to na youtube, MS Stream či jinou platformu.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm 18 000 studentů.

Pro akademický rok 2022/2023 nabízí ČVUT svým studentům na 300 akreditovaných studijních programů a z toho přes 100 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 2642 univerzit po celém světě.

V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 378. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „EmergingEurope and CentralAsia“. V rámcihodnocení pro oblast „Engineering and Technology“ je ČVUT na 175. místě, v oblasti „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 201.–220. místem, v oblasti„Engineering –Mechanical“na 201.–250. místě, u „Engineering –Electrical“na 201.–250. pozici. V oblasti„Physics and Astronomy“na 201.–250. místě, „Natural Sciences“jsouna 238. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 151.–200. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 251.–300. místě. Vícena https://www.cvut.cz/

 

 

You may also like...