Stačí jen pár změn v interiéru abychom usínali lépe a ráno se probouzeli více odpočatí
Člověk prospí třetinu svého života. Spánek je jednou ze základních potřeb našeho těla, má vliv na naše zdraví, náladu, energii, schopnost soustředit se, efektivně pracovat nebo jenom vnímat běžné věci, které nás během dne potkají. Přitom trápí nejednoho z nás. Večer nemůžeme usnout, budíme se uprostřed noci, zoufale se snažíme vypnout proud myšlenek a obav. Ráno se pak probouzíme nevyspalí a unavení. Tento stav může být skutečně frustrující. Jak napravit náš vztah se spánkem, aby to nebyl boj, ale příjemný zážitek? Přinášíme tipy od Ireny Kotálové, specialistky na psychologii barev a koučky pro rodiny a zdravotníky v organizaci Srdcem Robinson, které by vám mohli pomoct zkvalitnit pobyt v ložnici.
Podle psychologie barev jsou do ložnice nejhodnější čtyři barvy. A všechny mají velkou moc proměnit vaši ložnici v oázu klidu a pohody.
Světle modrá. Umí v nás vyvolat pocity klidu a vyrovnanosti. Snižuje míru duševního stresu a uvolňuje napětí. Ze všech barev nejlépe připravuje tělo na spánek.
Kde a jak jí použít? Jako barvu na stěnách místnosti, čalounění postele, koberce nebo povlečení.
Růžová. Je to barva, která nám dokáže pomoci s pocity zármutku a osamělosti.
Kde a jak jí použít? Je velmi vhodná do místností, kde odpočívají děti – do jeslí, nemocnic na dětská oddělení, kde děti tato barva psychicky podpoří. „Růžová barva je skvělá na doplňcích, povlečení, závěsech, nebo jako barva na jedné stěně místnosti. Pokud by bylo růžové příliš, zbytečně by nás oslabovala,“ dodává Irena Kotálová, specialistka na psychologii barev a koučka pro rodiny a zdravotníky v organizaci Srdcem Robinson.
Zelená. U této barvy je důležité zvolit příjemný odstín a vyhnout se např. limetkovému tónu. Vhodná je především pro osoby s náročným povoláním, které si potřebují po dlouhém a náročném dni odpočinout. Zelená barva také působí proti náladovosti a podrážděnosti. Dokáže úžasně obnovit vaší energii.
Kde a jak jí použít? Tuto barvu si můžete dovolit v ložnici použít i na větším prostoru, stejně jako světle modrou. Využijete ji jako barvu na stěny, koberce nebo závěsy.
Hnědá. Zemitá barva, dodává klidnou a stálou energii. Je barvou zdravého rozumu a schopnosti stát nohama pevně na zemi.
Kde a jak jí použít? Je dokonalým základem, který můžete doplnit jakoukoliv barvou z výše zmíněného spektra.
Kam správně umístit postel
„Postel by měla byt vždy otočená tak, aby nohy nesměrovaly ke dveřím. Z postele byste měli jasně vidět na dveře, abyste poznali, kdo vchází do místnosti,“ doporučuje Irena Kotálová.
Nad postelí by měl být vždy volný prostor, velkou chybou jsou poličky na knihy přímo nad hlavou. Kolem postele by taky měl být udržovaný pořádek. Pokud tomu tak není, vaše myšlenky se dostatečně nezklidní a můžete se tak cítit být stále pod tlakem.
Žádné rušivé elementy. Do ložnice nepatří televize ani jiná elektronická zařízení, která vydávají jakýkoliv hluk a vyzařují modré světlo. Práce na noteboocích, projíždění sociálních sítí či zapnutá televize patří k největším prohřeškům proti zdravému spánku.
Pokud máte rádi zrcadla, v ložnici se jich nemusíte úplně vzdávat, jen pozor, abyste se v nich neviděli ve chvíli, kdy ležíte v posteli. Vytváříte tím náročné prostředí na vnímání. Na první pohled nemusí být jasné, co je reálné a co odraz a mozek z toho může být zmatený.
Přirozené světlo, absolutní tma a zatemňující závěsy
„Trendem poslední doby je okna ponechat „bez oblečení“. Je tomu tak i proto, že se pro zatemnění používají venkovní žaluzie. Bohužel, prostor tak zůstává chladný, neútulný a podvědomě na nás působí jako místo, kde se necítíme v bezpečí. Závěsy nejen zútulňují prostor, ale zlepšují akustiku místnosti a především dodávají na pocitu bezpečí a soukromí,“ vysvětluje Irena Kotálová. Pro absolutní tmu investujte do zatemňovacích závěsů nebo tzv. blackout látek. Pokud nechcete klasické závěsy, které po zatažení překryjí celé okno, můžete využít možnosti nechat okolo oken pouze dekorační šály, jako naprosté minimum.
Náladové osvětlení a teplota
Jestli nedokážete zaspat bez světla, investujte raději do nočních tlumených lamp. Barva osvětlení by rozhodně měla být v teplých tónech, které navodí uvolněnou, relaxační atmosféru a uklidní nervový systém. Studené tóny zbytečně probouzí k aktivitě a nedovolují se dostatečně uvolnit. Doporučená teplota chromatičnosti, tedy barevné teploty v ložnici je 2 700 Kelvinů.