Startuje sbírka na nový velký zvon, který bude připomínat 9081 umlčených zvonů za 2. světové války
Z Protektorátu Čechy a Morava zmizelo za druhé světové války 9 801 zvonů. Byly odvezeny a přetaveny na zbraně. Cílem iniciativy Zvon #9801 je připomenout tuto kulturní ztrátu a nahradit tisíce umlčených hlasů novým silným hlasem, velkým zvonem o váze 9 801 kg. Za každý zabavený zvon bude symbolicky vložen jeden kg do nového zvonu. Prostředky na výrobu zvonu budou získány ve veřejné sbírce, která právě začíná. Zvon bude přivezen do Prahy 80 let po válečných rekvizicích a bude umístěn v Praze na Rohanském ostrově, tedy místě odkud byly zvony v létě 1942 odvezeny.
„Zvon je součástí naší kultury od raného středověku až po dnešní dobu. Nehraje jen signální, ale také společenskou roli. Se zvony je spojena řada důležitých událostí naší historie a mnoho osudů. Válečné rekvizice proto znamenaly nejen devastaci zvonů, ale i společnosti a lidských pout,“ připomíná Ondřej Boháč, pražský zvoník a předseda spolku Sanctus Castulus.
Zatímco po první světové válce se za neuvěřitelného úsilí našich předků podařilo většinu zničených zvonů nahradit novými, po druhé světové válce se nic takového neopakovalo. Nastupující komunismus zpřetrhání společenských pout naopak vítal.
Z věží kostelů a radnic přitom za protektorátu zmizelo až devadesát procent zvonů. Nařízení, kterým byly rekvizice zahájeny, bylo vydáno 26. listopadu 1941. Zvony byly rozděleny do čtyř kategorií podle prvních čtyř písmen abecedy. Pouze ty označené „D“, tedy nejcennější a nejvzácnější, měly šanci na záchranu. „Hřbitov zvonů“ na pražském Rohanském ostrově se rozprostíral na 5 000 metrech čtverečních, přímo z tamního přístaviště pak byly zvony v létě následujícího roku odvezeny po Vltavě do válečných továren v Německu.
Sbírku na memento v podobě Zvonu #9801 a další zmizelé zvony vyhlašuje stejnojmenná iniciativa 80 let poté, co lodě se zrekvírovaným nákladem na palubě odpluly do Říše. Za každý zničený zvon bude vložen jeden kilogram do nového zvonu, který tak dosáhne celkové hmotnosti 9 801 kilogramů. Obdobně velký zvon byl v Čechách naposledy umístěn v roce 1549, šlo o zvon Zikmund v katedrále sv. Víta. Sbírka cílí na částku devíti milionů korun, přispívat lze na transparentní účet 9801198011 / 2010.
Jako první přispěla do sbírky na odlití Zvonu #9801 Nadace PPF, která se na podporu inspirativních myšlenek a projektů rozvíjejících českou občanskou společnost zaměřuje dlouhodobě. První příspěvek do veřejné sbírky a zapojení Nadace PPF ještě před samotnou realizací umožnilo iniciativě Zvon #9801 celý projekt nastartovat.
„Iniciativu Zvon #9801 vnímáme jako aktivní způsob připomenutí významné, ale málo známé historické události a jako symbolický návrat zvonů do Česka. Významným odkazem je při tom pro nás zvon Liberty Bell v USA, který reprezentuje tradici svobodného Západu. V Nadaci PPF podporujeme projekty, které staví most mezi Českem a světem, hledají společný zájem a iniciují dialog. Věříme, že Zvon #9801 všechna tato kritéria splňuje, proto se na projektu od začátku aktivně podílíme,“ říká Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.
Odlití je plánováno na květen 2022 ve špičkové dílně Grassmayr v rakouském Innsbrucku, kde se odlévaly zvony do českých zvonic už v době Rakouska-Uherska. V minulých letech firma vyrobila i zvony pro pražské kostely sv. Havla a sv. Haštala. Prostředky na jejich obnovu vybral spolek zvoníků Sanctus Castulus, který stojí i za projektem Zvon #9801. Uměleckou podobu zvonu řeší kolegium pod vedením ředitele Centra současného umění DOX Leoše Války.
Zvon dorazí do Prahy na konci léta 2022. Bude darován hl. m. Praze a měl by být umístěn jako součást nového parku na revitalizovaném Rohanském ostrově.
Odlití Zvonu #9801 v sobě nese širší poselství, než je memento válečné ztráty. Hmatatelné gesto, věří zástupci iniciativy, ukáže, že navzdory nenávisti a zlobě projevované na sociálních sítích spolu lidé stále dokáží mluvit – a domluvit se. „Chceme přetavit kus virtuální dělostřelecké palby v krásnou věc, která nebude jen připomínat, ale bude trvale oslovovat a spojovat společnost. Díky všem, kteří se rozhodnou připojit a podpořit Zvon #9801,“ říká další z iniciátorů projektu, producent Marek Vocel.
Zvon #9801 by neměl zůstat jen pomníkem, ale odbít pomyslný začátek dlouhodobé sbírky, která bude shromažďovat finance pro návrat zmizelých zvonů v České republice. Iniciátoři počítají s tím, že na tento účel bude po výrobě Zvonu #9801 použit i případný zůstatek peněz ze sbírky. Odhadují, že na obnovení všech chybějících zvonů by byly potřeba zhruba dvě miliardy korun.
Další informace o iniciativě a sbírce naleznete na webu.
Zajímavosti v číslech
- Celková váha odvezených zvonů byla 1 562 926 kg.
- Z Manin do Hamburku odvezlo 9 801 zvonů celkem 5 lodí.
- Poslední loď opustila pražský přístav 8. 1942.
- Na Maninách přetrvalo do konce války 2 184 zvonů a cimbálů. Po skončení války
se vrátily původním majitelům v celém Československu. - Z tisíců zvonů, které byly dovezeny do Hamburku, pouze 25 zvonů spojenečtí experti identifikovali jako pocházející z Československa.
- Spodní průměr Zvonu #9801 bude 258 cm.
- Na zvon půjde zvonit i ručně, k jeho rozhoupání budou potřeba 4 zvoníci.
- Zvonařská bronz neboli zvonovina má složení 78 % mědi a 22 % cínu.
- Nárazový tón Zvonu #9801 bude f0.