Startují Future Frames. České zastoupení má film 3MWh

Program Future Frames – Generation NEXT of European Cinema, organizovaný společností MFF Karlovy Vary a European Film Promotion, pomáhá talentovaným evropským režisérům nastartovat jejich kariéru ve filmovém průmyslu. 

Mentorem letošního ročníku je mexický režisér Michel Franco, který v pátek na festivalu uvedl svůj film Paměť.

Programový tým MFF Karlovy Vary vybral jako každý rok 10 studentů a absolventů filmových škol, jejichž filmy se představí festivalovému publiku.

Jsou promítány vždy v Malém sále v hotelu Thermal v několika blocích. Pondělní program otvírá ve 15:00 první trojice snímků: Slovenský dokument Kataríny Gramatové Dom Strom přibližuje život romského chlapce, který už ve 12 vede samostatný život, a získává tak obdiv svých kamarádů. Islandská režisérka Anna Maria Jóakimsdóttir-Hutri se ve svém dokumentárním pohledu Kdo se zastane Alvara zabývá kritikou sociálního systému, který neumí pomoci nebo vůbec neslyší volání o pomoc těch nejzoufalejších potřebných. S dotekem smrtelné nemoci má zkušenost malá Pinuccia, kterou zachránila matčina modlitba. Na důkaz vděčnosti se začne oblékat do šatů světice a údajně přebírá její zázračné schopnosti. Režisérka Emanuela Muzzupappa zkoumá ve Služebnici lásky střet dětského světa, který není připraven na slávu a privilegované postavení v komunitě.

Od 18:00 se představí Cizinci noci Matthiase Kreppa, v němž během jedné přelomové silvestrovské noci sledujeme tři dvojice, jejichž příběhy se vzájemně dotýkají. Působivé kulisy si pro svůj intimní příběh Na plavání vybral Bogdan Alecsandru – uzavřené prostředí bazénu, v němž se odehrává vztah plný napětí mezi dvěma dospívajícími dívkami a vede k nevyhnutelnému střetu. 

V úterý od 14:30 bude promítán 25minutový filmek režisérky Marthe Peterse s lakonickým názvem Plešoun, jenž je autoportrétem popisujícím dětský pohled na bolestné období nemoci, kterým Marthe prošla jako dítě. 15minutové filmové zamyšlení Studie o empatii o tom, jak se může zvrhnout zpočátku neškodný experiment a jaké různé podoby může mít empatie, vynesl mladé režisérce Hilke Rönnfeldt Zlatého leoparda na soutěži krátkých filmů na festivalu v Locarnu (2023). V krátkém snímku autorky Lucie G. Romero s názvem Cura Sana se čtrnáctiletá Jessika snaží vymanit z nefunkční rodiny plné násilí a touží žít stejně bezstarostně jako ostatní vrstevníci. 

V úterý od 17:30 se představí poslední dva snímky programu. Teambuilding je pro někoho otravná povinnost, možnost vypadnout z práce, nebo frenetické zapojení do sportovních aktivit. Tragikomedii Stížnost z prostředí korporátu, kde se do střetu dostávají přátelské vztahy s pracovními ambicemi, natočil William Sehested Høeg. Jaký je maximální limit spotřeby vlastní elektrické energie? Jaké by to bylo – odpojit se a jen tak být? Snímek Marie-Magdaleny Kochové 3MWh představuje české zastoupení v programu Future Frames.

Účastníkům se dostává i na  míru šitého mentorského programu, který zahrnuje školení, networking a propagaci. V hotelu Thermal je mladým autorům k dispozici kreativní a networkingový prostor Allwyn Future Frames Lounge, který slouží zároveň jako místo pro individuální schůzky se zástupci UTA a Range Media Partners. Ti poskytují důležitou zpětnou vazbu i poradenství a následně vyberou jednoho režiséra, který získá speciální stipendium na studijní pobyt v Los Angeles.     

Program Future Frames potrvá do 3. července.   

Celý program ZDE.

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

You may also like...