Stavebnictví čeká letos další propad. Staví se méně bytů, což v budoucnu zvýší cenu bydlení
Tuzemské stavebnictví zvládlo loňský obtížný rok solidně. Jak pozemní, tak inženýrské stavitelství přidalo shodně 1,9 procenta. Letos je však třeba počítat s horším výsledkem. Stavebnictví by se totiž mělo reálně propadnout, byť mírně, o 0,3 procenta. Důvodem je nejistota na straně developerů, plynoucí ze zhoršení kupní síly obyvatelstva v oblasti realit. Toto zhoršení je dáno poklesem životní úrovně domácnosti, který je důsledkem energetické drahoty a rapidní obecné inflace, a výrazným zdražením financování nemovitostí, například v podobě hypoték.
V porovnání s rokem 2021 tak loni došlo k poklesu počtu zahájených bytů, z takřka 45 tisíc na zhruba 41,5 tisíce. Počet zahájených bytů byl loni na poměry tohoto milénia stále znatelně nadprůměrný, to je však dáno značnou setrvačností stavebnictví jako takového. Pozastavování některých developerských projektů a obecně útlum v oblasti rezidenční výstavby v budoucnu vytvoří další tlak na růst cen realit.
V letošním roce je třeba počítat s dalším poklesem výkonu pozemního stavitelství, nejen v oblasti výstavby bytů, který nebude dostatečně kompenzován zvýšeným výkonem v oblasti stavitelství inženýrského. Inženýrské stavitelství nebude s to kompenzovat útlum stavitelství pozemního zejména z důvodu nejistoty ohledně dalšího ekonomického vývoje a také z důvodu tlaku na hledání úspor ve veřejných rozpočtech, z nichž jsou stavby inženýrského stavitelství zhusta financovány.
Lukáš Kovanda, Ph.D.