Středočeská centrála cestovního ruchu přináší tipy na unikátní virtuální výstavy a zajímavé prohlídky expozic

Většině populace v této době kulturní obohacení chybí. Jednotlivá zařízení se tak snaží komunikovat se svými návštěvníky alespoň v online prostředí a vedou je tak ve virtuálním světe do jejich expozic a jedinečných projektů, které mají prázdné kulturní okénko alespoň částečně zaplnit. Prostřednictvím Středočeské centrály cestovního ruchu se nechte vtáhnout na unikátní virtuální výstavu nebo prohlídku zajímavých expozic.

Regionální muzeum v Kolíně

Regionální muzeum v Kolíně vás naláká na zcela unikátní webovou výstavu „Socialistický sen – vize a realita„, která rozšiřuje nedávný projekt muzea. Jedna část webové výstavy mapuje období panelové výstavby v Kolíně a podobu tehdejší bytové kultury. Představuje vývoj interiéru v socialistickém Československu a stěžejní obory designu – nábytek, keramika, sklo, plasty, textil, spotřebiče pro domácnost či český fenomén tzv. „domácí umění“. Snahou autorů výstavy je odkrýt anonymitu designérů užitkových předmětů a představit příběhy věcí, které dnes patří mezi designové ikony.

Druhá část se zaměřuje na běžný život obyvatel socialistického Československa od 50. do konce 80. let 20. století. Přímou realitu Kolína představuje výběr z dobových fotografií, které byly získány jak z archivů tehdejších místních fotografů, tak i ze soukromých rodinných fotoalb. To vše je doplněno o autentické výpovědi pamětníků.

Muzeum Roztoky

Virtuální komentované prohlídky expozic, díky kterým můžou návštěvníci do muzea nahlédnout kdykoliv v pohodlí svého domova, a to i do veřejnosti běžně nepřístupných míst. Vydejte se s kurátory na prohlídku zámecké expozice Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce. Podívejte se do zámecké expozice Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt, která zachycuje fenomén roztockého letoviska Tiché údolí, které vznikalo již od poloviny 19. století.  Nebo se nechte se zavést do Ateliéru Zdenky Braunerové, který se nachází nedaleko zámku v areálu Braunerova mlýna, kde si můžete prohlédnout zrestaurovaný interiér v původní barevnosti a povrchové úpravě. V instalaci převažuje rozsáhlý soubor originálů, jemně doplněný množstvím osobních či rodinných předmětů i věrohodných dobových doplňků. Stěžejními jsou pak výtvarná, především malířská díla Zdenky Braunerové.

Muzeum se na podzim těšilo na výstavy a lektorské programy, které se ale vzhledem k situaci konat nemohou. Rozhodlo se nabídnout inspiraci pro vlastní kreativitu z tepla domova. Například chytlavou hru Malajské drápky, při které si cvičíte postřeh a lehce zkrátíte dlouhou chvíli. Děti z celého světa ji hrají více jak 3 000 let a hra má různé názvy. V Itálii Tali, v Koreji Gong-gi, na Filipínách Kudo, v Anglii a USA např. Five Stones Games, nebo Jacks. Malajské drápky Batu jsou vlastně takové malé hakisaky, se kterými si můžete hrát doma a nemusíte se bát, že něco rozbijete. Potřebujete jen kousek látky, jehlu a nit a jako náplň třeba čočku.

You may also like...