Studenti si vyzkoušeli práci investigativního novináře, ponořili se do skutečných kauz

Pochybení v organizaci a financování projektů Erasmus+, diskriminace epileptiků na trhu práce, dezinformátoři na TikToku, polní nemocnice v Letňanech, vznik jihočeské mafie, podezřelé praktiky ve výběrových řízeních vybraných slovenských municipalit nebo otázka toho, zda dostávají církevní představitelé nižší tresty za sexuální zneužívání. To bylo sedm investigativních kauz, kterým se věnovali účastníci šestého ročníku programu Achillova Data. Odborná porota vyhodnotila nejzajímavější práci.

Několikaměsíční kurz investigativní žurnalistiky pro české a slovenské studenty pořádala nadace Bakala Foundation v partnerství s Nadácií Zastavme korupciu, investigace.cz a za podpory Velvyslanectví USA v České republice. Studenti si v něm mohli vyzkoušet práci investigativního novináře na vlastní kůži. Nejprve získali intenzivní školení v metodách a principech tohoto odvětví žurnalistiky od špičkových českých i zahraničních investigativců a odborníků. Následně v týmech pod vedením zkušených mentorů pracovali na reálné kauze dle vlastního výběru, již měli za úkol rozkrýt a popsat.


Na slavnostním zakončení programu v pražských prostorách nadace Bakala Foundation ve středu 1. března studenti prezentovali svá zjištění. Jako nejlepší vyhodnotila odborná porota práci týmu Mamma Mia, jehož členy jsou studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy: Alena Harciníková, Klára Pukovcová a Stanislav Hodina. Pod vedením investigativní novinářky Terezy Engelové se zabývali rozporuplnou privatizací zabaveného majetku rodu Schwarzenbergů v jižních Čechách a vznikem takzvané jihočeské mafie.

„S žurnalistickou prací již zkušenosti mám, ale toto byla moje první investigativní kauza,“ říká členka vítězného týmu Alena Harciníková. „Zjistila jsem, že mě tato práce naplňuje. Je to jako když člověk čte napínavý detektivní román, ale zároveň ho může psát. Do budoucna bude investigativní žurnalistika určitě jednou z cest, kterou budu v další kariéře zvažovat.“

„Největší výzvou pro nás bylo obrovské množství dat, které jsme získali z otevřených zdrojů a museli se jím pročíst, zorientovat se a vybrat to klíčové. Naštěstí nám byla velkou oporou zkušená mentorka,“ doplňuje svou kolegyni Klára Pukovcová. „Uvědomila jsem si, že mě baví dlouhodobější projekty, naučila se efektivně pracovat v týmu a spolehnout se jeden na druhého. Jako jednotlivci bychom tak náročný úkol myslím nezvládli.“

Letošního ročníku programu Achillova Data se zúčastnilo celkem čtyřiadvacet studentů žurnalistiky a příbuzných oborů z českých a slovenských vysokých škol, kteří byli rozděleni do sedmi týmů. Ředitel nadace Bakala Foundation Václav Pecha na závěrečném večeru ocenil vysokou úroveň všech odevzdaných prací a studentům pogratuloval k záslužné práci i impresivním výsledkům. „Investigativní novinařina je jednou z nejtěžších disciplín žurnalistiky, která je zároveň nezbytnou součástí fungující demokracie. Proto je naší snahou motivovat studenty, aby se tímto oborem zabývali. O tom, že naše práce nese ovoce, jsme se mohli přesvědčit i dnes večer,“ řekl na závěr Václav Pecha.

You may also like...