Suchý únor skončil, alkohol ale nevymýtil… Bude návrat ke skleničkám?
V pití alkoholu patříme ke světové špičce. A nezabránil tomu ani suchý únor, který každoročně bojuje proti nadbytečné konzumaci alkoholu měsíční abstinencí. Přestože se do něj letos zapojilo přes 900 tisíc Čechů, neznamená to však, že stejná část populace u nealkoholických nápojů zůstane i nadále…
Byť jde jen o jeden měsíc v roce, a ke všemu ještě ten nejkratší, odbourat ze života alkohol není vůbec snadné. Stačí totiž jedno posezení s přáteli, rodinná oslava nebo večeře s partnerem, a automaticky k tomu patří sklenička vína, půllitr piva nebo nějaký ten panák tvrdého alkoholu. Ať už na kuráž, nebo na zdraví.
Každý desátý Čech pije rizikově
11. ročník preventivní iniciativy Suchej únor potvrdil, že 11 % lidí zahání alkoholem problémy, které vyvolávají úzkost z momentální společenské situace spojené s válkou na Ukrajině, vysokými cenami energií a potravin nebo skokově rostoucí inflací. Rizikové pití se tak v Česku aktuálně dotýká více než 1,5 milionu lidí.
Ročně přitom na následky konzumace alkoholu podlehne 6 % české populace. „K nejzávažnějším zdravotním rizikům patří například nemoci trávicí soustavy, od zánětů žaludku, střev nebo slinivky břišní, dále pak cukrovka, některé druhy rakoviny jako je například rakovina dutiny ústní, jazyka, hrtanu, žaludku nebo tlustého střeva a také různá onemocnění jater včetně obávané cirhózy,” popisuje Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D., vedoucí vědeckého týmu Chromozoom.
Alkohol narušuje spánek i fyzickou a psychickou kondici
Pravidelné užívání ethanolu také dehydratuje tělo, zhoršuje fyzickou i psychickou kondici nebo narušuje celkovou kvalitu spánku. Je sice pravdou, že po alkoholu pravděpodobně rychleji usnete. S kvalitou spánku už je to ale horší. „Alkohol nejvíce narušuje spánkovou fázi zvanou REM, která je velmi důležitá především pro správnou regeneraci mysli. Pokud ji jakýmkoliv způsobem oslabíte, budete mít problémy s neschopností koncentrace a horším soustředěním v průběhu dne,” dodává Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D.
Vliv má i genetika
V citlivosti a toleranci na alkohol hrají roli mimo jiné i genetické predispozice. I díky nim můžete odhadnout množství, po kterém sami zvládnete zamezit problémům a nepříjemnostem, spojeným s konzumací alkoholu.
„Nesnášenlivost k alkoholu je způsobena poruchou jaterního enzymu, který je nezbytný k rychlému odstranění alkoholu z vašeho těla. Játra alkohol rozkládají ve dvou krocích, z nichž je každý katalyzován vlastním enzymem. Lidé s určitým genetickým polymorfismem nedokáží provádět druhý krok efektivně, takže se v jejich těle nahromadí toxická látka, která způsobuje podráždění a pocit otravy dříve než u jiných,” vysvětluje genetička Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D., která se podílela na vývoji a vzniku doplňkového balíčku Chromozoom, jenž vám vedle genetického rizika závislosti na alkoholu odhalí také citlivost na kofein nebo vnímání chutí.
Pokud jste si vědomi, že alkohol snášíte hůř, mohou vám pomoct některé specifické doplňky stravy, podporující jaterní detoxikaci. K nim patří například:
- N-acetyl-cystein (NAC) – tento antioxidant může zvýšit hladiny endogenního antioxidantu glutationu, který je snížen při konzumaci alkoholu, a tak zmenšit negativní dopady alkoholu na tělo.
- Ostropestřec – podporuje funkci jater a napomáhá při odbourávání alkoholu v těle.
- Hořčík a elektrolyty – po konzumaci alkoholu je doporučeno doplnit si 400-600 mg hořčíku společně s dalšími elektrolyty, jako jsou sodík, draslík a chlor, aby se tělo dostalo zpět do rovnováhy.
Když se z příležitostného pití stane závislost
Dlouhodobému užívání alkoholu se v závislosti na mnoha faktorech, jako je délka užívání, frekvence užívání nebo dávky, přizpůsobují také receptory v mozku. V něm se mohou při časté konzumaci vyvinout chemické změny, jež způsobí vyšší toleranci vůči této látce. Když se pak alkohol přestane užívat, nastávají obvykle abstinenční příznaky, mezi které nejčastěji patří třes, úzkost nebo nespavost.
A jak je to s odvykáním? I to se liší od jednotlivce k jednotlivci. U někoho je to několik týdnů, u jiných až několik měsíců. Obnovení receptorů v mozku přitom může v některých případech trvat ještě déle, zvláště u těch, kteří užívali alkohol ve vysokých dávkách po dlouhou dobu. Jakékoliv odvykání, a to nejen od alkoholu, by však mělo být řízeno odborníkem, aby se minimalizovaly možné nežádoucí účinky, a naopak maximalizovaly šance na úspěch.
Obrátit se můžete například na Národní linku pro odvykání +420 800 350 000, organizaci zřízenou Úřadem vlády České republiky, a to nejen v souvislosti s alkoholem, ale i dalšími závislostmi, jako je kouření, drogy, léky, hraní, nebo internet a sociální sítě.
Ilustrační foto: shutterstock