Šumava Litera letos nabídne téměř sto knižních titulů
Jedinečné propojení regionu s literaturou a třemi rozdílnými kulturami. To vše nabídne již 9. ročník festivalu Šumava Litera, který se koná od 13. do 18. listopadu 2023. Akce se dlouhodobě zaměřuje na popularizaci české, německé a hornorakouské literatury s důrazem na obě části Šumavy. Letošní ročník má podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese a objeví se na něm o téměř polovinu víc knižních titulů než loni, z toho 61 českých a 31 německých.
„Smyslem festivalu je setkávání lidí z obou částí jednoho regionu a zviditelnění současných literárních děl s vazbou na Šumavu, Bavorský les a Mühlviertel,“ říká programový ředitel festivalu Martin Sichinger. Na programu je řada doprovodných koncertů, výstav, filmových projekcí, setkání s pamětníky nebo přednášek. A zároveň je Šumava Litera příležitostí k objevování krás historického města Vimperk, dějiště festivalu. Akce jsou zdarma přístupné široké veřejnosti.
Podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese zvolili pořadatelé u příležitosti 100 let od úmrtí českého spisovatele a učitele Karla Klostermanna.
„Festival oživuje kulturní a historickou paměť tohoto krásného a v minulosti i drsného regionu,“ vysvětluje Sichinger, vimperský rodák a spisovatel. Dodává, že právě kultura spojuje národy, které v minulosti společné šumavské území obývaly. „Festival chce seznámit veřejnost každý rok s jedním vybraným tématem. Rovněž propojuje, a to na obou stranách hranice, nakladatele, spisovatele, knihkupce, výtvarníky, fotografy, filmaře, hudebníky, pracovníky v muzeích, galeriích a kulturních institucích. Slouží jako platforma i inkubátor budoucí přeshraniční spolupráce,“ doplňuje Sichinger. Zároveň připomíná, že součástí festivalu je celotýdenní program v několika městech a závěrečná sobotní série přednášek a výstav, velký předvánoční knižní trh v hotelu Zlatá hvězda a 18. listopadu slavnostní galavečer s udílením cen v Městském kulturním středisku ve Vimperku.
Cena Johanna Steinbrenera, vimperského rodáka, se na festivalu udílí ve čtyřech kategoriích: Beletrie a poezie, Populárně naučné publikace, Výtvarné publikace a Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese. Hlavní cena Šumava Litera je pak mezinárodním oceněním za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Hodnocení udílí mezinárodní i česká porota.
Příběhy šumavských chalup, učitelé v legiích i komedie o cestování za železnou oponu
„Návštěvníci se i letos dozví o Šumavě něco nového, například na přednáškách o potulných učitelích nebo o učitelích v legiích. Zároveň načerpají inspiraci k výletům a v neposlední řadě tipy na dobré čtení. Určitě také zaujme komedie českoněmecké režisérky, která sama zažila emigraci, o cestě za železnou oponu,“ zve produkční festivalu Marie Poláčková, podle které panuje na festivalu příjemná rodinná atmosféra. „Pokud to mají zájemci do Vimperka daleko, mohou navštívit na našem webu sekci podcastů. Tam najdou rozhovory se zajímavými hosty minulých ročníků,“ pokračuje Poláčková a doplňuje, že letos poprvé bude festival dvojjazyčný.
Návštěvníci mohou také navštívit výstavy Karel Klostermann a zrod Evropy nebo Bavorsko – šumavští učitelé. „Do Šumavy Litery se se svým programem zapojí i knihovna, která připravila pro školy besedy s podtitulem „Šumava Litera dětem“, na kterých se představí autoři šumavské literatury určené dětem,“ doplňuje Poláčková.
„Za devět let existence jsme vytvořili největší databázi titulů tematicky spjatých se šumavským regionem. Knihovna na webu Šumava Litera shromažďuje aktuálně přes 1000 titulů různých žánrů se šumavskou tematikou. Vyrobili jsme více než 20 epizod šumavského literárního podcastu, který má aktuálně přes 1500 poslechů. Databázi knih, podcastů a záznamů z přednášek na kanálu youtube pravidelně rozšiřujeme, a umožňujeme tak lidem čerpat informace o šumavských tématech,“ uzavírá Martin Sichinger s tím, že festival slouží zároveň jako platforma pro setkávání milovníků Šumavy, kulturních institucí, neziskového sektoru z obou stran hranice nebo i starostů měst a obcí.
Festival Šumava Litera získal letos poprvé záštitu ministra kultury a stejně jako v minulých letech záštitu 1. náměstka hejtmana Jihočeského kraje Františka Talíře.