Tajemství výroby keňských náramků

Náramky, náušnice, klíčenky a náhrdelníky vznikají na místě, na kterém byste to úplně nejméně čekali. V plechové boudě v největší nairobské chudinské čtvrti Kibera. V této chudinské čtvrti však žije mnoho vynalézavých a podnikavých umělců. Jedním z nich je i Jack Nyawanga.

Když mu bylo osmnáct let, začal si víc všímat svého okolí. Nelíbilo se mu, jak je Kibera znečištěná, že v ulicích válejí odpadky a hromadí se u železniční trati. Také si všiml, že se na ulici povalují zvířecí kosti. „Přemýšlel jsem, jak tyto páchnoucí kosti odstranit z ulic Kibery, vyčistit je a pak je moudře použít,“ říká, protože mu není lhostejné prostředí, ve kterém žije. Jeho cílem bylo, aby se kosti recyklovaly a neznečišťovaly životní prostředí.

Splněný sen

V roce 2006 se svěřil dnes již jednatřicetiletý Jack Nyawanga dvěma přátelům se svým snem. Chtěl přispět ke snížení nezaměstnanosti v chudinské čtvrti Kibera a k ochraně životního prostředí tak, že by začal recyklovat zvířecí kosti a další odpad jako například mosaz a vyráběl z nich šperky.

Jackovy přátele to zaujalo a protože nikdo z nich neměl žádný kapitál, domluvili se, že budou postupně spořit určitou částku peněz, za kterou si později koupí potřebné nářadí nezbytné k výrobě šperků. Mezitím Jack nastoupil do učení k řezbáři, který ho naučil, jak opracovávat a používat kosti a dřevo k výrobě různých věcí. Když měli Jack a jeho přátelé dostatek financí, založili svépomocnou skupinu Victorious Craft Group

Jack má nyní tým dvaceti lidí, kteří vyrábějí náhrdelníky, náramky, náušnice, klíčenky i sponky do vlasů. Kosti sbírají buď na ulici, nebo je kupují v restauracích v Kibeře, odkud by nejspíš skončily právě zase na ulici. „V Kibeře je odpad největší výzvou,“ říká Jack. „S rostoucí populací roste i odpad, a pokud nedokážeme recyklovat to, co jsme použili, naše děti si brzy nebudou mít kde hrát.“

Victorious Craft Group navíc ještě pořádá kurzy výroby šperků pro mladé lidi. „Je to lepší, než aby postávali někde na ulici a fetovali lepidlo,“ říká. „Potom si založí vlastní živnost a to přispívá ke snížení nezaměstnanosti. Těší mě, když vidím, kolika z nich to pomohlo. Právě proto se naše skupina jmenuje Victorious – to je od slova victory, což znamená vítězství. Přinášíme vítězství mladým nezaměstnaným lidem,“ dodává Jack.

Výrobní proces

Proces výroby šperků rozhodně není jednoduchý. Kosti se nejprve nabrousí pomocí kruhové čepele a poté se vyhladí brusným papírem. V dalším kroku se vaří s peroxidem vodíku, který z nich odstraní olej a usnadní absorpci barvy. Následuje nanesení svíčkového vosku a ponoření do nádoby s barvivem. Po hodině jsou kosti obarveny a připraveny k výrobě šperků. Všechny šperky jsou vyráběny a malovány ručně, tudíž každý z nich je originál.

Inspirace

Jackova skupina Victorious Craft Group se inspiruje hlavně keňskou faunou. Zajímavostí jsou například náušnice s krokodýlem. Nechybí samozřejmě ani klasika jako klíčenky, náhrdelníky či náušnice s žirafou, zebrou nebo slonem. Velmi oblíbené jsou i nápadité náramky s různými motivy nebo náhrdelník ve tvaru Afriky.

Prodej šperků v době covidové

Doba covidová poznamenala i Keňu a Jackovu skupinu Victorious Craft Group. „Šperky se začaly hůř prodávat a bohužel jsem musel propustit několik lidí,“ vypráví smutně a doufá, že lidé začnou jejich šperky zase kupovat, aby mohl znovu zaměstnat své spolupracovníky.

Vývoz z Keni

V České republice je možné si tyto šperky zakoupit prostřednictvím internetového obchodu Dárky s myšlenkou, který založila spisovatelka, cestovatelka a bývalá dobrovolnice Hana Hindráková, aby podpořila výrobce z keňských chudinských čtvrtí. Jak se dostala od dobrovolnictví k prodeji keňských šperků se dočtete v její nové knize Můj africký příběh.

Hana Hindráková, www.africkepribehy.cz, www.darkysmyslenkou.cz, www.hindrakova.cz

You may also like...