Tančící dům získal další ocenění. Stal se devátou nejkrásnější stavbou světa
Hodnocení krásy je značně subjektivní. Vědci se však nyní rozhodli krásu spočítat. Pomohl jim k tomu ukazatel božské krásy, tzn. zlatý řez, který má i své přesné matematické vyjádření. Přestavuje konkrétní kompozici rozměrů, která má lahodit lidskému oku. Přirozeně se vyskytuje v přírodě, ve vesmíru, ale také v umění a architektuře. A právě z hlediska zlatého řezu obsadil pražský Tančící dům devátou pozici v žebříčku nejkrásnějších staveb světa.
Umístil se před takovými architektonickými skvosty, jako je španělský chrám Sagrada Familia, Opera v Sydney, ale i pařížská Notre-Dame nebo Velká pyramida v Gíze.
Nejkrásnější stavby světa dle zlatého řezu
Žebříček, který sestavila společnost Rooftop Megastore, otevírá monumentální katedrála svatého Pavla. Zlatou pozici získala se zlatým řezem, kterému odpovídá v 72,28 procentech. Londýn v žebříčku obsadil i třetí pozici, a to díky Westminsterskému opatství, které zlatému řezu odpovídá ze 70,5 procent.
Druhé místo žebříčku, který publikoval list Daily Mail, patří modernímu resortu Marina Bay Sands v Singapuru. Zlatý řez reflektuje z 70,88 procent. Do první desítky se dostaly jen tři moderní stavby, Marina Bay Sands, budova Antonia Gaudího Casa Milà v Barceloně (68,64 procent) a Tančící dům, který zlatý řez odráží z 66,87 procent.
Své místo našly v první desítce i stavby jako Ósácký hrad v Japonsku, chrám Vasila Blaženého v Moskvě, katedrála Santa Maria del Fiore, Tádž Mahal a bavorský zámek Neuschwanstein. Ten celou desítku uzavírá.
Příběh Tančícího domu
Zaplnil proluku na rohu Jiráskova a Rašínova nábřeží v Praze. Původní činžovní dům byl zničen za války a desítky let pak zůstalo pouze u plánů, co na místě vystavět. Na realizaci došlo až po revoluci. Dům ztvárňující slavný taneční pár Freda Astaira a Ginger Rogersovou má také symbolickým pohybem poukazovat na stav tehdejší československé společnosti. Ze strnulosti totalitního režimu se opět dala do pohybu.
Václav Havel, který svého času bydlel v sousedství, chtěl spolu se slovinským architektem Vlado Milunićem místo propůjčit kultuře. Investor v podobě pojišťovny Nationale Nederlanden měl však jiné představy. Dům, kteří autoři Vlado Milunić a Frank O. Gehry pojmenovali Ginger a Fred, byl tak v roce 2016 otevřen jako Nationale Nederlanden Building. Až s novým investorem v podobě společnosti PSN, která Tančící dům koupila v roce 2013, se původní vize Václava Havla začala naplňovat. Dnes v Tančícím domě sídlí mj. umělecká galerie a společnost PSN stále hledá zajímavé stavby, kterým by mohla vdechnout nový život a naplnit jejich plný potenciál, s respektem k originální architektuře i historii.
Ing. Radka Křivánková
Foto: archiv PSN