Toyota Proace Nomad: Jak si užít život v autě
Cestování v obytném voze se stalo fenoménem posledních let. Pro někoho je dokonce životním stylem, který vyznává celoročně. S příchodem pandemie si tento typ cest oblíbili i ti, kdo nechtěli riskovat v letadle nebo v hotelu, a stalo se tak ještě běžnějším. Co je dobré vědět, než vyzkoušíte domov na čtyřech kolech?
V první řadě se budete muset uskromnit. Především v počtu věcí, které s sebou lze převážet. Velmi brzy ale zjistíte, že toho k životu potřebujete vlastně velmi málo, a že i když se do auta nevejde vše, co máte doma v bytě, žijete vlastně v luxusu. Jen málokdo se totiž může probudit každý den na jiném místě, jednou s výhledem rovnou do lesa, jindy na louku a další den na moře. Jakmile zjistíte, jakou svobodu tímhle životním stylem získáte, nebude vám už chybět vůbec nic. Je ale dobré zaměřit se na pár technických věcí, aby vám radost nezkazil nějaký nepříjemný detail.
Chytrý vůz je základ
Čím profesionálněji vybavený vůz máte, tím komfortnější život nabízí. Můžete si samozřejmě pořídit klasický karavan, jenže s ním zase není pohyb na silnici tak snadný jako s praktickým mini vanem. Inspirujte se proto například u modelu Proace Nomad Wanderer, který česká Toyota svěřila do rukou firmy Visu a vybavila ho doplňky Makita.
Původně osobní dodávka je teď tedy vylepšena autovestavbou Visu Moie, jejíž součástí je kuchyně s pracovní plochou, úložnými prostory a vařičem s grilem, takže si na cestách v pohodě uděláte večeři, ogrilujete maso nebo uvaříte ranní kávu. Sezení pro čtyři osoby se během deseti vteřin promění v pohodlné ležení v délce 185 nebo 175 centimetrů podle použití. Pod lavicemi je pak úložný prostor o velikosti 240 litrů, rozdělený do čtyřech textilních tašek, které lze vyjmout a zabalit nebo vybalit doma. V autě je také lednice, přenosný vysavač, kávovar, ale také venkovní posezení od značky Makita.
Kvalitní spacák a funkční oblečení
V létě je spaní v autě pohoda a za tropických nocí si vystačíte i s tenkou dekou. Je ale třeba připravit se i na chladnější dny, zvlášť pokud vyrážíte nocovat do hor. Vybavte se tedy dostatečně teplým spacákem a interiér auta ještě ozdobte vlněnou dekou – jednak pak vypadá útulněji, ale hlavně máte další záchranu, kdyby vám náhodou byla zima. Někteří nomádi však nedají dopustit na úplně klasickou tlustou péřovou peřinu, která může spacák nahradit. Místa je tu na ni dost.
Termoska na čaj, anebo termoláhev, která ještě znásobí účinek spacáku by měla být samozřejmostí stejně jako dostatek teplého a funkčního oblečení, které pohodlně poskládáte do zmíněných tašek, které v autě fungují jako přehledné skříňky.
Lekce otužování
Přes den zkuste být maximálně aktivní, a co nejvíce pobývejte venku. Trochu se tím otužíte, a tak co nevidět zjistíte, že na myšlenky na zimu jste už dávno zapomněli. Kromě toho se aktivním životním stylem správně unavíte, a večer okamžitě usnete. Rozproudí se vám krev v žilách, prokrví se končetiny, a tak vám obecně bude krásně teplo. Odvážnější si pak ještě mohou dát ranní koupel ve studené řece.
Kde parkovat
Zbývá už vyřešit jen to, na jakou snídani máte zrovna chuť, jaký výhled se k rannímu cvičení hodí nejvíc, ale také kde vlastně můžete přes noc zaparkovat a kde se pohodlně umýt. Skvěle k tomu slouží různé weby a aplikace shromažďující informace o kempech či neplacených místech, kde lze v pohodě přenocovat.
Zkuste třeba FreeRoam, StayFree, Park4night nebo WikiCamps, nejbližší čerpací stanici už dnes najdou i mapy od Googlu, ale zkusit můžete i Gas Buddy. Sledujte také aplikaci s počasím, a rozhodně se vybavte dobrou navigací, která spolehlivě funguje ve městech i v divočině.
Chcete nějakou další inspiraci na vychytávky se životem na čtyřech kolech, nebo na způsob, jak si své auto vyladit a udělat z něj druhý domov? Podívejte se na hashtag #vanlife, kde najdete více než deset milionů fotek a videí z celého světa.