Tradiční odrůdy na dosah – kde najít nejlepší moravské a české víno

Česká republika je vínu zaslíbená, ale víno je velmi široký pojem, a ne každé víno, resp. odrůda révy vinné si ideálně rozumí s každým regionem. Jsou však odrůdy, které jsou u nás po dlouhé generace skutečně doma, mají u nás největší tradici a daří se jim zde nejlépe. Pojďme se tedy vydat v jejich stopách a pojmout letos výlety za vínem trochu jinak.

Tradiční, ale přesto moderní, jsou bílé odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský nebo vlašský a modré Frankovka a Svatovavřinecké. Jsou to odrůdy zrozené z kusu země, na které jsme všichni vyrostli a kterým nejlépe rozumíme. Jsou totiž nejvíc naše, nejlépe si rozumí s našimi podmínky, vinaři s nimi umí nejlépe pracovat, a dávat jim tak atraktivní moderní podobu, nebo se naopak držet zavedených postupů a nabízet je milovníkům vína, jak jsou na ně zvyklí.

Vína originální certifikace (proto VOC) jsou specifická tím, že jsou vyrobena z odrůd typických pro daný vinařský region a hrozny pocházejí pouze z pečlivě vybraných vinařských tratí. O tom si rozhodují sami vinaři, seskupení do tzv. VOC sdružení.

Milerka třeba z Čech

Müller Thurgau (zkráceně milerka) je jednou z našich nejrozšířenějších bílých odrůd, a proto se s ní setkáte skoro u každého vinaře. Zajímavou volbou tak mohou být české milerky, tedy ty z Vinařské oblasti Čechy, konkrétně třeba Mělníku. Za svou chloubu ji považují i místní vinaři, a tak založili sdružení VOC Mělník, kam ji zařadili po bok Ryzlinku rýnského a Rulandského modrého. V Mělníku se pak určitě zajděte podívat na soutok Labe a Vltavy, kde vás čeká krásný výhled na vinice. Za zmínku stojí také obrovské vinné sklepy na zámku nebo vinařská expozice v místním regionálním muzeu. Navíc se tu každoročně v září koná největší vinobraní v Čechách. 

Za veltlínem a rýňákem do Znojma

Pokud mezi favority řadíte spíš bílá vína z odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, tak je ideální destinací Znojmo a jeho okolí. Nekorunovaným králem této oblasti je právě veltlín s rýňákem v těsném závěsu a doplňuje je ještě Sauvignon. Na těchto odrůdách a jejich specifickém výrazu právě na Znojemsku založili místní vinaři první VOC sdružení v republice VOC Znojmo. Nejenom tato vína můžete ochutnat třeba v Enotéce znojemských vín prostřednictvím moderních degustačních automatů, ve Vlkově věži v infocentru VOC Znojmo nebo v září během největší vinařské události roku Znojemského historického vinobraní. 

Když červená tak z Modrých Hor

Pověstným srdcem produkce moravských červených vín je krajina Modrých Hor na Velkopavlovicku. Spojuje vinařské obce Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbici, v jejichž okolí se modré odrůdy pěstují na více než polovině vinohradů. Místní vinaři zde založili sdružení VOC Modré Hory. První a doposud jediný takový spolek, který vyrábí pouze červená vína, a to právě odrůd Frankovka a Svatovavřinecké, navíc ještě Modrého Portugalu. A když už do tohoto krásného regionu zavítáte, za návštěvu určitě stojí třeba sklepní kolonie ve Vrbici, rozhledny na vinicích, jako Stezka mezi vinohrady u obce Kobylí a rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic nebo Opilé sklepy ve Velkých Pavlovicích.

Vlašák je král

Ve výčtu vinařských i turistických cílů by neměl chybět ani Ryzlink vlašský, považovaný často právem za naši národní odrůdu. Za nejlepšími vlašáky si zajeďte určitě na Mikulovsko nedaleko Pálavy, třeba do vinařských obcí Dolní Dunajovice a Březí u Mikulova, kde najdete mj. naučnou Vlašákovou stezku, která vás provede viničními tratěmi, kde se tato odrůda pěstuje, navíc v krásném okolním panoramatu Dunajovských vrchů. Zdejší charakteristické víno pak můžete ochutnat u jednotlivých vinařů pod označením Dunajovský Vlašák a Dunajovský Vlašák Pašák nebo vyzkoušet unikátní Spolkový vlašák, na kterém se podílelo všech 15 vinařů místního spolku.

A jaké vinaře a vinařství navštívit? Vyberte si v největší databázi na webu Vína z Moravy, vína z Čech.

You may also like...