Třetí ročník soutěže Czech DIGI@MED Award zná své vítěze

Již třetím rokem letos odborná porota vybírala nejlepší projekty, které přinášejí inovativní digitální a mobilní řešení ve zdravotnictví. V pražském Karolinu se 1. prosince 2021 uskutečnilo slavnostní předávání cen autorům vítězných projektů. Díky úspěchu v soutěži Czech DIGI@MED Award získali finanční prostředky od společnosti Roche na další vývoj a rozšíření.  

Třináctičlenná porota složená z renomovaných odborníků z oblasti medicíny, farmacie, digitálních technologií, epidemiologie, obchodu a marketingu vyhodnotila nejlepší projekty zapojené do soutěže Czech DIGI@MED Award. V kategorii EXISTUJÍCÍ PROJEKT zvítězila aplikace Nepanikar.cz, jež pomáhá lidem při psychických potížích. První místo v kategorii NÁPAD/INOVACE/PROTOTYP získal Neurologický rehabilitační nástroj, který díky unikátnímu neurorehabilitačnímu systému umožňuje optimalizaci průběhu léčby na základě požadavků lékaře. Pořádající společnost Roche finančně podpoří každý z vítězných projektů částkou 100 000 Kč.

Odborná porota navrhla také dvě čestná uznání v kategorii EXISTUJÍCÍ PROJEKT pro projekty Carebot a MOÚ MEDDI. „Přestože se letos přihlásilo pouze 10 projektů, a oproti loňskému roku byla tedy účast slabší, jsou projekty velmi zajímavé a kvalitní,“ uvedl za organizátory Czech DIGI@MED Award Vladimir Finsterle. „Trendem jsou komunikační platformy, které šetří čas lékařům i pacientům, např. Masarykův onkologický ústav MEDDI. Skvělým počinem jsou také inovativní diagnostické přístupy (Carebot) a v neposlední řadě projekt podporující lidi s psychickým onemocněním v podobě mobilní aplikace Nepanikar.cz, která mě svým pojetím oslovila nejvíce,“ dodal Finsterle.

Cílem soutěže Czech DIGI@MED Award je poukázat na inovativní potenciál České republiky v oblasti digitalizace zdravotnictví, podpořit vizionáře, inovátory a start-up projekty a motivovat je k cílenému a smysluplnému vývoji. „Jsme hrdí na to, že již třetím rokem můžeme vítězné projekty podpořit nejen finančně, ale díky ocenění jim zajistit také publicitu a pozornost mezi odborníky i v rámci široké veřejnosti,“ doplnil David Skalický, ředitel centra Access ve společnosti Roche.

„V porotě zasedám opakovaně. Jsem především internistou a téměř 20 let jsem byl přednostou velké interní kliniky, ale po celý život jsem se zabýval také informatikou. Aktuálně jsem předsedou oborové rady doktorského studia biomedicínská informatika Univerzity Karlovy. Mám tedy k problematice blízko,“ uvedl prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, předseda České lékařské společnosti JEP, proč se rozhodl usednout v porotě Czech DIGI@MED Award a podílet se na hodnocení projektů, které mají potenciál nabízet nová digitální a mobilní řešení ve zdravotnictví.

Oceněné projekty

VÍTĚZ V KATEGORII EXISTUJÍCÍ PROJEKT

Nepanikar.cz

Veronika Kamenská

Nepanikař je první česká aplikace, jež nabízí rychlou pomoc při nejčastějších psychických obtížích. Obsahuje 7 modulů – deprese, úzkost, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, poruchy příjmu potravy, záznamy, online poradnu a databázi kontaktů. Veškeré uvedené informace vycházejí ze studií, analýz a obsah byl konzultován s odborníky. Aktuálně aplikace pomáhá přes 280 000 uživatelům a díky 9 překladům v 176 zemích světa.

VÍTĚZ V KATEGORII NÁPAD/INOVACE/PROTOTYP

Neurologický rehabilitační nástroj

Lukáš Peter

Obsahem řešení je výzkum a vývoj unikátního neurorehabilitačního systému skládajícího se z HW a SW části, který umožňuje optimalizaci průběhu léčby na základě požadavků lékaře při neurorehabilitaci kognitivních funkcí mozku. HW část slouží jako samotný neurorehabilitační nástroj, který následně prostřednictvím bezdrátového přenosu odesílá data do aplikace, která hodnotí a upravuje léčbu. Úprava léčby vždy podléhá schválení lékařem. Výhodou řešení je možnost neurorehabilitace také v domácích podmínkách.

ČESTNÉ UZNÁNÍ V KATEGORII EXISTUJÍCÍ PROJEKT

Carebot

Daniel Kvak

Carebot je doporučovací systém založený na umělé inteligenci, který výrazně navyšuje kvalitu diagnostiky z rentgenových snímků. Carebot dokáže během několika sekund a s 99% přesností upozornit lékaře na téměř jakékoliv nálezy na hrudníku, kterých by si při běžné lékařské praxi nemuseli všimnout. Carebot všechny nálezy nejen zobrazí, ale také je na snímku označí pomocí teplotních map. Systém šetří peníze zdravotnictví a čas lékařů. Co je však nejdůležitější, pomáhá zachraňovat životy.

ČESTNÉ UZNÁNÍ V KATEGORII EXISTUJÍCÍ PROJEKT

MOÚ MEDDI

Jiří Šedo

MOÚ MEDDI je aplikace určená pro pacienty Masarykova onkologického ústavu. Jedná se o bezpečnou šifrovanou komunikaci zdravotníků s pacienty pomocí textových zpráv, klasického hovoru nebo videohovoru. Zároveň aplikace umožňuje pomocí dotazníků monitorovat stav pacientů v domácím prostředí. Cílem je zvýšit kvalitu péče a zároveň šetřit čas pacientů i zdravotníků.

Společnost Roche je celosvětovým průkopníkem v oblasti léčiv a diagnostiky a zaměřuje se
na vědecké pokroky za účelem zlepšování lidských životů. Díky sloučení předností léčivých výrobků a diagnostických metod pod jednu střechu se společnost Roche stala vedoucím představitelem personalizované zdravotní péče, což je strategie, která má za cíl přizpůsobit správnou léčbu každému pacientovi tím nejlepším možným způsobem.

You may also like...