Trojská botanická zahrada zahájila výstavu tropických motýlů
(Praha) Vydejte se s motýly na cesty do dalekých krajů. Botanická zahrada v Troji 10. dubna slavnostně zahájila v pořadí už sedmnáctou výstavu tropických motýlů. Jejími kmotry se staly herečky Alice Bendová, Dana Batulková, Yvetta Blanarovičová, operní zpěvačka Andrea Kalivodová a zpěvák Václav Noid Bárta.
Tentokrát se ve skleníku Fata Morgana návštěvníci kromě mnoha exotických druhů seznámí zejména s motýly-cestovateli. Tématem letošní výstavy je totiž migrace, tedy pravidelné přesuny často i na velké vzdálenosti. Kam míří a proč? Vydejte se s nimi na cestu a poznejte svět z motýlí perspektivy. Pokud budete mít štěstí, budete moci ve skleníku Fata Morgana sledovat i magický okamžik líhnutí motýlů z kukel umístěných v expozici. Výstava potrvá do 26. května a navštívit ji lze denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Současně s ní bude o víkendu probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin. S říší hmyzu spojuje Botanickou zahradu hl. m. Prahy i partnerství filmu Mrňousci 2.
Exotičtí motýli zdobí skleník Fata Morgana pravidelně každé jaro už od jeho otevření veřejnosti v roce 2004. „Tato výstava patří bezesporu k nejoblíbenějším akcím, které botanická zahrada pro své návštěvníky pořádá. Každoročně si ji prohlédne několik desítek tisíc zájemců, zejména dětí. I tentokrát během celé výstavy budou do skleníku přilétat zásilky kukel z motýlí farmy ve Velké Británii, celkem jich ukážeme více než pět tisíc,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Tradiční výstava motýlů přesně naplňuje důvody, proč je dobré mít botanickou zahradu, a k tomu na takové úrovni. Každoročně se hlavní město Praha snaží finančně podpořit pražskou botanickou zahradu a její projekty. Je to nádherná podívaná, zajímavé informace a příjemně strávený volný čas pro všechny,“ přidává pozvání náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
Některé druhy prožijí celý život na jednom místě, jiné ale dokážou uletět i tisíce kilometrů. „Motýli si musí během letu na velké vzdálenosti poradit sami. Na rozdíl od ptáků s sebou při tahu většinou nemají nikoho zkušeného, kdo už cestu absolvoval. Migrují totiž jen jednou za život. Potomci motýlů, kteří už na místě určení byli, si informace nezbytné pro cestování nesou zapsané v genech,“ říká Eva Smržová, kurátorka výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana.
Mnoho druhů motýlů, kteří přezimují v tropech či subtropech, se na léto stěhuje do oblastí v mírném pásmu. Letní teploty jsou příhodné pro kladení vajíček a housenky získávají vyhovující prostor s bohatými zdroji potravy. S ochlazením se motýli navracejí zpět. „Všeobecně známá je migrace monarchů stěhovavých z Mexika do USA a Kanady. Méně už pak to, že existují druhy motýlů, kteří se stěhují na vegetační sezonu do České republiky. V příznivých letech sem přiletí spousta baboček bodlákových až z daleké Afriky a baboček admirálů z okolí Středozemního moře,“ dodává Eva Smržová. Migraci motýlů jsou věnovány také panely, na nichž zobrazené mapy napoví, odkud, a kam se jednotlivé druhy přesouvají, co je k cestování vede a mnoho dalších zajímavostí.
Návštěvníci se mohou těšit na oblíbené „soví motýly“, noční obry druhu Attacus atlas i na překrásné modré babočky rodu Morpho. Chybět nebudou ani nejznámější cestovatelé – monarchové druhu Danaus plexippus. „První kukly dorazily koncem března, aby na zahájení výstavy byl už skleník plný poletujících krasavců. Umístěné jsou ve vitrínách přilepené na dřevěných tyčkách a motýli se z nich postupně líhnou. Návštěvníci mají jedinečnou možnost tento magický okamžik sledovat,“ uvádí Eva Smržová. A dodává: „Každý týden dostaneme další kukly a uvidíme, jaké nás čeká překvapení. Objednáváme sice určité druhy, ale příroda si nenechá poroučet a ne vždy jsou všechny k dispozici, občas nás zásilka překvapí nějakým novým, exponátem.“ Zastoupení i počet jednotlivých druhů se může během výstavy měnit a zájemci tak mohou přijít vícekrát a pokaždé spatří rozdílnou kolekci tohoto hmyzu. Poznávat by si je ale měli pouze očima, aby křehkým krasavcům neublížili.
Foto: Petr Brodecký
Novinka: Motýl, který miluje koku
Novinkou letošní výstavy je jeden z nekrásnějších motýlů světa babočka druhu Agrias amydon z tropické Ameriky. Jeho housenky si opravdu uměly vybrat, živí se totiž listy různých druhů rudodřevu. Nejznámějším druhem je rudodřev koka neboli kokainovník pravý, z jehož listů se získává kokain a v minulosti se z něj vyráběl i nápoj coca cola. V Evropě tohoto motýla momentálně vystavuje pouze trojská botanická zahrada, motýlí farma ve Stratfordu a zahrada v Mainau.