Udržení chodu zemědělství a potravinářství pro nadcházející měsíce je zásadní

Produkce a výroba potravin je naprosto zásadní pro zvládnutí krizové situace kolem pandemie koronaviru. Ministerstvo zemědělství (MZe) chce proto zachovat veškeré dotační programy v nezkrácené výši, připravuje také nové nástroje, které pomohou udržet české zemědělství v chodu. Případné utlumení výroby by mohlo mít důsledky pro dostupnost potravin v České republice, ale i pro dostupnost surovin na výrobu dezinfekcí.

„Tuzemské zemědělství a potravinářství nabývá v současné krizové situaci ještě více na významu. Jde o strategické sektory, které musíme za každou cenu udržet v chodu, případné zastavení výroby mléka, masa či nezaložení letošní úrody by mělo zásadní důsledky pro dostupnost potravin v České republice,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Aby k tomu nedošlo, je podle ministra nezbytné zachovat veškeré plánované podpory pro všechny sektory v původně plánované výši. Pro zemědělství a potravinářství připravuje MZe výrazné navýšení finančních prostředků u existujících programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Navýšit chce také národní financování u Programu rozvoje venkova.

„Všechna tato opatření směřují k udržení zemědělské a potravinářské výroby, nemůže být řeč o nějakém dorovnávání ztráty. Je třeba si uvědomit dopady, které může utlumení zemědělství mít i na odvětví, které si s ním spojí málokdo. Třeba pro výrobu dezinfekcí je naprosto klíčová produkce lihu z cukrové řepy,“ uvedl ministr Toman.

Udržení dostatečného financování se týká rovněž lesního hospodářství, přerušení podpor pro vlastníky lesů by mohlo způsobit nevratné škody a výrazně zhoršit boj proti kůrovci.

„Po vládě budu chtít uvolnit v rámci již schváleného programu na pomoc nestátním vlastníkům lesů zbývající prostředky ve výši 1,3 miliardy korun. Pokud nebudou zničené lesy včas obnoveny, hrozí nám ekologická katastrofa, ze které se nevzpamatujeme dlouhé roky,“ upozornil ministr Toman.

MZe v souvislosti s nouzovými opatřeními ohledně šíření koronaviru monitoruje situaci v zemědělských a zpracovatelských podnicích a hledá možnosti, jak sektoru co nejúčinněji pomoci. Kromě jiných opatření ministr Miroslav Toman s rektory zemědělských univerzit vyzval studenty, aby se zapojili do prací v zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru.

Zemědělcům Ministerstvo zemědělství a jemu podřízené organizace pomáhají také posunutím některých termínů podání žádostí či omezením množství kontrol. Více se lze dočíst zde.

MZe také spustilo infolinku pro veřejnost a podnikatele. Na čísle 221 814 595 odpovídá na dotazy týkající se koronaviru ve spojitosti s rezortem. Infolinka je v provozu v pracovní dny od 8.00 do 16.30. Pro písemné dotazy funguje mailová adresa: krizovalinka@mze.cz.

Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

You may also like...