Umělá tráva je nový trend v domácnostech i na zahradách

Pokud už máte dost každoročně spáleného trávníku, sezónních pylových alergií a sekání trávy od jara do podzimu, možná vás nadchne myšlenka umělého trávníku. Navíc skvěle vypadá i na balkóně či terase, kde i v centru města vykouzlí atmosféru přírody.

Umělý trávník je speciální typ koberce, který je určen na venkovní i vnitřní použití a snaží se co nejvěrněji imitovat skutečnou trávu. Jaké jsou výhody umělé trávy? Nemusíte jí sekat, vypadá dobře, snadno se udržuje, není ovlivněna nepříznivým počasím, můžete ji nechat položenou i v zimě. Nejčastěji se umělá tráva používá na terase, okolo a pod bazén, na balkón, na zahradu, pod dětské hřiště, do klece pod zvířátka nebo reklamních výloh či na veletrhy. „Umělým travám nevadí vedro, mráz, voda, vlhko, sníh, slunce, prostě jsou velmi odolné proti všem povětrnostním vlivům. Dejte si jen pozor na tvorbu zmrzlých louží na trávníku, protože roztahující se led by mohl trávu poškodit. Tomu zamezíte vyrovnáním povrchu před položením trávy,“ radí Tomáš Linhart ze společnosti Můjkoberec.cz a dále dodává, že voda trávou jednoduše proteče a vy se nemusíte o nic starat. Pokud chcete trávu položit na pevný povrch nebude mít voda kam odtéci, zejména v zimě hrozí riziko zamrzávání vznikajících kaluží, které by mohly trávu poškodit.

Co všechno umělá tráva vydrží

Většina travních koberců má UV filtr, který zamezuje vyšisování. „Pozor ale u těch nejlevnějších trav, tam UV filtr nemusí být standardem. Obecně platí, že čím lepší tráva, tím má vyšší hustotu vlasu, která způsobí to, že vlas zůstane narovnaný. Aby Vám vlas neslehnul doporučujeme do trávy nasypat vrstvu křemičitého písku a rovnoměrně ji rozprostřít. Tato vrstva vyplní prázdná místa mezi vlákny, a vlas tak nebude mít takovou tendenci si lehat,“ dodává Linhart. Umělá tráva se navíc snadno čistí. Na velkých plochách je samočistící, nemusíte o ni nijak zvlášť pečovat. Pokud však budete chtít, můžete použít vysavač, vysokotlaký čistič, hrábě, hadici s vodou, fén na listí nebo jakýkoli jiný nástroj, záleží na vaší fantazii. Umělá tráva je navíc i dostatečně odolná na to, aby na ní mohl parkovat automobil. Nedoporučuje se to pouze v případě nejlevnějších typů trav.

Co jsou to nopy

Nopy se objevují především u levnějších travních koberců. Jedná se o malé „nožičky“ na rubové straně koberce, které mají za úkol zvednout trávu ze země, aby pod ní mohla odtékat voda. Efekt je patrný zejména pokud je trávník položen na pevném povrchu (beton, dřevo apod.). Lepší travní koberce obvykle nopy nemají, ale stejnou funkci plné perforovaná rubová strana, skrz kterou je protkán vlas, který rovněž trávu nadzvedává od země.

Rozdíly mezi jednotlivými travními koberci

Syntetické trávy bych rozdělil do dvou kategorií. První obsahuje levnější typy, jejichž cílem není vypadat realisticky, ale poskytnout za výhodnou cenu odolný venkovní koberec, který lze snadno čistit. Druhá kategorie obsahuje travní koberce, které se snaží poskytnout maximální estetický zážitek a vizuálně se co nejvíce přiblížit skutečné trávě,“ komentuje Linhart. Odolnost trav z druhé skupiny je obvykle velmi podobná, nicméně jednotlivé řady se liší gramáží, hustotou a délkou vlasu. Čím delší a hustější vlas, tím je tráva komfortnější (zejména při chůzi na boso), tím je také vyšší gramáž a s tím souvisí i vyšší cena.

Instalace

Při instalaci na pevný povrch si vystačíte s odlamovacím nožem a oboustrannou lepící páskou. Trávu rozrolujete, podél stěn uříznete a podlepíte páskou. Pokud se chystáte trávu položit na měkký povrch jako je písek nebo hlína nejprve je důležité vyrovnat terén. Poté na něj nasypte písek nebo štěrk, položte paropropustnou geotextílii a na ní položte trávník. K přichycení trávy k zemi se používají jednoduché kovové kolíky, které seženete v každém hobbymarketu. V případě instalace více kusů trávy vedle sebe dejte pozor, abyste každý kus instalovali stejným směrem. Pokud jeden kus otočíte o 90 nebo 180 stupňů, opticky může vypadat, že má jinou barvu.

Životnost umělé trávy

Životnost umělé trávy závisí na typu, který si vyberete a také na zátěži při používání. Při dobrém zacházení i nejlevnější tráva může vydržet několik let v dobrém stavu a kvalitnější trávy vydrží i desetiletí. U nejlevnější trávy je hlavní riziko barva, která může zejména při nasvícení sluncem zesvětlat. U všech ostatních trav, zejména u těch dražší k tomuto problému nedochází z důvodu zesílené barevné stálosti. Navíc, pokud na zahradě bojujete s krtkem, věřte, že se tímto materiálem neprokouše.

Foto: Mujkoberec.cz

You may also like...