UniCredit: Ekonomiky střední a východní Evropy zvládají inflaci lépe, než se očekávalo
Po zimě, která se nese ve znamení netypické recese v důsledku poklesu kupní síly a zahraniční poptávky, přísnějších finančních podmínek a nižších fiskálních výdajů, nastane podle očekávání ekonomů UniCredit v regionu střední a východní Evropy oživení.
„Oživení nastane pravděpodobně od druhého pololetí 2023, pokud se zotaví i hospodářství eurozóny. V první polovině roku 2023 nastane mírná a, doufejme, krátká recese. Spotřebitelé jsou pesimisticky naladěni, mají však dobré finanční postavení. Objednávky v průmyslu vykazují flexibilitu a v regionu jsou dobré předpoklady pro další zahraniční investice,” komentoval Dan Bucsa, hlavní ekonom pro střední a východní Evropu, během semináře s názvem „Střední a východní Evropa: Jak překonat hospodářské a geopolitické otřesy“ na fóru The Euromoney CEE Forum 2023, které se konalo ve Vídni v Rakousku.
„Očekáváme, že ekonomiky v EU a ve střední a východní Evropě porostou v roce 2023 přibližně o 0,5 % a v roce 2024 o 3,3 %, což představuje zpomalení oproti 4,4 % v roce 2022. Země západního Balkánu mohou zaostávat za oživením EU a SVE z důvodu horšího přístupu k trhu a eurofondům,“ uvedl Dan Bucsa.
Ekonomově předpokládají, že inflace dosáhne vrcholu v prvním čtvrtletí 2023 v zemích EU a střední a východní Evropy jakož i v zemích západního Balkánu. Následně by fiskální převody, napjaté podmínky na trhu práce a vyšší ceny energií a potravin měly v letech 2023 až 2024 udržet inflaci mimo cílové rozpětí.
Ekonomiky střední a východní Evropy jsou odolnější, než jsme předpokládali
Ukázalo se, že ekonomiky střední a východní Evropy jsou odolnější, než se na začátku rusko-ukrajinské války předpokládalo. Ačkoliv spotřebitelé zůstali na začátku konfliktu výrazně pesimističtěji naladěni, jejich spotřeba se měnila jen postupně. Domácnosti v očekávání vyšších cen a úrokových sazeb zvýšily v prvním pololetí 2022 své výdaje a půjčky a mnohé z nich vyčerpaly preventivně úspory, které našetřily v letech 2020 až 2021. Výjimky jsou soustředěny v zemích, kde ceny energií rostly pomalejším tempem v důsledku administrativních stropů a/nebo kde růst mezd kopíroval inflaci (Chorvatsko, Česko, Maďarsko, Srbsko, Slovinsko).
Navzdory hospodářskému zpomalení v Evropě zůstaly objednávky a hospodářská činnost ve čtvrtém čtvrtletí 2022 odolné, zatímco počet volných pracovních míst v odvětvích s vysokou mírou zaměstnanosti, jako je elektronika, strojírenství a automobilový průmysl, se jen mírně snížil z historicky nejvyšších úrovní. Firmy ve stavebnictví a službách od maloobchodu až po IT vykázaly nedostatek pracovní síly, a to navzdory očekávanému zpomalení obchodu po dobu zimy.
Plné zněni vydáni CEE Quarterly „Jak překonat hospodářské a geopolitické otřesy“ pro první čtvrtletí 2023: Dokument. Anglický originál zprávy si můžete přečíst zde.