Unikátní projekt Botanické zahrady Kořeny osobností pokračuje i v letošním roce

I v roce 2021 pokračuje unikátní vzdělávací projekt Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností. Za 12 let se do projektu zapojilo už 107 významných osobností. Naposledy to v roce 2020 byli Miroslav Zikmund z cestovatelské dvojice Zikmund a Hanzelka, judista a olympijský vítěz Lukáš Krpálek, světově uznávaný akademický malíř a grafik Jiří Anderle a hned celá rodina významných českých neurochirurgů Benešových. I letos obohatí Stezku osobností další jména světového významu. V průběhu roku si pak připomínáme osobnosti, které se za dobu existence projektu zapojily. Ve skleníku Fata Morgana v těchto dnech vykvetla orchidej vysazená architektkou Evou Jiřičnou. V letošním roce bude pokračovat i putovní výstava, která mapuje projekt Kořeny osobností ve fotografiích. Navštíví řadu českých měst, například Benešov, Slaný a znovu se objeví i v Praze.

Unikátní vzdělávací projekt Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové Kořeny osobností byl zahájen již v roce 2009. Za 12 let se do něj zapojilo už 107 významných osobností současného světa. Jednalo se o známá jména jako Václav Havel, Madeleine Albrightová, Miloš Forman, Antonín Panenka, Věra Čáslavská, Manolo Blahník a mnoho dalších, kteří tak symbolicky zanechali své kořeny v botanické zahradě.

Projekt Kořeny osobností se snaží návštěvníkům botanické zahrady přiblížit vzácné a významné druhy rostlin, které má naše zahrada ve svých sbírkách, a to ve spojení s nejvýznamnějšími osobnostmi z různých oblastí našeho života. Za téměř 12 let existence projektu jsme vybudovali unikátní Stezku osobností nejen republikového, ale i celosvětového významu. Projekt tak přitahuje pozornost domácích i zahraničních návštěvníků, kteří se alespoň pomyslně mohou setkat se zajímavými lidmi. Mám radost, že i v letošním roce bude projekt pokračovat a přivítáme další významné osobnosti veřejného života,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

V roce 2021 obohatí Stezku osobností další významné osobnosti

Osobnosti nezahálely ani v roce 2020. Do projektu se zapojila cestovatelská dvojice Zikmund a Hanzelka, pan Miroslav Zikmund i jménem svého přítele a cestovatele Jiřího Hanzelky in memoriam „symbolicky“ vysadil výjimečný žlutě kvetoucí strom jerlín drobnolistý (Sophora microphylla), jehož semeno bylo dovezeno z botanické expedice do Jižní Ameriky v roce 2017. Judista a olympijský vítěz Lukáš Krpálek spolu se svou dcerou Mariankou zasadili jehličnan původem z Japonska a Číny – kryptomerii japonskou (Cryptomeria japonica). Stezku osobností obohatil i světově uznávaný akademický malíř a grafik Jiří Anderle, jemuž byl věnován tzv. dračí strom – okrasná pavlovnie Fortuneova (Paulownia fortunei) rovněž původem z východní Asie, nebo hned tři generace významných českých neurochirurgů – rodina Benešova, kteří stejně jako další významní čeští lékaři zasadili jeřáb český (Sorbus bohemica).

Projekt se dočká významných osobností i v roce 2021. Návštěvníci botanické zahrady navíc v této sezóně získají k rodinné vstupence brožurku s mapkou a informacemi o Stezce osobností, aby se mohli seznámit s největšími osobnostmi 20. a 21. století ve spojitosti s významnými a ohroženými zástupci rostlinné říše. 

Stoleté Kořeny osobností

Hned dvě osobnosti, které v loňském roce obohatily Stezku osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy, oslavily v letošním roce významné jubileum. Spoluzakladatel české neurochirurgie prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc., oslavil 27. ledna 100. narozeniny a cestovatel Miroslav Zikmund se 14. února dožil 102 let. Oběma pánům jménem Botanické zahrady hl. m. Prahy gratulujeme. Stoletá jubilea slaví i další osobnosti a hrdinové Stezky osobností, už 101 let se v říjnu letošního roku „dožije“ hrdina všech dětí i dospělých – loutková postava Spejbla.

Ve skleníku Fata Morgana, kde se pěstují vzácné rostliny tropické a subtropické oblasti, v současné době kvete orchidej Phalaenopsis schilleriana, kterou v rámci projektu Kořeny osobností zasadila architektka Eva Jiřičná.

Po Česku i letos bude putovat výstava Kořenů osobností

Putovní výstava se v minulých letech uskutečnila ve spolupráci s českými městy a institucemi např. v Mělníce, Kladně, Berouně, Brandýse nad Labem nebo v Praze na náměstí Václava Havla před Národním divadlem a v prostorách nákupních center Centrum Černý Most a Metropole Zličín. V letošním roce navštíví další česká města, například Benešov a Slaný.

You may also like...