Úrazy na sjezdovce: I drobné opomenutí vás může stát miliony
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Kombinace zaplněných sjezdovek a velké rychlosti však nezřídka vede k těžkým úrazům. Opomenutí či spoléhání na štěstí může pro viníka srážky znamenat nutnost platit i milionové odškodnění – a to z vlastní kapsy. Společnost Vindicia, která se na kompenzace specializuje, připomíná i nutnost pečlivě prostudovat pojistné podmínky. Je totiž třeba přesně zjistit, co konkrétně po nehodě dělat, aby bylo plnění uznáno.
V únoru a březnu zaplaví tuzemské, italské, francouzské či rakouské sjezdovky tisíce nadšených Čechů. Každý rok se však objevují případy vážných úrazů – ať už je lyžař v pozice viníka či poškozeného, jedná se i o milionové částky. Společnost Vindicia doporučuje, aby si sportovci sjednali vhodnou pojistku – především proto, aby jako viníci nemuseli platit vysoké odškodnění ze svého.
Abyste jako poškození peníze dostali a jako viníci je nemuseli platit z vlastní kapsy
„Situace se liší podle toho, zda klient neopustí republiku, nebo se chystá do zahraničí. V Česku by mělo stačit vaše vlastní životní, úrazové pojištění a ideálně pojištění odpovědnosti – to právě pro případ, že někoho srazíte a zraníte,“ vysvětluje Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. Jak to funguje v ideálním případě, ilustruje na případu svého klienta, který vyrazil do Krkonoš spolu s obchodními partnery. Bohužel nešťastně upadl a poranil si páteř. Nejenže byl úraz právě kvůli okolnostem uznán jako pracovní, ale plnění bylo i z jeho vlastní dobře sjednané pojistky. Celkem mu bylo přiznáno odškodnění ve výši 900 tisíc korun.
V zahraničí je vše složitější. Pokud se vydáte za hranice, je bezpodmínečně nutné mít cestovní pojištění s připojištěním úrazu a případně i připojištění odpovědnosti v zahraničí, pokud to již není obsaženo ve vaší občanské odpovědnosti. Jako ideální limit Beck doporučuje 25 milionů korun na život a 10 milionů na majetek. Po samotné nehodě je nezbytné zajistit si svědky, kteří potvrdí, jak k úrazu došlo a kdo je reálný viník. Platí přísné pravidlo nikdy nepodepisovat žádný dokument, kterému plně nerozumíte. „Víme o případech, kdy bylo využito šoku poškozených a oni podepsali podstrčené lejstro, které z nich rázem udělalo viníky,“ varuje Beck. Ideální je okamžitě volat policii i právníky či specialisty na odškodnění, protože řešení kompenzací za úrazy na sjezdovkách patří mezi velmi komplikované případy.
Pozor na podmínky pojistky!
Pokud vás na sjezdovce někdo zraní, je zásadní jednat přesně podle podmínek vašeho pojištění. Až příliš snadno se totiž může stát, že jedno opomenutí může vést k velkým komplikacím ze strany pojišťovny. „I pojistka sjednaná s vyššími limity může mít skryté háčky. V podmínkách je přesně uvedeno, co vše musí sportovci udělat po samotné nehodě: zda je potřeba zavolat policii, nebo jestli stačí pouze záznam od záchranné služby, horské služby či lékaře,“ vyjmenovává Beck. Pokud není dodržen žádaný postup, pojišťovny mohou mít s plněním problém.
Taková chyba ovšem nemusí dopadnout jen na člověka, který střet zavinil. Může ovlivnit i poškozeného. „V Itálii narazil do našeho českého klienta lyžař ze Slovenska. Následkem bylo vážné poranění Čecha a přiznaná kompenzace ve výši 1,5 milionu korun. Viník měl ovšem v podmínkách svého pojištění, že v podobné situaci vždy musí volat policii, což neučinil. Pojišťovna tak plnit odmítla a celou kompenzaci musí muž zaplatit z vlastní kapsy. K tomu se však Slovák zatím nemá, takže ve výsledku je zde těžce zraněný člověk, který problém nezavinil, náleží mu odškodnění, ovšem peníze zatím nepřišly,“ říká Beck.
Pokud jde vše hladce, poškozený ze životního a úrazového pojištění uplatní denní odškodnění, pracovní neschopnost, invaliditu, nebo trvale následky. Z pojištění odpovědnosti lze získat bolestné, cestovné náhrady, ošetřovné, dorovnání mzdy, psychickou újmu, ztížení společenského uplatnění a další. Je to podobné jako v případě dopravních nehod nebo pracovních úrazů.