Ušetřit lze i na úvěrech, je to především otázka vhodného refinancování
Zdražování v Česku podle ekonomů ještě zdaleka nekončí. Mnohé domácnosti proto hledají cesty, jak ušetřit. Jedním z prověřených způsobů je refinancování či konsolidace, tedy sloučení více půjček do jedné.
Refinancování patří k doporučením finančních poradců i zástupců bank, jak mohou domácnosti ušetřit i desítky tisíc korun. Což platí vždy, když se pro něj rozhodne domácnost splácející více závazků, které si ale nesjednala kvůli tomu, aby jedním úvěrem splácela druhý.
„Refinancování u nás lidem v průměru ušetří 55 tisíc korun na nákladech za jejich úvěr či úvěry. A najdou se tací, kteří uspoří i 400 tisíc,“ říká šéf oddělení spotřebitelských úvěrů české Max banky Ondřej Makovec. Zároveň dodává, že refinancování od Max banky vyhodnotil žebříček Finparada.cz jako nejlepší bankovní produkt na trhu za rok 2022.
Max banka klientům sice klasické úvěry zatím neposkytuje, ale nabízí jim produkt Refixo, jehož prostřednictvím mohou refinancovat své stávající závazky. Zájem o něj mají podle Makovce dvě skupiny klientů.
„První skupina má většinou jednu nebo více půjček a ví, že jejich refinancováním uspoří nemalé finanční prostředky. Jedná se o klienty, kteří se chovají racionálně a snižují náklady na své úvěry. Samotná výše měsíční splátky pro ně nebývá vždy tím nejdůležitějším motivem. Těch je asi 70 procent. Druhou skupinou klientů jsou ti, které zajímá především výše splátky. Chtějí ji mít co nejnižší,“ vysvětluje Ondřej Makovec.
Jak to vidí finanční poradci
Podle finančního poradce Davida Kučery ze skupiny Partners vedou klienty k refinancování většinou dva základní ukazatelé. Tím prvním je úspora na RPSN a druhým pak bývá ponížení měsíční splátky. Někdy lidé žádají naplnění obou podmínek.
„Největším plusem konsolidace je fakt, že sloučíte veškeré závazky do jednoho úvěru. Vyplatí se, máte-li různé úvěrové produkty. Nejen spotřebitelské úvěry, ale i kreditní karty či kontokorenty,“ vysvětluje Kučera.
Podle něj už prostým sloučením obvykle dochází k ponížení měsíční splátky. A to nejen nižší úrokovou sazbou, prodloužením doby splatnosti, ale i jen pouhou úsporou na poplatcích. Klienti už totiž neplatí za provoz více úvěrů, ale pouze za jeden.
„Důležité také je, aby lidé, kteří refinancují své úvěry a uvolní se jim ruce, nezačali zase více utrácet. Naopak ideální je, aby si peníze, které ušetří, odkládali bokem. I kdyby to ze začátku mělo být jen na běžný nebo spořicí účet. Je třeba si zvyknout, že část peněz z měsíčního rozpočtu pravidelně odchází na rezervu,“ vysvětluje.
Refinancování s úrokem 5,9 procenta
„Je rozumné, aby si kdokoli s úvěrem či úvěry porovnal na internetu podmínky na trhu a zvážil refinancování, protože tím si své závazky může celkem zlevnit i o desítky tisíc korun,“ tvrdí Makovec. Vlastní propočet si můžete udělat v online kalkulačce, kde naleznete také reprezentativní příklad.
U starších bankovních úvěrů se často setkávají s úrokovými sazbami přes dvanáct procent ročně. U nebankovních poskytovatelů půjček není ničím výjimečným, že se sazba pohybuje i kolem 60 procent.
„Problém je, že lidé často ani nevědí, kolik je půjčka stojí. Zjistí to až v momentě, kdy vstoupí do naší online kalkulačky a dostanou se k propočtům, jak mohou prostřednictvím refinancování ušetřit,“ tvrdí s tím, že úrok u Refixa činí 5,9 procenta ročně a RPSN je 6,17 procenta ročně. I proto Refixo získalo nejvyšší hodnocení v Indexu odpovědného úvěrování společnosti Člověk v tísni.