Úsporný energetický tarif letos nebude, vláda jej odkládá
Lidem v Česku má vláda pomoci s platbami za energie. A to zejména v rámci takzvaného energetického tarifu. Problém tkví v tom, že pomoc prakticky vůbec nepřijde letos na podzim, jak se dosud mínilo. Na podzim přitom řadu domácností čeká zásadní cenový náraz.
Letošní novelizovaný rozpočet i přes nedávné navýšení plánovaného schodku o 50 miliard korun na 330 miliard počítá s tím, že v roce 2022 se uskuteční jen zhruba čtvrtina plateb souvisejících s přímou pomocí s platbami za energie. Zbytek plateb by se uskutečnil v roce příštím, tedy už na základě rozpočtu na rok 2023. Ten ale zatím pochopitelně není schválený.
Co to znamená v praxi? Letos lidem přijde pouze zhruba čtvrtina peněz celkově slíbených na pomoc přímo s platbami za energie, tedy nějakých deset miliard korun. Jde však o platbu plošnou, takže na ni dosáhnou jak domácnosti potřebné, tak i ty velmi bohaté, které ji nepotřebují. Všem bez rozlišení tedy vláda letos pošle 2000 až 2500 korun. Bohaté domácnosti si budou moci za peníze státu zajít na dobrou rodinnou večeři, chudým domácnostem dva tisíce navíc příliš nepomohou.
Navíc má vše další háček. Letos pomoc bude zřejmě uvedená pomoc kompenzovat navýšení plateb výhradně za elektřinu, nikoli za plyn.
Nakonec, pokud se zahrne i příští rok, by ale pomoc měla k domácnostem doputovat ve slíbeném objemu. Tedy 27 miliard korun prostřednictvím úsporného tarifu na plyn a elektřinu, 3,6 miliardy korun na pomoc těm, kteří vytápí v domácích kotelnách, a deset miliard korun na pomoc těm, kteří mají vytápění zajištěno z centrálních tepláren. Kromě toho vláda odpustí poplatky za obnovitelné zdroje ve zbytku letošního a po celý příští rok. Celkově tak pomoc stát vyjde na slíbených 66 miliard korun. Jen to nebude letos, ale převážně až příští rok.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank