Ústí nad Labem se v otázce regulace hazardu po vzoru Prahy vydalo cestou nešťastné nulové tolerance

Z heren a kasin severočeského Ústí nad Labem zmizí herní automaty. Ústecké zastupitelstvo na svém zasedání v pondělí 24. května totiž schválilo striktní regulační vyhlášku o regulaci hazardu. Jde o další z řady měst, jejichž vedení se rozhodlo zvolit cestu přibližující je nulové toleranci. Například zkušenost hlavního města Prahy ale naznačuje, že absolutní přístup nemusí být nutně i tím nejlepším.

Ústecká vyhláška důsledně odděluje technické hry, mezi něž klasicky patří právě herní automaty, od tzv. her živých, typově turnaje malého rozsahu nebo binga. Ty by v Ústí i nadále zůstaly legální v prostorách kasin. Podle náměstka ústeckého primátora Tomáše Vlacha (ANO) přispěje nová legislativa k ochraně zdraví a snížení negativních sociálních jevů s hazardem spojovaných. „Dlouhodobě si všímáme, že například příjemci sociálních dávek upínají naději k tomu, že prostřednictvím hazardu zlepší své postavení a zvýší své příjmy, což je vrhá do ještě hlubší krize,“ uvedl pro ČTK.

„Herny a kasina jsou uzavřeny dohromady už třičtvrtě roku od začátku pandemie Covid-19. Přitom z dat ministerstva financí je zřejmé, že k poklesu objemu prosazených peněz nijak nedošlo. Lidé vyhledávací tento typ zábavy prostě jen hrají v on-line prostředí, které je zcela mimo jakýkoliv dosah měst a obcí,“ věří Stanislav Brunclík, prezident České komory loterního průmyslu. Ta se vymezovala i proti obdobné regulační vyhlášce přijaté Magistrátem hl. m. Prahy, která v podstatě zakazuje provozování technických her na celém území metropole, a to bez ohledu na názor představitelů samospráv městských částí.

Ústecká opozice na pondělním zastupitelstvu představila svůj protinávrh, který za určitých podmínek sliboval zachování technických her alespoň v nějaké míře. Podle zastupitele Lukáše Blažeje (Piráti) se například provozovna herních automatů nesměla nacházet ve vzdálenosti menší než 200 metrů vzdušnou čarou od školských zařízení, nádraží či pošt, dále nesměla být dál než 50 metrů vzdušnou čarou od jiné provozovny s povoleným provozem technické hry, nemohla být umístěna v bytovém domě se třemi a více byty nebo se nebude smět nacházet v budově, ve které je veřejnosti podáván alkohol. Omezení se týkala i času, kdy by bylo zakázáno technické hry provozovat. Zastupitelstvo svým hlasováním ale smetlo tento návrh ze stolu.

Přesto i tento přístup počítal s představou, že by technické hry vyhledávali pouze bezproblémoví hráči. Podle Stanislava Brunclíka je takové řešení rozhodně vhodnější než nulová tolerance, varuje ale před možnými úskalími. „Je absurdní, když komunální politici po této zkušenosti prosazují nulovou toleranci dnes stále zavřených kamenných kasin, která oproti on-line kasinům podléhají tvrdé regulaci a dohledu jak státu, tak právě místních samospráv. Pandemie prokázala, ze uzavření heren a kasin nijak neomezuje přístup hráčů ke hře,“ vysvětluje a dodává, že města se tak navíc připravují o svůj podíl na daňových výnosech z tohoto typu legální zábavy. „Přicházejí o prostředky na preventivní programy, podporu kultury a sportu,“ uzavírá prezident České komory loterního průmyslu.

You may also like...