Užijte si kouzelný podzim společně se svým psím kamarádem
Horké dny konečně vystřídal barevný podzim, který je plný krásných dnů. Podzim s sebou ale přináší také chladné a nevyzpytatelné počasí, na které musíme připravit i naše nejvěrnější kamarády. Přinášíme pár tipů, jak si naplno užít podzim bez obav a starostí o vašeho pejska.
Podzim láká k venkovním aktivitám
Podzim je báječné roční období a není divu, že se na něj řada lidí celý rok těší. Mnozí ho milují pro jeho romantiku a někdy až pochmurné kouzlo. Žádné jiné roční období nedokáže vykouzlit tolik barev jako právě podzim. Krásné podzimní dny tak přímo vybízí k tomu, trávit co nejvíce času venku, dokud podzimní sluníčko ještě příjemně hřeje. Využijte toto období k objevování nových míst a vyrazte na společný výlet do přírody. „Není nic jednoduššího než sbalit dostatek vody, svačinu pro všechny členy výpravy a vydat se za dobrodružstvím. Při plánování delších výletů nezapomeňte zohlednit fyzickou zdatnost svého psího parťáka, aby pro něj nebyl výlet příliš náročný,” říká odbornice na péči o domácí mazlíčky Zuzana Sequensová. „Maximální pohodlí při delších výletech vám navíc zajistí vhodně zvolené vodítko a postroj pro psa. Vhodné je se vybavit také sedákem, na který se dá vodítko jednoduše připnout, abyste měli obě ruce volné,” dodává.
Konec letních veder vybízí také ke společným sportům. I zde je na místě teplá výbava, dobrá fyzická kondice a dostatek elánu. Skvělou společnou aktivitou je například běh. Pes totiž dodá tomuto sportu zcela nový rozměr a uvidíte, že po chvíli se k běhání nebudete muset vůbec přemlouvat. „Chladné počasí v zimě a na podzim eliminuje riziko přehřátí na minimum, pro psa tedy pro sport nastává ideální období. Nicméně, stejně jako je u lidí důležitý potréninkový strečink, tak ani u pejsků byste neměli zanedbávat následnou péči. Po doběhnutí nechte pejska vychodit a ideálně mu navlečte funkční regenerační obleček, který mu pomůže prohřát namožené svaly. Regenerační obleček pejska aktivně nezahřívá a nehrozí mu tak přehřátí,” vysvětluje odbornice na péči o domácí mazlíčky ze Spokojeného psa. Pokud chcete pejska něco naučit něco nového, nebojte se ho přihlásit na cvičák. Během podzimu začíná spousta zajímavých kurzů, během kterých se váš pes naučí novým kouskům, a navíc pozná řadu nových psích kamarádů.
Vrtkavé podzimní počasí a péče o naše mazlíčky
Podzim sebou přináší ale také nepříznivé a sychravé počasí, kdy by většina lidí nejraději zůstala v teple domova. Pejskům ale rozmary počasí nevadí, spíše právě naopak. S nadšením prozkoumávají svým čenichem zem pod nánosy spadaného listí. Jsou mezi nimi i takoví, kteří si neodpustí blátivou koupel. „V takovém případě musíte věnovat očistě pejska speciální péči. Její zanedbání by mohlo mít za následek podchlazení či nějakou kožní infekci. Vypadá-li váš chlupáč více jako prasátko než pes, tak sáhněte po kvalitním psím šamponu, který ho zbaví nečistot a srsti dodá potřebné vitamíny,“ radí Zuzana Sequensová z e-shopu SpokojenyPes.cz.
Během procházek v chladném nebo deštivém počasí by se navíc nemělo zapomínat na to, že i psi se mohou prochladnout. Zejména ti, kteří nejsou vybaveni huňatým kožichem nebo jsou zvyklí na teplo domova po celý rok. Základem podzimních procházet je proto správná výbava, která udrží vás i vašeho čtyřnohého kamaráda v suchu a teple. Pamatujte, že už dávno neplatí, že oblečky pro psy jsou nesmyslné módní výstřelky. Naopak! Vhodně zvolený funkční obleček nebo pláštěnka zvýší komfort během procházek v chladném počasí, a navíc ho ochrání před chladem i mokrem. Po procházkách nezapomínejte psa pořádně usušit a dopřejte mu dostatek odpočinku na teplém pelíšku.
Pozor na prochladnutí a jiné nástrahy podzimu
Časté střídání teplot, pochmurné a vlhké počasí představuje nápor na imunitní systém a přináší zdravotní výzvy pro nás i pro naše čtyřnohé kamarády. Mezi nejčastější zdravotní rizika patří virózy a nastydnutí. To má zpravidla banální průběh a nevyžaduje ani návštěvu u veterináře. Pejskovi zkrátka naordinujte klidový režim a venčení zkraťte na co nejkratší dobu. Při běžném nastydnutí se pejsek uzdraví během jednoho týdne. Stejně jako u lidí se i u psů doporučuje zvýšit příjem vitamínů, nejvíce „céčka“, a podpořit tak jeho imunitu. Běžnou virózu ale může nepříjemně zkomplikovat infekce bakteriální, která se projevuje hnisavým výtokem z očí, nosu a někdy i zápachem z tlamy, který signalizuje zánět nosohltanu a mandlí. Bakteriální infekce bývá léčena širokospektrálními antibiotiky.
Na podzim se ale objevuje také tzv. psincový kašel, tedy akutní infekční zánět horních cest dýchacích a průdušnice. Projevuje se typickým ostrým kašlem, který zní, jako by měl pejsek v krku něco dráždivého. Vyprovokuje ho stlačení hrtanu. Kašel nemocného psa je někdy doprovázen dávením. Pejsci někdy trpí nechutenstvím a jsou apatičtí. „Pokud je psincový kašel podchycený ihned v začátcích, často stačí jitrocelový sirup a není potřeba dalších léků. Odpovídající terapii by měl vždy stanovit veterinář. Podávání některých humánních přípravků zvířatům může být velice nebezpečné a vše je proto potřeba nejprve konzultovat s veterinářem,“ varuje Zuzana Sequensová. Proti původcům psincového kašle lze již několik let pejsky chránit očkováním. Ochrana před nakažením však není 100%, očkování však dokáže chránit před nepříjemným průběhem onemocnění.
Silná imunita = zdravý pes
Základem pevného zdraví a prevence onemocnění je proto také podpora imunity. Zásady posilování imunity a udržování si pevného zdraví se u lidí a psů tolik neliší.Přinášíme pár tipů, jak na to:
- Kvalitní strava: Zajistěte, aby vaše zvíře mělo vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Vhodná je například kvalitní konzervovaná či granulovaná potrava, ale i čerstvé maso a zelenina.
- Pravidelný pohyb: Ujistěte se, že váš pes dostává dostatek pohybu, i když je venku chladněji. Pravidelné procházky a hry zvyšují oběh a podporují celkové zdraví.
- Doplňky stravy: vitamíny a probiotika: Probiotika podporují zdraví střev a tím i celkovou imunitu. Je dobré konzultovat se svým veterinářem jaký doplněk by byl vhodný pro vašeho psa. Také omega-3 mastnými kyseliny mohou posílit imunitní systém a chránit kůži a srst psa před podzimním vysoušením.
- Jitrocelový sirup : Vaším čtyřnohým kamarádům můžete v lékárně koupit jitrocelový sirup bez cukru a xylitolu, který je ideální pomocník při slabším psincovém kašli.