V botanické zahradě v Troji léto ještě nekončí, daří se letničkám
Záhony Botanické zahrady hl. m. Prahy nyní hýří barvami letniček. Letošní léto s velkým počtem slunečných dnů těmto rostlinám dokonale vyhovuje. Zvláště těm, které jsou původem z jižní Afriky. Letničky jsou byliny jednoleté i vytrvalé, které ve své domovině vydrží i několik let, ale u nás je pěstujeme jediné léto, neboť zimu obvykle nepřežijí. V trojské botanické zahradě, zejména v záhonech expozice Ornamentální zahrady, můžete najít celý sortiment, který obsahuje na 400 druhů a odrůd. Na první pohled upoutá rostlina doslova obsypaná květy – ostruhatka, popularitě se těší také gazánie. Zájem návštěvníků vzbuzuje i další expozice – například Severoamerická prérie nebo expozice Užikových rostlin Nového světa.
„S řadou letniček se lidé mohou setkávat i v městských parcích a soukromých zahradách, obecně je ale možné říci, že pro pracnost při pěstování postupně mizí a jsou nahrazovány spíše trvalkami, případně nejrůznějšími nízkými dřevinami. U nás v botanické zahradě se snažíme představit co nejširší sortiment, takže naše kolekce čítá na 170 rodů ve 400 druzích a odrůdách, zejména na záhonu uprostřed Ornamentální zahrady. Nyní je pro ně to pravé období, většina letniček aktivně kvete, vysoké teploty těmto bylinám svědčí, a tak se návštěvníci mohou přijít podívat na pestrou přehlídku květů,“ zve Alena Nováková, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy.
V centrálním záhonu Ornamentální zahrady na první pohled upoutá ostruhatka (Diascia barberae). Tato bohatě rozvětvená rostlina vypadá dobře na záhoně a ještě lépe vysazená v nádobě. Tvar růžových, oranžových nebo červených květů s dvěma ostruhami prozrazuje příslušnost ke krtičníkovitým rostlinám. Je to vítané zpestření celého sortimentu, kterému jinak dominují rostliny hvězdnicovité. K nim patří dobře známá jihoafrická kráska – gazánie čili úborovka (Gazania rigens). Její květy jsou žluté, oranžové, růžové nebo červené s nápadnými skvrnkami v tmavém kruhu kolem terče. Dekorativní je i samotná růžice laločnatých, někdy stříbřitě plstnatých listů. Gazánii se podobá nerenka skvostná (Arctotis fastuosa). Je to však vzrůstnější bylina s plstnatými listy a s velkými bílými či oranžovými úbory. Její květy se otáčejí za sluncem a za deště a na noc se zavírají, stejně jako to činí gazánie.
Zjemňujícím a barevně neutrálním prvkem v letničkových výsadbách jsou jednoleté trávy. Neopakovatelně krásná je například kombinace prosa (Panicum capillare) a velkých nápadných květů nerenek (Arctotis fastuosa). Podobně jemně působí třeslice větší (Briza maxima), kterou botanická zahrada získala při botanické expedici na Kypr. Její srdčité klásky zavěšené na tenkých stopkách se chvějí i v slabém vánku. Naopak mohutnou, cizokrajně působící trávou je dochan (Pennisetum glaucum), který lze vysadit i solitérně. Zajímavá stavba dochanů je obvykle doplněna netradičním zbarvením listů, někdy žlutozeleným, jindy tmavě purpurovým.
To, co odlišuje sbírku botanické zahrady od jiných letničkových výsadeb, je zastoupení původních botanických druhů, které si návštěvníci mohou porovnat s vyšlechtěnými odrůdami. Ostálka (Zinnia peruviana) s jednoduchými úbory tu roste vedle plnokvěté dvoubarevné odrůdy Zinnia x hybrida ´Queeny Lime Orange´
Indiánské léto v Troji
Zážitek jako z Ameriky a z prérií čeká návštěvníky v Horní zahradě, která se rozkládá za vchodem od sídliště Bohnice. Nachází se zde expozice Užitkových rostlin Nového světa. Zájemci se tu mohou seznámit s užitkovými rostlinami Jižní, Střední a Severní Ameriky. Jsou uspořádány do skupin – okopaniny (jedlé hlízy), zrniny (luštěniny a pseudoobiloviny), ovoce a zelenina (jedlé plody), léčivé a aromatické rostliny, zelené koření, barvířské rostliny a další technické plodiny (textilní plodiny, olejniny). K vidění je bohatá kolekce plodové zeleniny. Vedle zajímavých kultivarů rajčat a paprik tu jsou vysazeny například čajoty, rajčenky, pepína a další lilkovité nebo tykvovité plodiny. Stále atraktivní jsou i mnohé kvetoucí rostliny – slunečnice, nocenky, aksamitníky, k nimž brzy přibydou i laskavce.
V bezprostřední blízkosti „políčka“ se nachází expozice Severoamerická prérie. Koncem léta je tu k vidění bohatý sortiment trvalek, které do této oblasti patří. A to jak původních, botanických druhů, tak i kultivarů z nich vyšlechtěných. Nelze přehlédnout jedny z nejvyšších bylin ve venkovních expozicích botanické zahrady, zástupce rodu Vernonia, nakvétající sytě fialovými květy, a také méně známé, ale rovněž výrazné mužáky (Silphium). Zde patří k nejvyšším Silphium laciniatum s výškou i více než tři metry. Stále kvete početný sortiment odrůd zápleváků (Helenium) a třapatek (Rudbeckia). Nechybí ani kolekce zajímavých okrasných trav. Z prérijních druhů tu lze nalézt odrůdy prosa prutnatého (Panicum virgatum), vousatice (Andropogon gerardii, A. scoparius) nebo miličku nádhernou (Eragrostis spectabilis). Nachází se zde také celá přehlídka hvězdnic (Aster), které k pozdnímu létu a podzimu patří a svými pestrými barvami dokážou rozsvítit podzimní trvalkové záhony.
Novinky a další informace najdete také na botanicka.cz