V botanické zahradě v Troji můžete poznat tradiční i netradiční plodiny Nového světa
Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se každoročně mění svým uspořádáním i skladbou pěstovaných zástupců. Letos bylo vysazeno asi 200 druhů a kultivarů plodin. Na čtvrtky 18. srpna a 22. září připravila botanická zahrada komentované prohlídky s kurátorkou Klárou Lorencovou. Během nich mohou zájemci poznat neobvyklé plody a dozvědí se zajímavosti o jejich pěstování.
„Expozici Plodin Nového světa jsme poprvé představili v roce 2017 u příležitosti celosezónní akce Americký rok. Pro velký ohlas návštěvníků se pole s užitkovými druhy v následujících letech vrátilo a v roce 2020 bylo zařazeno k trvalým expozicím zahrady. Představujeme zde společně rostliny z mírného pásu, subtropů i tropických hor, a to včetně u nás dosud prakticky neznámých plodin. Jsou tu k vidění rostliny s jedlými hlízami, plody, semeny či listy, rostliny poskytující léčiva, barviva, vlákna nebo olej. Bohatá je také kolekce léčivých a aromatických druhů. Po celé léto i během podzimu tato expozice nabízí pestrou paletu barev i vůní,“ zve na prohlídku Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Na 200 druhů známých i neznámých plodin
Atraktivní expozici Plodin Nového světa s typickými indiánskými týpí najdou návštěvníci v areálu Horní zahrady, která se rozkládá za vstupem od sídliště Bohnice. Nacházejí se zde užitkové rostliny Jižní, Střední a Severní Ameriky. Jsou uspořádány do užitkových skupin – okopaniny (jedlé hlízy), zrniny (luštěniny a pseudoobiloviny), ovoce a zelenina (jedlé plody), léčivé a aromatické rostliny, zelené koření, barvířské rostliny a další technické plodiny (textilní plodiny, olejniny). Příchozí nejvíce přitahuje plodová zelenina. V letošní sezóně je tu vysazeno na 24 kultivarů rajčat a na 30 kultivarů chilli papriček, které tvoří ornament mexického slunce. Lákavé jsou i kvetoucí rostliny – slunečnice, povijnice, na podzim laskavce.
„V letošním roce jsme vysadili asi 200 druhů a kultivarů nejrůznějších užitkových rostlin. Kromě zajímavého sortimentu rajčat a chilli papriček bych ráda upozornila na méně známé a u nás nepříliš pěstované plodiny, jako je čajot, oka, ačokča, jakon, rajčenka, lagenárie nebo různé zelené koření, léčivé a aromatické rostliny či barvířské rostliny, které se používají v oblastech Nového světa k barvení pokrmů či textilií,“ říká Klára Lorencová, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy. „Všechny tyto rostliny poznáme během společné procházky, kterou plánujeme na 18. srpna a 22. září. Zaměříme se především na rostliny jedlé a léčivé a popovídáme si o možnosti jejich pěstování v našich podmínkách. Při poznávání expozice návštěvníci zapojí všechny smysly. Ráda bych je nicméně poprosila, aby během svých návštěv naše rostliny netrhali a nikdy neochutnávali, expozici využíváme ke vzdělávání a výzkumu,“ doplňuje.
Komentované prohlídky s kurátorkou Klárou Lorencovou se konají vždy ve čtvrtek – 18. srpna a 22. září od 17 hodin a sraz je u hlavního vstupu od sídliště Bohnice. Prohlídka je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady.
Bohatý program až do konce srpna
Do botanické zahrady v Troji se chodí za vínem. Na 18. srpna připadá Den Rulandského modrého. Milovníci vína budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Vinotéka sv. Kláry připravuje minidegustaci čtyř vzorků této skvělé odrůdy – Rulandské modré ročníků 2017, 2018 a 2021 a trio červených vín doplní rosé ročníku 2021. Po zbývající soboty do 27. srpna se konají zážitkové workshopy, které se věnují městské biodiverzitě a udržitelnosti a jsou vhodné pro zájemce všech věkových kategorií. Během inspirativních dílen účastníci zjistí, jak pěstovat rostliny ve městě, jak přinést více zeleně na svá okna či balkóny anebo jak podpořit sousedské předzahrádky. Naučí se pravidla nakládání s bioodpadem a kompostování. Do 21. srpna také probíhá fotografická výstava, která představuje ostrov Kypr, a to jako místo, kde se lze setkat s neobyčejnými a často velmi vzácnými druhy rostlin.
Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na léto 2022
14. 7. – 21. 8. – Kypr – fotografická výstava
Vydejte se s námi do teplých krajů a projděte se kyperskou flórou s naším kurátorem Petrem Hanzelkou, který zážitky ze svých putování zaznamenal pomocí fotografií a příběhů. Čeká vás atmosféra Středozemí v podobě voňavých rostlin a pestré květeny.
6. – 27. 8. – Odpovědná dílna – smysluplné workshopy pro lidi a přírodu
Na každou srpnovou sobotu jsme pro vás připravili inspirativní zážitkové workshopy, smysluplné pro lidi i přírodu, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti.
18. 8. – Den Rulandského modrého
V tento den se pozornost zaměří na jednu konkrétní odrůdu, a sice starobylé Rulandské modré. Jeho historie tu sahá až do dob Karla IV. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob, ochutnejte.
7. 7. – 29. 9. – Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic
Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:
– 18. 8. – Plodiny Nového světa (Ing. Klára Lorencová)
– 8. 9. – Mokřadní rostliny (RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D.)
– 15. 9. – Léčivé rostliny (Mgr. Jarmila Skružná)
– 22. 9. – Plodiny Nového světa (Ing. Klára Lorencová)
15. 5. – 25. 9. – Hudební procházky
Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli až do 25. 9. máte možnost vychutnat si výjimečné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a další, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17 hodin.
Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na botanicka.cz/clanky/akce.