V Česku startuje první charitativní projekt stojící na blockchainu
Digitalizované umění, které se veze na vlně blockchainové technologie, bitcoinu a dalších kryptoměn, ve světě slaví obrovský úspěch. Strhává na sebe pozornost sběratelů, investorů i fanoušků nových technologií. Do nezaměnitelných tokenů (anglicky NFT neboli non-fungible tokens), jež potvrzují výhradní vlastnictví digitálního předmětu, jako je obrázek, skladba nebo tweetový příspěvek, jsou lidé ochotni investovat miliony dolarů. A právě NFT se letos pro charitativní sbírku rozhodla využít nezisková organizace Dobré víly dětem, která pomáhá zlepšovat kvalitu života dětem v dětských domovech.
Spolu s brněnskou softwarovou firmou MoroSystems a blockchainovým startupem Tatum převedla organizace obrázky dětí do digitální podoby a formou NFT tokenů je nabízí lidem v adventní charitativní sbírce. K projektu se připojily také osobnosti jako snowboardistka Šárka Pančochová nebo biker Tomáš Slavík. Jedná se o vůbec první charitativní projekt, kdy je nákup předmětů umožněn ve formě tokenů prostřednictvím NFT tržiště. Do budoucna by mohl od základu změnit podobu charitativních akcí v neziskovém sektoru.
Organizace Dobré víly dětem razí heslo, že objetí je víc než hračka. Dobrovolníci, které organizace sdružuje, proto každý týden vyjíždějí za dětmi z dětských domovů, s nimiž si hrají, doučují je a povídají si. „Před Vánoci se každý rok objeví obrovské množství sbírek, ve kterých se oslovují pravidelní i noví dárci. My bychom rádi povědomí o tom, co děláme, šířili i mezi skupiny lidí, kteří o nás možná zatím neslyšeli. Spolu s brněnskými vývojáři jsme tak dali dohromady web charitativního projektu postaveného na systému blockchainu. Do projektu se zapojily přímo děti, které pro sbírku nakreslily sérii obrázků. Ty si nyní dárci mohou pořídit ve formě unikátních tokenů,“ popisuje Angelika Nevěřilová, zakladatelka organizace Dobré víly dětem. Kromě obrázků dětí si lidé mohou vybrat také několik děl od známých českých osobností a influencerů, kteří se touto formou rozhodli projekt podpořit.
Přestože se většina lidí s blockchainem v praxi ještě nesetkala a pořízení charitativního obrázku mohou považovat za složité, opak je pravdou. „Charitativní portál jsme navrhli tak, aby se v něm jednoduše vyznal kdokoli, kdo někdy nakupoval například v běžném eshopu. Dárce si z katalogu vybere jeden z obrázků, zvolí výši finančního daru v českých korunách a danou částku odešle pomocí platební brány neziskové organizaci. Od běžných nákupů se tato transakce téměř neliší,“ popisuje Tomáš Páral, CEO společnosti MoroSystems.
Rozdílné je pouze „vyzvednutí“ vybraného tokenu, který slouží jako doklad o výhradním vlastnictví digitálního obrázku. Ten dárce obdrží do své kryptopeněženky, kterou buď má, nebo si ji může jednoduše založit. Ani tento krok není nijak složitý. Přímo na darovacím portálu Dobrých víl dětem si kryptopeněženku s pomocí návodu dokáže v několika jednoduchých krocích do 5 minut založit každý. Vzápětí do ní obdrží token k vybranému obrázku, který se tak nadobro stává jeho vlastnictvím. Kryptopeněženku lze ovšem používat i do budoucna, například právě pro budoucí využití kryptoměn.
„Doufáme, že se nám díky NFT portálu podaří k projektu Dobrých víl přitáhnout pozornost lidí z oblasti IT a nových technologií, kteří se třeba běžně o charitativní akce nezajímají. Zároveň věříme, že projekt pomůže rozšířit povědomí o fenoménu NFT mezi ty, kteří o něm dosud neslyšeli, ale o digitální sběratelské předměty by mohli mít zájem,“ dodává Nevěřilová.
Nabídka tokenů na NFT portálu www.nftprovily.cz se spouští 9. prosince 2021. Dárci si zde mohou vybrat obrázek od dětí z šesti dětských domovů po celé republice. Kromě příspěvku na dobrou věc se tak stanou vlastníky prvního a zatím jediného dárcovského NFT tokenu v Česku, čímž se zapíší do historie rozvoje blockchainu u nás. „Prochází nám pod rukama spousta NFT projektů z celého světa a jsme nesmírně rádi, že právě u nás vznikl tento unikátní projekt. Věříme, že se stane inspirací pro další charity a jiné crowdsourcingové aktivity nejen u nás. Zároveň je to významný krok pro adaptaci blockchain technologie do každodenního života,“ dodává Jiří Kobelka, CEO blockchainového startupu Tatum.