V Praze panovala v loňském roce vysoká poptávka po dělnících, kuchařích a manažerech

Navzdory ochlazující se ekonomice je nezaměstnanost v ČR stále nízká a poptávka po zaměstnancích nepolevuje. Situace v různých regionech se však může hodně lišit. V celé republice chybějí řemeslníci nebo řidiči, ale v Praze se v desítce nejčastěji nabízených pozic vyskytují i kuchaři nebo manažeři. Rozdíly se projevují i ve výši nabízených platů, například stavbyvedoucí si oproti Praze může v Olomouci nebo jižních Čechách vydělat více.

Z dat pracovního portálu Alfréd Jobs vyplynulo, že poptávka po zaměstnancích se Praze od ostatních regionech ČR liší. „Napříč republikou zaměstnavatelé v roce 2022 hledali především dělníky, řemeslníky a řidiče. V Praze je mezi nejčastěji nabízenými pozicemi i kategorie manažerů s nadprůměrnými platy. Kromě toho byla v minulém roce v Praze vysoká poptávka po kuchařích,“ vysvětluje Petra Turzová, obchodní a marketingová manažerka náborové platformy Alfréd Jobs.

Podle Martiny Rašticové, proděkanky a vedoucí Ústavu práva a humanitních věd Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, panují napříč Českou republikou velké rozdíly také v možnosti uplatnění. V Praze a Středočeském kraji mají velkou šanci na nalezení zaměstnání i lidé ze znevýhodněných skupin, jako jsou rodiče malých dětí, lidé starší 50 let a hendikepovaní. „Na Ostravsku roste citlivost na regionální problémy s životním prostředím. Zaměstnatelnost ovlivňují lokální dopravní závady, jako například chybějící obchvaty sídel, vadné železniční přejezdy nebo zanedbaná údržba silnic a železnic,“ dodává.

Pozice v IT oblasti kopírují rozdíly ve výši průměrné mzdy v krajích ČR. Například vývojář softwaru si v Praze přijde i na 130 tisíc korun měsíčně, v Brně za stejnou práci dostane jen v průměru 80 tisíc korun a v Ostravě ještě o něco méně. Jiná situace však panuje například u profese stavbyvedoucích, právě vlivem rozdílné poptávky si takový zaměstnanec může v Jihočeském kraji vydělat přes 43 tisíc, což je v průměru o tisíc korun více než v Praze. Ukazují to statistiky Národní soustavy povolání uveřejněné MPSV.

„Tam, kde je poptávka po dané profesi největší, jsou zaměstnavatelé ochotni zaplatit mnohem větší mzdu. Rozdíl už může být takový, že se vyplatí přestěhovat,“ komentuje Petra Turzová z Alfréd Jobs, kde lze sledovat aktuální nabídku pracovních pozic v různých regionech.

Nejčastější nabídky práce v Praze v roce 2022 a průměrná výše nabízené mzdy

 

Profese

Průměrná nabízená mzda

1

Dělník

21 883,00 Kč

2

Referent

30 025,00 Kč

3

Kuchař

25 082,00 Kč

4

Pomocný kuchař

23 933,00 Kč

5

Asistent(ka)

31 214,00 Kč

6

Řidič

29 438,00 Kč

7

Cukrář

25 491,00 Kč

8

Šéfkuchař

25 739,00 Kč

9

Učitel

34 960,00 Kč

10

Manažer

68 588,00 Kč

Zdroj: Náborová platforma Alfréd Jobs

You may also like...