Ve skleníku Fata Morgana rozkvete NOVÁ PET TROPICANA
Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje unikátní výstavu NOVÁ PET TROPICANA. Uskuteční se ve skleníku Fata Morgana a začíná už 19. ledna. Autorkou výstavy je sochařka Veronika Richterová, která se už bezmála 20 let zabývá uměleckou recyklací a tvorbou barevných plastik z použitých PET lahví. Svá plastová díla poprvé představila v botanické zahradě již v roce 2010. Nová výstava je inspirovaná převážně tropickou flórou a přírodou a objekty byly vytvořeny mezi lety 2010 až 2023. Návštěvníci se setkají s fantastickými rostlinami, které nikde nerostou, ale uvidí i neobyčejné květy orchidejí, strelícií nebo lotosů. Ve skleníku se objeví také motýli, labuť nebo krokodýl. Unikátní díla obohatí rovněž večerní prohlídky skleníku Fata Morgana. Součástí přehlídky budou komentované prohlídky a workshopy s Veronikou Richterovou. Výstavu bude možné zhlédnout až do 7. dubna.
Nová výstava navazuje na přehlídku PET TROPICANA z roku 2010, kdy bylo ve skleníku Fata Morgana k vidění na 60 exponátů rostlin a zvířat vytvořených z PET lahví. „Naši novou sezónu 2024, která bude celá věnována tropům a tropické flóře, zahájíme přehlídkou unikátních děl sochařky Veroniky Richterové. Jsou vytvořená z plastového odpadu, který na první pohled do přírody a mezi rostliny nepatří. My však společně s autorkou ukazujeme, že recyklace může být i vcelku zábavná a i s takovým materiálem se dá pracovat. Některé rostliny mohou být téměř k nerozeznání od těch pravých a na druhou stranu ve skleníku vznikne jakási fantastická tropická džungle. Výstava bude doplněna i skutečnými tropickými rostlinami s barevnými listy a květy, které celý dojem ještě podtrhnou, v její druhé části se návštěvníci mohou těšit též na prodej tropických rostlin,“ uvádí výstavu NOVÁ PET TROPICANA Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Botanická zahrada a skleník Fata Morgana jsou chloubou a výkladní skříní hlavního města. Dá se také říci, že celá zahrada je jakousi živou galerií. A do galerie umělecká díla patří. Dlouhodobě upozorňujeme na množství odpadu, a to nejen toho plastového, a také nutnost recyklace. Díla Veroniky Richterové ukazují, že ani při umělecké tvorbě není nutné generovat nový odpad a využívat nově vyrobené materiály, ale je možné použít to, co už jednou použito bylo. Těší mě, že botanická zahrada dává této výstavě prostor a ukazuje možnosti využití takového materiálu, jako je běžná plastová láhev. A tím také vyzývá k recyklaci,“ doplňuje Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.
Tropická džungle z PET lahví
Skleník Fata Morgana téměř na tři měsíce „osídlí“ na 130 objektů, rostlin, hub a zvířat, které Veronika Richterová od roku 2010 vytvořila z nasbíraných plastových nápojových lahví. Inspirací jí byly cesty do tropických krajin, například do Kambodži, Japonska, ale i na Kanárské ostrovy nebo karibský Gaudeloupe. Plastové objekty naleznou návštěvníci v celém skleníku Fata Morgana. Díla budou rozmístěna podle biotopů, takže v první části, která je věnována suchomilným rostlinám, budou k vidění nejrůznější sukulenty, kaktusy nebo bambusy. Druhá část tropického deštného lesa bude věnována tropickým rostlinám a v poslední části skleníku, která prezentuje flóru horských oblastí, budou zejména houby a masožravé rostliny.
Plastiky se také budou vznášet nad hlavami návštěvníků, u vodopádu nebo se stanou součástí jezírka. Všechny objekty byly vytvořeny mezi lety 2010 a 2023, velká část vznikla cíleně pro tuto výstavu. Najdou se zde však i dvě díla, která upomínají na výstavu v roce 2010, a to bude oblíbený krokodýl vznášející se na hladině jezírka a kaloni, kteří se zabydlí v dutině kmene. Kromě fantastických a neexistujících rostlin návštěvníci uvidí i rostliny, které znají, ale v podobě, v jaké je ještě nikdy neviděli, ať už to budou orchideje, strelície, bromélie, lekníny, palmy. Rostlinný svět doplní rovněž nejrůznější živočichové, kromě krokodýla to bude labuť, motýli nebo nenápadné lupenitky, které možná odhalí jenom pozorný návštěvník.
Veronika Richterová a PET-art
Veronika Richterová je výtvarnice, malířka a sochařka. Vystudovala pražskou UMPRUM a absolvovala stáž v Paříži. Od 90. let je na volné noze, zpočátku se věnovala malbě a smaltovaným plastikám, vytvořila kromě jiného například sochy pro pražskou zoologickou zahradu a od roku 2004 se zabývá PET-artem. „PET-art je můj vlastní styl a dá se říci výmysl. Vznikl šťastnou náhodou v parném létě roku 2004. V okamžiku, kdy jsem zjistila, že lahev se dá teplem deformovat a můžou tak vzniknout neobvyklé tvary. Mým prvním petovým dílem byl ‚křišťálový‘ lustr,“ říká Veronika Richterová. A dodává: „Smyslem PET-artu je přetvářet odpadový materiál a hledat možnosti, které skýtá. Proto je vše z použitých a nalezených lahví. Materiál nikdy nekupuji. Cílem je inspirovat okolí k recyklaci a tvořivosti.“
Veronika Richterová má za sebou na 50 samostatných výstav doma i v zahraničí, v Praze se naposledy představila na přelomu let 2019 a 2020 v galerii Makráč. Její nejnovější realizace, tři velké „křišťálové“ lustry, jsou k vidění v Café Savoy v Praze. Příležitostně pracuje i s jinými materiály, například pro město Kladno vytvořila v roce 2022 rozměrnou mozaiku Endemity na téma květin. Část tropických rostlin pro výstavu NOVÁ PET TROPICANA pochází z roku 2019, kdy se Veronika Richterová tímto tématem intenzivně zabývala v rámci projektu věnovaného recyklaci pro obchodní dům Printemps v Paříži. Její instalace ve výloze představovala džungli.
Večerní PET TROPICANA
Fantastická díla z výstavy NOVÁ PET TROPICANA obohatí i oblíbené komentované večerní prohlídky skleníku Fata Morgana. Série večerních procházek exotickým prostředím pokračuje v pátek 19. ledna. Návštěvníci mohou během nich kromě fantazie a zraku zapojit i další smysly – sluch a čich. Jedinečným zážitkem je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková. Večerní komentované prohlídky se konají vždy v pátek a sobotu v několika časech mezi 17. a 20. hodinou. Každá trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na rezervovaný čas je třeba zároveň zakoupit online vstupenku. Dospělí zaplatí za prohlídku v rámci programu Džungle, která nespí 250 Kč, děti od 3 do 15 let 150 Kč.