Velké víno z Moldávie – unikátní a nebezpečně pitelné
Moldavská vína máme rádi, ročně jich vypijeme přes dva a půl milionu lahví. Většinou jde o polosuchá, polosladká či sladká červená kolem stovky za lahev. Tisíce let před Kristem žily na území dnešní Moldávie různé kmeny dnes souhrnně nazývané thrácké a víno bylo součástí jejich stolování. Thráčtí obchodníci vozili víno po vodě i souši na jih i západ, odkud putovalo dále do Egypta a Evropy. K nám se dostalo v 1. století po Kristu s římskými legiemi. Spolu s kavkazskými kmeny zásobovali thráčtí i trhy carského Ruska, které v roce 1812 území anektovalo a začalo osidlovat. Car pěstění vína podporoval (dodnes tu jsou funkční původní carské sklepy) a Moldávie se stala, spolu s Gruzií, zásobárnou celého Ruska, potom Sovětského svazu a států Varšavské smlouvy.
Po rozpadu SSSR chtěl prezident Putin ve vztazích pokračovat. Moldava však prahla po svobodě. Získala nezávislost v roce 1991. Rusko vzájemné obchodování za trest zrušilo. Miliony lahví levného sladkého průměrného červeného vína nakonec našly odbyt v mnoha zemích světa a Moldávie přežila. S chutí se vrhla na produkci suchých vín evropského stylu a svět žasne, jak se jí to vede, jak sbírá medaile v Evropě i zámoří, úspěšné konkuruje tomu nejlepšímu. Je na stejné 45. rovnoběžce jako Bordeaux, Burgundsko či Toskánsko. Kombinace unikátního prostředí, půdního složení a klimatu předurčuje Moldávii produkovat skutečně výjimečně kvalitní hrozny.
Moldavané jsou v podstatě Starorusové. S Rusy se přátelí, v zemi se mluví rusky, jen vlády se neshodnou, řekl mi kišiněvský taxikář. Kreml si prý nemůže zvyknout, že už není všemocný.
Velké víno
Každá významná vinařská země má svoji nejlepší, nesrovnatelnou a neopakovatelnou vinařskou ikonu. Francouzi jich mají několik, například Château d´Yquem, Château Pétrus, Domaine de la Romanée-Conti, Španělé vymysleli aristokratickou značku Vega Sicilia, Italové září s Angelo Gaja, Brunellem a Barolem, Australané se pyšní Shirazem Grange, který zajistil miliardový odběr na celém světě, Novozélanďané mají neopakovatelný Sauvignon Blanc, součást nápojového lístku snad každé dobré restaurace, Němci se pyšní nejlepším Rieslingem z Mosely. My nemáme nic. Mohli jsme mít Pálavu, ale všichni ti naši experti přes víno nějak nekonali. Pálava, perla našeho vinařství, je k dostání v mnoha variacích v levných obchodech i dobrých restauracích v množství daleko přesahující kapacitu vinohradů, kde se u nás pěstuje.
Moldávie svoji vinařskou ikonu intenzivně připravuje. Vysadili sice po druhé světové válce celou škálu francouzských odrůd, například Cabernety, Merlot, Pinot Noir, Chardonnay a další, ale nakonec zjistili, že nejlepších výsledků dosahují s těmi původními thráckými, například Rara Neagra, Feteasca Neagra a Feteasca Alba, Saperavi. Osobně si myslím, že to bude Feteasca Neagra a některý listopadový den celý svět bude slavit Mezinárodní den Feteasca, jako dnes slaví argentinský Mezinárodní den Malbecu.
Zdenek Reimann