Většina Čechů se nástupu 5G sítí neobává, ale chybí jim více informací
Většina Čechů vnímá 5G sítě bez starostí, vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Huawei, realizovaného prostřednictvím agentury Ipsos. O existenci 5G sítí ví 8 z 10 Čechů, ovšem až dvě třetiny se domnívají, že o nich stále nemají dostatek informací. Více než polovina respondentů nemá ze sítí 5G obavy, pětina dotázaných obavy spojené s 5G sítěmi přiznává, zatímco zbylá část respondentů se nedokázala rozhodnout. Nicméně potřebu budovat sítě nové generace podporuje zhruba polovina Čechů. Největší shoda panuje v otázce možného navýšení ceny dat v souvislosti s budováním 5G sítě, se kterým nesouhlasí 89 % dotázaných respondentů.
Nespokojenost s navýšením cen služeb mobilních operátorů v souvislosti s budováním 5G vyjádřila v dubnovém průzkumu polovina respondentů. Od té doby nespokojenost narostla o 32 %. Nárůst také zaznamenal i pocit nedostatečné informovanosti k 5G. „Počet respondentů, kteří vyjádřili nedostatečné znalosti v oblasti sítí 5G, narostl o 34 procent, což nás překvapilo. I to je důvodem, proč v našem úsilí vzdělávat širší společnost prostřednictvím našich kampaní, včetně speciálního webu 5GvČesku.cz, nepolevíme. Zejména v dnešní době, kdy svět prochází rapidní digitální transformací, je edukace týkající se technologií čím dál důležitější. Co nás naopak potěšilo, je nízký počet těch, kteří se v souvislosti s 5G infrastrukturou vážně obávají o své zdraví. Takových lidí je pouhých sedm procent a jejich obavy se kampaní proti fake news snažíme aktivně vyvracet,“ říká Tomáš Kolder, tiskový mluvčí korporátní divize Huawei.
Budování digitální ekonomiky nelze realizovat bez vysokorychlostních sítí nové generace 5G. Jejich využití bude velmi široké a bude se týkat téměř všech oblastí lidského fungování. Aplikace a navazující mobilní služby budou těžit nejen z vysoké přenosové rychlosti, ale především z nízké latence. „Z průzkumu vyplynulo, že téměř 72 procent dotazovaných vidí největší přínos sítí páté generace v podobě rychlého internetu. 5G technologie jsou ale převratné zejména pro průmysl, zdravotnictví, či budování digitální ekonomiky. Například přínos technologií 5G v oblasti telemedicíny vnímalo jen málo přes dvě procenta respondentů. O něco více, přesněji 4 procenta, vidí potenciál v tom, že nám 5G technologie přinesou nové modely podnikání. Ve skutečnosti budou mít 5G sítě dopad na všechny oblasti našeho života a zásadně zvýší životní úroveň každého jednotlivce,“ komentuje Tomáš Kolder.
Sítě páté generace vyvolávají diskuzi i v souvislosti s kybernetickou bezpečností. Dle únorového průzkumu společnosti Huawei, považuje 93 % Čechů kybernetickou bezpečnost za důležitou. Více než polovina respondentů považuje chytré telefony, výrobky a služby a síťová zařízení pro operátory od společnosti Huawei za bezpečné. Jasno mají dle nejnovějšího průzkumu téměř všichni (89 %) respondenti v otázce cen za mobilní služby, které by mohly zaznamenat nárůst v případě narušení volné soutěže dodavatelů ucházejících se o účast v budování infrastruktury 5G. Dle ekonomické analýzy výzkumného centra CETA zpracované na žádost společnosti Huawei, je zdravý konkurenční boj motorem růstu efektivity, snižování nákladů, a tedy i případného poklesu cen koncových produktů a služeb. „Omezení konkurence na trhu vysokorychlostního připojení bez objektivního posouzení bezpečnostních rizik dle striktně stanovených kritérií je spojeno s rizikem nárůstu investičních nákladů,“ dodává Tomáš Kolder.