Vila bratří Čapků na Vinohradech umožňuje návrat v čase

Vinohrady nenabízejí pro potěšení oka jenom noblesní činžáky honosných promenád, ale také pozoruhodnou vilovou zástavbu. Ta se tady rodila na počátku 20. století, kdy se sem ve velkém stěhovali umělci a další významné české osobnosti. Ve 20. letech se sem přistěhovali i bratří Čapkové. Novou dvojvilu pro ně v letech 1923 a 1924 vystavil architekt Ladislav Machoň.

Národní styl s rondokubistickými a konstruktivistickými rysy

Ladislav Machoň, představitel ard deca a funkcionalistické architektury, byl značně ovlivněn Janem Kotěrou. Stejně jako Jan Kotěra, vůdčí osobnost prvorepublikové architektury, vyznával Machoň tzv. národní styl. Ten také promítl do vily bratří Čapků.

Národní styl nemá na rozdíl od klasických slohů dané typové architektonické prvky, naopak, primárně se řídí tím, aby poskytl příjemné bydlení. Dvojvila bratří Čapků má přitom i rondokubistické či konstruktivistické rysy, které v době první republiky ozdobily na Vinohradech mnohé stavby. Sám Ladislav Machoň je využil například i později při přestavbě Pokorného vily na Dykově ulici. Tady byl však na rozdíl od vily bratří Čapků odvážnější, dokonce si dovolil využít i motivy svobodných zednářů. Jen vila bratří Čapků však umožňuje cestování v čase. Může za to souhra příznivých okolností, která se odehrávala bezmála celé století.

V rukou rodiny, v péči radnice

Zvenčí není nijak nápadná, interiér vily však vypadá přesně jako v dobách, kdy jednu polovinu vily obýval Karel Čapek se svou ženou Olgou Scheinpflugovou a druhou polovinu jeho bratr Josef Čapek se svou rodinou. Olga Scheinpflugová dokázala po smrti svého manžela s pomocí přátel ustát znárodňování a její dědicové se postarali o to, aby si bydlení v domě zachovalo přesnou podobu jako ve třicátých letech minulého století. Dům se nikdy nedostal z rukou rodiny, až v roce 2013 prodal prasynovec Olgy Scheinpflugové část domu městské části Praha 10. Radnice chce atmosféru třicátých let nabídnout veřejnosti jako unikátní výstavní prostor. Již nyní umožňuje na svém webu nahlédnout dovnitř prostřednictvím virtuální výstavy. Virtuální prohlídka vily bratří Čapků je dostupná na webu radnice Prahy 10.

Vinohrady v roce 2021

Jako luxusní čtvrť lákají Vinohrady v současnosti stejně jako před sto lety. Díky zajímavé architektuře, kterou provází i množství zeleně, v kombinaci se skvělou dopravní dostupností a občanskou vybaveností dnes představují jednu z nejžádanějších lokality Prahy.

Nabídka bydlení na Vinohradech pochopitelně vysoké poptávce nemůže stačit, přesto se objevují zajímavé rezidenční projekty bydlení na Vinohradech. V režii společnosti PSN tady aktuálně vyrůstá dokonce novostavba, s příhodným názvem Vila Dům Na Vinici. Je zasazena na místo původních vinic a sadů, dnešní Peruckou ulici, která lemuje Peruckou stráň a navazující park Grébovka. Vila dům Na Vinici odkazuje na noblesní zástavbu z dob první republiky, respektuje tradiční hodnoty bydlení, ale designu nechybí ani mladistvá svěžest. Velkolepě pojaté byty ocení jednotlivci, páry i rodiny s dětmi.

Ing. Radka Křivánková
Foto: Petr Vilgus

You may also like...