Violistka Jitka Hosprová vystoupí se SOČRem v Anežském klášteře

SOČR společně s Jitkou Hosprovou provedou na dalším z komorních koncertů v Anežském klášteře dlouho odkládaný „Virus“, violový koncert Zbyňka Matějů přímo na objed­návku rozhlasových symfoniků. Dále zazní Clarinettino od Ondřeje Kukala se sólistou Lukášem Dittrichem a Bartókovo Divertimento pro smyčce. Diriguje Pavel Šnajdr. 

Clarinettino Ondřeje Kukala s podtitulem Concertino pro klarinet a smyčce vzniklo v roce 1990. Za tuto nápaditou, virtuózně svižnou a chytlavou kompozici  získal autor v roce 1994 Cenu Classic a v roce 2008 se stala povinnou skladbou Mezinárodní klarinetové soutěže Pražského jara. 

Bartókovo Divertimento vzniklo v srpnu 1939 ve švýcarských Alpách, na objednávku dirigenta a mecenáše Paula Sachera. Skladatel měl během práce k dispozici chatu, v ní klavír a kuchaře. Neoklasické smyčcové Divertimento je tonálně či modálně ukotvené, působí živě a spontánně, využívá prvky barokních instrumentálních skladeb a obsahuje polyfonní imitace a fugu, ale přesto je výrazně modernistické, s disonancemi a ostrými dynamickými kontrasty. Bartók na něm pracoval patnáct dní a stalo se posledním dílem dokončeným před emigrací do Spojených států. Premiéra se uskutečnila v Basileji v červnu 1940.

Ke zkomponování koncertu pro violu a komorní orchestr Virus došlo na objednávu rozhlasových symfoniků, a to z podnětu samotné sólistky Jitky Hosprové. Skladatel Zbyněk Matějů k tomu uvádí: „Znám ji jako výbornou a velmi energickou interpretku, nebylo proč váhat. Domluvili jsme se na otevřeném deadline, protože jsem měl ještě jiné závazky. Mezitím však přišla celosvětová pandemie, veškeré termíny se začaly měnit a náhle bylo víc volna pro napsání koncertu. Premiéra se pak měla uskutečnit na podzim 2020, ale situace to nakonec nedovolila…“ Název Virus autora napadl jako synonymum pro kompoziční postup, ale i pro hektickou dobu.

Program:

Ondřej Kukal (1964) 
Clarinettino pro klarinet a smyčcový orchestr (13´)

Béla Bartók (1881–1945) 
Divertimento pro smyčcový orchestr (27´)         

Zbyněk Matějů (1958) 
Virus, koncert pro violu a komorní orchestr (21´) (premiéra) 

Pavel Šnajdr dirigent
Lukáš Dittrich klarinet
Jitka Hosprová viola

Anežský klášter, 13. dubna od 19.30 fod.

Lukáš Dittrich, klarinet

Lukáš Dittrich patří k předním českým klarinetistům a saxofonistům. Je držitelem řady ocenění – kromě titulu laureáta z národních i mezinárodních soutěží, zahrnující Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka nebo reprezentaci České republiky na Eurovision Young Musicians 2010, se stal také stipendistou Nadace Leoše Janáčka a Nadace Český hudební fond. Vystudoval Konzervatoř v Brně ve třídě Lubomíra Bartoně a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně u Víta Spilky a Milana Poláka. V letech 2012–2014 byl členem Orchestrální akademie České filharmonie.

V letech 2015-2023 působil jako sóloklarinetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Momentálně je prvním klarinetistou České filharmonie. Jako stálý host hraje také v orchestru Solistes Européens Luxembourg. Účinkoval pod taktovkou světově uznávaných dirigentů, jakými jsou například Valerij Gergijev, Semjon Byčkov, Leonard Slatkin nebo Jiří Bělohlávek. V roce 2017 spolupracoval v rámci MHF Pražské jaro také s významným skladatelem soudobé hudby Krzysztofem Pendereckim.

Jitka Hosprová, viola

Jitka Hosprová ztělesňuje dynamické pojetí klasické hudby současné doby. Její vášnivý vztah k viole dává publiku jasně na vědomí existenci tohoto přehlíženého nástroje a seznamuje ho s fascinující violovou literaturou. Vystudovala konzervatoř v Plzni a pražskou AMU absolvovala u Prof. Jana Pěrušky. K violovému mistrovství ji po studiích dovedl legendární italský violový virtuóz Luigi Alberto Bianchi. Cenné mezinárodní zkušenosti a ocenění získala Jitka nejen jako sólistka, vítězka Beethovenovy soutěže či držitelka Ceny Martinů, ale také jako komorní hráčka. Byla zakládající členkou Bennewitzova kvarteta a díky svým kvalitám komorní hráčky je dodnes častým hostem dalších předních českých kvartet. Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jansem založila v roce 2005 Bohemia Luxembourg Trio. Komorní aktivity v současnosti rozšířila o Grand Duo s italským houslovým virtuózem Mauriziem Sciarrettou.

Pavel Šnajdr 

Dirigent Pavel Šnajdr (1975) absolvoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně nejprve skladbu a poté dirigování, v současnosti je tamtéž doktorandem. Byl členem skladatelského sdružení Bezmocná hrstka a za své kompozice byl dvakrát oceněn ve skladatelské soutěži Generace. Soustavně se věnuje interpretaci soudobé hudby. S brněnským souborem Ars incognita premiéroval na čtyři desítky skladeb soudobých autorů, z nichž některé vyšly na CD. V roce 2001 s tímto souborem vystoupil na Pražském jaru a v roce 2005 na festivalu Pražské premiéry ve Dvořákově síni Rudolfina.

Foto: Lenka Hatašová

You may also like...