Virtuální běh pro normálně postižené zve k účasti: Zaběhejte si a pomozte potřebným
Znásobte radost z běhu o příjemný pocit z vykonání dobrého skutku a zapojte se do 2. ročníku Virtuálního běhu pro normálně postižené. Charitativní běh na podporu lidí s mentálním znevýhodněním se koná od 1. do 30. dubna a přidat se může kdokoliv a kdekoliv. Běžci, chodci, amatéři, profíci, malí, velcí, mladí, staří… mohou společně pomoci těm, kteří to potřebují. Před pořadateli běhu z neziskové organizace Portus Praha stojí velká výzva – vybrat 333 tisíc na terénní službu Podpora samostatného bydlení. Registrujete se online na myteporazime.cz
Sociální služba Podpora samostatného bydlení pomáhá lidem se zdravotním znevýhodněním žít běžným životem ve vlastním domově, s cílem rozvíjet individuální schopnosti a dovednosti, znalosti a kompetence a posílit sebedůvěru pro život uprostřed společnosti. Tak jako se to podařilo u paní Michaely. Po několikaletém pobytu v ústavu se přestěhovala na Slapy do tehdy nově zrekonstruovaného objektu bývalé fary, kde jsou poskytovány služby těm, kteří vzhledem ke svému postižení potřebují vyšší míru podpory. Po čtyřech letech se stala první obyvatelkou nově postaveného domu Na Vyhlídce, kde žijí samostatnější klienti, kterým stačí jen omezená přítomnost a pomoc asistentů. Nyní paní Michaela žije v rámci podpory samostatného bydlení v Mníšku pod Brdy sama. Nakupuje si, vaří, uklízí, jezdí na výlety, chodí do práce, zkrátka žije normální život.
Se zvyšujícími se cenami energií rostou i ceny za bydlení, nehledě na zvyšující se ceny základních životních potřeb. Klienti neziskové organizace Portus Praha jsou tudíž závislí na příjmech ze zaměstnání, aby si mohli zaplatit malý byt a další životní potřeby. Jejich invalidní důchod pokrývá víceméně pouze náklady na bydlení a jídlo. Velký problém nastává, pokud některý z klientů kvůli svému hendikepu není schopen (pravidelně) chodit do zaměstnání.
Služba Podpora samostatného bydlení je částečně hrazena ze státních dotací, klienti si za asistence platí z příspěvku na péči. Dalším kamenem úrazu bývá nedostatečná výše tohoto příspěvku. Finance bohužel nepokrývají ani celou mzdu asistentů, ani náklady na dopravu mezi klienty po Středočeském kraji. Protože si Portus Praha účtuje od klientů pouze do výše tohoto příspěvku, stojí tým asistentů často před rozhodnutím, zda klienta nechat částečně bez potřebné péče, nebo spoléhat na to, že organizace najde finanční zdroje na zaplacení času asistentů namísto klienta. U nových klientů je často potřeba službu “předfinancovat”, než je jim příspěvek na péči přiznán, což trvá zpravidla přes půl roku a ani potom příspěvek nepokrývá potřebnou pomoc z celé části.
Podpora samostatného bydlení Portus Praha vznikla v roce 2017 a v současné době tuto službu využívá 14 klientů. „Zkušenosti naší organizace Portus Praha ukazují, že tato služba je vhodná i pro mnoho lidí, u kterých společnost moc nepředpokládala, že by mohli žít sami. V momentě, kdy se ale osamostatní, rázem se z nich stávají občané. Pro nás, coby poskytovatele sociální služby, je velkým zadostiučiněním sledovat, jak naši klienti nabývají nové zkušenosti, jak se učí zvládat nové situace, jak se s čím dál větší jistotou pohybují ve společnosti, jak nabývají sebedůvěru,“ popisuje vedoucí sociálních služeb Lucie Šišková.
Zapojit se do Virtuálního běhu pro normálně postižené je velice snadné a nevyžaduje to žádné větší přípravy. Zkrátka nasadíte kecky, běh budete trasovat pomocí oblíbené aplikace a podělíte se o screenshot. Startovné je od 50 Kč a zahrnuje diplom, příspěvek na terénní službu a startovní číslo. Zaběhejte si kdykoliv a kdekoliv a rozběhejte Česko pro Portus Praha!
Oficiální web: myteporazime.cz/zavody/virtualni-beh-pro-normalne-postizene-2022/